Powrót do DESA.PL
15 of Liczba obiektów: 77
15
Józef Potępa (1915 - 1999) | Żołnierz, 1935
Estymacja:
55,000 zł - 80,000 zł
Sprzedane
48,000 zł
Aukcja na żywo
Rzeźba i Formy Przestrzenne
Artysta
Józef Potępa (1915 - 1999)
Wymiary
55 x 16 x 20 cm
Kategoria
Opis
wiąz górski, brzost (wiąz górski), 55 x 16 x 20 cm, sygnowany i opisany na podstawie: 'POLONIA | ZAKOPANE | SCOLA | J. | POTĘPA',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
- Obiekt importowany spoza terytorium UE na podstawie odprawy czasowej. Importowy podatek VAT w wysokości 8% kwoty wylicytowanej, będzie doliczony do ceny sprzedaży obiektu.

„Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego, założona przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1876 roku, od początku kształciła zarówno cieśli jak i rzeźbiarzy, a jej program był przedmiotem wieloletnich sporów ideowych. W latach 1923-1927 wprowadzona przez dyrektora Karota Stryjeńskiego reforma założeń programowych zaowocowała zmianą stylistyki uczniowskich prac. Porzucono witkiewiczowskie formy stylu zakopiańskiego, by na nowo zainspirować się lokalną wytwórczością. Efekty zostały docenione podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Nowoczesnego w Paryżu w 1925 roku, na której rzeźby uczniów zdobyty Grand Prix. W późniejszych latach, kiedy program Karola Stryjeńskiego kontynuowali wybitni pedagodzy i rzeźbiarze Wojciech Brzega i Roman Olszowski, wyroby szkolne odznaczały się coraz bardziej kubizującymi formami, nazwano je nawet odmianą polskiego art déco. Niesygnowane, pryzmatycznie cięte bryty o dynamicznych kompozycjach stały się znakiem rozpoznawczym szkoty i jednym z polskich produktów eksportowych na światowych wystawach, m.in. w Paryżu (1937) oraz Nowym Jorku (1939) (Relacja Warszawa-Zakopane, red. Katarzyna Kucharska-Hornung, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Warszawa-Zakopane 2017, s. 96). Prezentowany w katalogu „Żołnierz” należy do nielicznej grupy rzeźb sygnowanych nazwiskiem autora. Józef Potępa uczył się w latach 1931–35 w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, aby kontynuować naukę na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Adnotacja na podstawie rzeźby świadczy o uczestnictwo pracy na jednej z wielu zagranicznych wystawach, poświadczających znakomity sukces dzieł stworzonych w zakopiańskiej szkole.
Uczył się w latach 1931–1935 w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Ukończył w 1939 Miejską Szkołę Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. W 1945 rozpoczął studia na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Absolutorium uzyskał w 1948. Pracę dydaktyczną na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP rozpoczął w 1947, którą kontynuował do 1986. W 1977 uzyskał stopień docenta. Uprawiał rzeźbę pomnikową, architektoniczną. Wśród jego dzieł były: Pomnik Tadeusza Kościuszki w Sanoku (1962), Pomnik Wdzięczności w Biłgoraju (1966), Pomnik Poległym w II Wojnie Światowej w Bełżcu, Pomnik Wincentego Witosa w Tarnowie. Zmarł w 1999.

Description:
Soldier, 1935
wiaz gorski, brzost (wiaz gorski), 55 x 16 x 20 cm; signed and described on base: 'POLONIA | ZAKOPANE | SCOLA | J. | POTEPA', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
- This lot has been imported from outside the EU and placed under Temporary Admission regime. Import VAT is payable at 8% on the hammer price.
Stan zachowania
0
Technika
wiąz górski, brzost (wiąz górski)
Sygnatura
sygnowany i opisany na podstawie: 'POLONIA | ZAKOPANE | SCOLA | J. | POTĘPA'
Proweniencja
0
Literatura
0
Wystawiany
0