Powrót do DESA.PL
59 of Liczba obiektów: 59
59
Karol Radziszewski | "Brad Pitt", pocz. XXI w.
Estymacja:
25,000 zł - 30,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989
Artysta
Karol Radziszewski (1980)
Wymiary
100 x 70 cm
Opis
akryl/tektura, 100 x 70 cm,

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Karol Radziszewski w swojej interdyscyplinarnej twórczości od samego początku podejmuje tematy queerowe. Jego sztukę określa się jako polemiczną, poprzez którą rozpoczyna dyskusję na tematy dotyczące osób ze środowiska LGBTQ+, ich historii, praw i sytuacji politycznej. To wszystko z subiektywnych, całkiem osobistych pobudek. Jak czytamy w katalogu do wystawy w CSW Zamek Ujazdowski z przełomu 2019 i 2020: „Jego zakładająca pracę z archiwami metodologia obejmuje wiele odniesień kulturowych, historycznych, religijnych, społecznych i tych związanych z płcią. Radziszewski wielokrotnie reinterpretował twórczość innych artystek i artystów, głównie wschodnioeuropejskiej neoawangardy, wydobywając queerowe wątki lub przyglądając się ich twórczości z queerowej i feministycznej perspektywy. Korzystając z narzędzi appropriation art podejmuje on próby przepisywania oficjalnej historii i tworzenia własnych narracji” (Karol Radziszewski, Potęga sekretów). Bartosz Cudak w publikacji „Homoseksualne sekrety – poszukiwania Karola Radziszewskiego” z 2021 stawia sobie za cel ukazanie artysty jako poszukiwacza homoseksualnych sekretów, interpretując jego twórczość w kontekście idei archiwum rozwiniętej przez Jacquesa Derridy i zauważa, że: „Nadrzędnym więc celem staje się tu zawarcie międzypokoleniowej relacji z przodkami, gdzie syn przemawia w imieniu homoseksualnych ojców, pozwalając im po latach zaistnieć. Oprócz tego Radziszewski podczas pracy na nieznanych archiwaliach zderza się zarówno z przemocą archiwum, jak i instytucji będącej miejscem ekspozycji materiałów źródłowych. W odpowiedzi na to, w ramach gry z archiwum, artysta podejmuje się krytyki władzy instytucjonalnej, co również staje się ważną częścią jego twórczości związanej z homoseksualnymi sekretami”. (Bartosz Cudak, Homoseksualne sekrety – poszukiwania Karola Radziszewskiego [w:] Performatyka. Poza kanonem, t. 1: Resztki, ruiny, pozostałości, szczątki, piksele – 103 archiwa możliwych przeszłości i przyszłości, [red.] Łucja Iwanczewska, Kraków 2021).
Polski artysta, malarz, performer, publicysta, autor instalacji, akcji, fotografii i filmów wideo. Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury (2002, 2006), laureat nagrody 5, 10 i dalej im. Marcina Kołodyńskiego w 2006 roku i głównej nagrody III edycji konkursu Samsung Art Master. Otrzymał Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne za rok 2009. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Ma na swoim koncie również prezentacje indywidualne. Najważniejsze to wystawa Pedały prezentowana w prywatnym mieszkaniu w Warszawie, Biuro w Zachęcie oraz Dom – Blok – Ulica w warszawskiej Galerii Program. Wybór jego polaroidowych fotografii z cyklu Lubiewo stanowi ilustrację czwartego, złotego wydania powieści Michała Witkowskiego Lubiewo. Radziszewski jest założycielem, wydawcą i redaktorem naczelnym magazynu DIK Fagazine.Prowadzi blog z polaroidowymi autoportretami. Współtworzył duet Ute & Endi. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Description:
"Brad Pitt", pocz. XXI w.
acrylic/paperboard, 100 x 70 cm; , ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
akryl/tektura
Literatura
17 mgnień wiosny. Młoda polska sztuka z kolekcji Galerii Piekary, katalog wystawy, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Sopot 2007. s. 45
Wystawiany
„Dotyk”, wystawa grupowa, Galeria Fibak, Warszawa. 2002; „17 mgnień wiosny. Młoda polska sztuka z kolekcji Galerii Piekary”, wystawa zbiorowa, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Sopot, 12.04-6.05.2007; ; ; ;