Powrót do DESA.PL
142 of Liczba obiektów: 59
142
Andrzej Gieraga | Bez tytułu VI, 2020
Estymacja:
20,000 zł - 30,000 zł
Sprzedane
18,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Op-Art i Abstrakcja Geometryczna
Artysta
Andrzej Gieraga (1934)
Wymiary
60 x 60 cm
Opis
akryl/płyta, 60 x 60 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'ANDRZEJ GIERAGA | BEZ TYTUŁU VI | AKRYL, PŁYTA | 60 X 60 | 2020',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


„Choć figury, płaszczyzny i linie są w niej najważniejsze, nie umiem twórczości Andrzeja Gieragi nazwać po prostu abstrakcją geometryczną. Można tu bowiem wyczuć nie tyle chłód matematycznych wyliczeń, ile jakiś pierwiastek duchowy”.

Aleksandra Talaga-Nowacka

POETA ŚWIATŁA

Andrzej Gieraga w swoich pracach niemal poskromił światło, które delikatnie modeluje niuanse kolorystyczne. Owo charakterystyczne cieniowanie barw wywołuje efekt optycznej iluzji, a płaskie płótno zdaje się niemal wybrzuszać lub podwijać. Dodatkowej siły wyrazu nadaje kompozycjom Gieragi przemyślane dobranie pionowych linii, które rozmieszczone pośrodku obrazu lub na jego krańcach przypominają światło lasera. Czasami przelewają się one przez pole obrazowe i zabarwiają cały bok płótna, co finalnie nadaje dziełu trójwymiarowego charakteru. Wszystkie dzieła Gieragi łączy niezwykły porządek, powściągliwość, oszczędność, precyzja i równowaga. Każdy ukazany milimetr prezentowanych tu form jest dokładnie przemyślany i zaplanowany. Jednocześnie dzieła artysty niosą niezwykłe wyciszenie i przynoszą odbiorcom wytchnienie we współczesnym świecie poprzez emanację spokojem i optymizmem. Jak zauważyła Bożena Kowalska w katalogu wystawy Gieragi w Galerii Prezydenckiej w 2003: „Gieraga jest poetą światła. Wszystko, co od początku swych artystycznych działań tworzy, powstało w kontekście ze światłem i przy wykorzystaniu różnych jego możliwości wyrazowych. (…) Ono rysuje duktem wzmożonego blasku lub kreską cienia kontury reliefowych wypukłości i zagłębień. Odgrywa w pracach artysty nie tylko rolę głównego czynnika w konstruowaniu kompozycji, ale też istotnego nośnika znaczeń”. Źródłem koncepcji artystycznej Gieragi jest m.in. teoria unizmu Władysława Strzemińskiego i teoria konstruktywizmu. Za najbardziej doskonałe figury uznaje on kwadrat oraz koło i czyni on je głównymi kształtami podobrazi swoich obrazów. Cenzurę dla dwuetapowej twórczości artysty jest początek lat 90., który stanowi przejście od obrazów w czarno-białych tonacjach podkreślonych fakturalną strukturą do dzieł dominującej monochromatycznej kolorystyce wydobywanej przez odpowiednie niuanse świetlne.

Działania Gieragi wiążą się również z jego wieloletnią aktywnością akademicką i dydaktyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Był pomysłodawcą i wieloletnim kuratorem Konkursu im. Władysława Strzemińskiego dla studentów tutejszej uczelni oraz nieistniejącej już w ASP Galerii 261. Artysta nadal jest inicjatorem wielu wystaw prezentujących dzieła twórców posługujących się językiem geometrii, nadając owemu kierunkowi właściwe formy rozwoju. Całokształt twórczości Gieragi stanowi niezwykłą historię będącą twórczą metamorfozą od pierwszych ekspresyjnych reliefów z lat 70. do subtelnych, emanujących spokojem najnowszych barwnych obrazów, czyniących artystę najważniejszym polskim przedstawicielem abstrakcji geometrycznej. Dzieła Gieragi zostały szczególnie docenione przez licznych krytyków i cieszą się szczególnym rozgłosem, stanowiąc część zbiorów wielu muzeów w Polsce i za granicą, między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Museo de Arte Contemporanea w São Paulo, Muzeum im. Puszkina w Moskwie.
W 1971 roku uzyskał dyplom łódzkiej PWSSP, której w latach 1987-90 był prorektorem, a od 1990 roku jest profesorem. Dla jego twórczości najbardziej charakterystyczne są geometryczne kompozycje. Jest autorem cyklu "Czerń i Biel", "Uskrzydlenia", a także cyklu obrazów, oznaczonych cyframi rzymskimi, których numeracja doszła do CC.

Description:
Untitled VI, 2020
acrylic/board, 60 x 60 cm; signed, dated and described on the reverse: 'ANDRZEJ GIERAGA | BEZ TYTULU VI | AKRYL, PLYTA | 60 X 60 | 2020', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
akryl/płyta
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'ANDRZEJ GIERAGA | BEZ TYTUŁU VI | AKRYL, PŁYTA | 60 X 60 | 2020'