Powrót do DESA.PL
2 of Liczba obiektów: 56
2
Paulina Ołowska | "Od pomysłu do Barysznikowa", 2005
Estymacja:
100,000 zł - 150,000 zł
Sprzedane
90,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989
Artysta
Paulina Ołowska (1976)
Wymiary
250 x 150 cm
Opis
tusz, kolaż/papier, nici, płótno, taśma, 250 x 150 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Paulina Olowska 2005 From Idea to Baryshnikov'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


W sztuce Pauliny Ołowskiej bardzo charakterystyczna jest wielowątkowość tematyki oraz wykorzystywanych przez artystkę metod i mediów. Prace malarskie Ołowskiej, występują równorzędnie z rzeźbami, kolaże z instalacjami, a rysunki z kreowaną przez nią scenografią. W realizacjach wizualnych artystki można dostrzec wpływ kultury popularnej, nawiązania do historii sztuki i literatury oraz refleksję nad ich aspektem obyczajowym. Ołowską fascynuje świat mody i reklam. Jednak nadal głównym wątkiem jej eklektycznej twórczości jest temat obecności kobiet w sztuce oraz eksplorowanie utopijnych, modernistycznych idei i zagadnienia ich powiązania z teraźniejszością. Ołowska w swoich pracach odnosi się do roli kobiety będącej częścią świata sztuki. Odnajduje i przypomina biografie kobiet-artystek, które musiały godzić życie prywatne z artystyczną karierą. Swoją strategię artystyczną sama Ołowska określiła jako „rekonstruowanie modernizmów”. Jasno wyjaśniła również cel swoich działań: „Jest taki termin używany parę lat temu przez krytyków i artystów z kręgu ‘Texte zur Kunst’ – artist-artist. Chodzi o to, że to artyści powinni również decydować o losach i statusie innych artystów i sztuki. Myślę, że w Polsce może być to szczególnie ważny postulat, ponieważ przez tyle lat różne reżimy artystyczne narzucały nam, co jest sztuką. Należy odwrócić ten porządek do góry nogami”. Od 2019 swój cel wciela w życie prowadząc Fundację Dom Twórczy Kadenówka – miejsce spotkań twórczych dla artystów.
Paulina Ołowska jest jedną ze znanych i docenianych polskich artystek na świecie. Jej nazwisko znalazło się na prestiżowej liście gazety „The New York Times” prezentującej najbardziej wpływowe osoby w świecie sztuki w 2016. W twórczości Ołowskiej ważne jest to, że pozostaje związana z polską tradycją i historią. Jednak artystka wkłada wiele pracy, aby zbadać i opracować różne wzorce kulturowe, które wykorzystuje w swoich dziełach. Dzięki używaniu uniwersalnego kodu artystycznego prace Ołowskiej odbierane przez różnych odbiorców i na różnych szerokościach geograficznych. W obrazie oferowanym na aukcji artystka umieściła postać Michaiła Barysznikowa, uważanego za jednego z najwybitniejszych tancerzy baletowych XX wieku. Prawdopodobnie zamyślona kobieta siedząca na krześle, to słynna choreografka Twyla Tharp, która stworzyła amerykański taniec współczesny. Dzięki występowi w przedstawieniu autorstwa Tharp, Barysznikow zdobył sławę i rozgłos jako tancerz baletu współczesnego.
Artystka studiowała na Wydziale Wideo i Malarstwa w The Art Institute of Chicago (1994-96) oraz na Wydziale Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996-98), gdzie uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Olszewskiego (aneks w pracowni multimedialnej prof. Witosława Czerwonki). Jest stypendystką Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze (1988), Centro de Art Communication Visual (Arco) w Lizbonie (1998/99), CCA w Kitakyushu (1999/2000) i Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie (2001/02). Jej prace znajdują się w kolekcjach Centre Pompidou, MoMA The Museum of Modern Art. czy Tate. W ostatnich dniach grudnia magazyn „New York Times” ogłosił listę osób, które miały największy wpływ na kulturę w 2016 roku. W tym prestiżowym gronie – obok m.in. Michelle Obamy, Lady Gagi i Donatelli Versace – znalazła się Paulina Ołowska. Nowojorska redakcja nazwała Ołowską „najbardziej optymistyczną, a zarazem sentymentalną polską artystką”, która „maluje zapomnianą przeszłość, wierzy w nią i nią żyje”. W listopadzie i grudniu w Metro Pictures w Nowym Jorku odbyła się wystawa Ołowskiej „Wisteria, Mysteria, Hysteria”.

Description:
"From Idea to Baryshnikov", 2005
ink, collage/paper, nici, canvas, tape, 250 x 150 cm; sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Paulina Olowska 2005 From Idea to Baryshnikov', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
tusz, kolaż/papier, nici, płótno, taśma
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Paulina Olowska 2005 From Idea to Baryshnikov'
Proweniencja
zakup w Cabinet Gallery, Londyn, 2006; ; kolekcja prywatna, Europa; kolekcja prywatna, Polska