Powrót do DESA.PL
54 of Liczba obiektów: 53
54
Eugeniusz Geppert | Polska kawaleria, 1962
Estymacja:
12,000 zł - 18,000 zł
Sprzedane
20,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945
Wymiary
96 x 127 cm
Opis
olej/płótno, 96 x 127 cm, sygnowany i datowany p.d.: 'Eugeniusz Geppert 1962'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


„Dwie sprawy są istotne dla obecnego malarstwa Gepperta i obie czarują. Pierwszą z nich jest świat jego przedstawień związanych z jakimś motywem noszącym na sobie często cechy surrealizmu. Dawny powiew romantyzmu doprowadził artystę do surrealistycznego kojarzenia różnych elementów treściowych i nieoczekiwanych skojarzeń (…) Ułani, wytworni jeźdźcy, cyrkowcy, woltyżerki, konie, motywy ludowe, świątki, dzbany, naczynia – wszystko pomieszane, niekiedy połączone kwiatami. Ale nie ten moment jest istotny, lecz to, że wszystkie motywy pojawiające się na obrazach (…) istnieją przede wszystkim przez swe wartości kolorystyczne (…) Drugim ważnym osiągnięciem artysty jest zdolność tworzenia odpowiednich zestawień, opartych nieraz na kilku tylko barwach, ale jakże żywych w swojej orkiestracji (…) Nie bez znaczenia jest również stosunek koloru do formy, do motywu. Zazwyczaj kolor nie pokrywa się z formą, występuje niezależnie od formy, to znów niekiedy (…) przechodzi przez formę”.

Helena Blum, Eugeniusz Geppert. Malarstwo, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych „Zachęta”, Warszawa 1964
Studiował w krakowskiej ASP. W latach 20-tych dzięki dwuletniemu stypendium przebywał w Paryżu, gdzie prezentował swoje prace na Salonie Jesiennym (w latach 1925, 1927 i 1928). Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie wykładał w PWSSP. W 1962 założył Grupę Wrocławską. W swoim malarstwie, inspirowanym tematyką polskiej batalistyki, przedstawiał portrety konne, wyścigi, polowania i tematy nawiązujące do malarstwa Piotra Michałowskiego i Kossaków. Po wojnie dużą część prac poświęcił widokom Wrocławia. Od końca lat 50-tych malarstwo artysty zbliżyło się do odrealnionych obrazów świata wizji artysty. Malował także subtelne akty i martwe natury.

Description:
Polish cavalry, 1962
oil/canvas, 96 x 127 cm; signed and dated lower right: 'Eugeniusz Geppert 1962'

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany p.d.: 'Eugeniusz Geppert 1962'
Proweniencja
kolekcja prywatna; Christie's, Londyn, 2002; kolekcja prywatna