Powrót do DESA.PL
41 of Liczba obiektów: 76
41
Jerzy Duda-Gracz | "Wiosna - studium z różową wstążką", 2000
Estymacja:
80,000 zł - 100,000 zł
Sprzedane
70,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945
Wymiary
150 x 120 cm
Opis
olej/płyta, 150 x 120 cm, sygnowany, datowany i opisany u dołu kompozycji: 'DUDA GRACZ. 2548/2000.', na odwrociu autorska naklejka z opisem pracy: 'TYTUŁ OBRAZ 2548 (WIOSNA | STUDIUM Z RÓŻOWĄ WSTĄŻKĄ) | TECHNIKA olej | WYMIARY 120 x 50 ROK 2000 | UWAGI 1 werniks IX 2000'
poniżej odręczny zapis artysty: 'Popieram! | Różową! | Wstążkę! | Zrób to razem | ze mną! | Jerzy Duda G'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Jerzy Duda-Gracz był określany mianem „wnikliwego satyryka” o ostrym i przenikliwym osądzie publicystyczno-moralizatorskim. Jego malarstwo zawsze wzbudzało silne emocje. Na obrazach często przedstawiał ludzi o karykaturalnie zdeformowanych ciałach. Używał także czytelnych symboli, tym samym obnażał ludzkie przywary, takie jak głupotę, nietolerancję, zakłamanie, chamstwo czy lenistwo, a także ślepe uwielbienie względem kultury amerykańskiej. Bez wątpienia miał swój styl oraz prawdy do przekazania. Był też mistrzem w katalogowaniu własnych prac. Każdy obraz oznaczał numerem i datą, dlatego łatwa jest weryfikacja autentyczności jego dzieł. Namalował ich niemal 3 000. Wiele z nich znajduje się w najważniejszych muzeach polskich, ale też między innymi w kolekcjach Muzeum Watykańskiego, Galerii Uffizi we Florencji czy Muzeum Puszkina w Moskwie.

Jerzy Duda-Gracz od początku swej kariery był przez władze raczej doceniany niż tępiony. Już w wieku zaledwie 37 lat, czyli w 1977, otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. W 1984 reprezentował Polskę na prestiżowym Biennale w Wenecji. Krytycy będący fanami twórczości Dudy-Gracza regularnie stawiali go w opozycji do niechętnie przyjmowanej awangardy, doceniali jednocześnie jego odporność na „tymczasowe mody” i zauważali jego krytyczne nastawienie do rzeczywistości, którego brakowało apolitycznej awangardzie. Lata mijały, a twórczość artysty była niezmiennie doceniana. W 2000, podczas benefisu z okazji swoich sześćdziesiątych urodzin, został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zaś w maju 2001 Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy uroczyście otwierali wystawę „Jerzy Duda- -Gracz – Wiosna” w Pałacu Prezydenckim.

Czym jest spowodowane to gremialne uwielbienie dla twórczości artysty? Rozważając je zarówno z perspektywy historyków, jak i krytyków sztuki, malarstwo Jerzego Dudy-Gracza wymyka się poza ramy kategoryzacji. Bez wątpienia artysta od najmłodszych lat odczuwał imperatyw kategoryczny, by tworzyć. Już jako uczeń Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie nie rozstawał się ze szkicownikiem. Potrzeba ilustrowania otoczenia była dla niego nie tylko codzienną koniecznością, ale i życiową dewizą: „Nulla dies sine linea” – „Nie ma dnia bez kreski”.

Prezentowany obraz przedstawia bukiet kwiatów z różową wstążką. Jest ona symbolem walki z rakiem piersi. Z tyłu obrazu artysta pokusił się nawet o agitacyjny wpis „Popieram! Różową! Wstążkę! Zrób to razem ze mną! Jerzy Duda-Gracz”. Różowa wstążka od blisko 30 lat rozwija globalny ruch, który buduje świadomość, gromadzi fundusze na ratujące ludzkie życie badania medyczne, edukację oraz opiekę lekarską. Choć kojarzy się ona ze złowrogą chorobą, to obraz jest utrzymany w sielskim klimacie. Na myśl przywodzi polne bukiety, robione podczas wakacji u babci na wsi. Taki klimat charakteryzuje obrazy tego malarza.

W dziełach Jerzego Dudy-Gracza widoczna jest także inspiracja sztuką XIX wieku, ukazującą piękno polskiej ziemi. Sam wielokrotnie podkreślał, że jego wzorem do naśladowania i ulubionym artystą był Józef Chełmoński. Dlatego sam też się skupił na portretowaniu życia polskiej prowincji. Obok nich powstał także jeden z jego najbardziej znanych cykli – „Chopinowi”, który liczy ponad 300 płócien.

Duda-Gracz był związany przede wszystkim z Katowicami, ale gdy tylko mógł, uciekał do mniejszych miasteczek, na prowincję. To w tamtejszej scenerii czuł się najlepiej i malował najchętniej. Najczęściej udawał się do Kamionu czy Łagowa. Tam też, podczas jednego z plenerów, zmarł niespodziewanie podczas snu 5 listopada 2004, nie kończąc monumentalnie zakrojonego cyklu chopinowskiego.
W 1969 otrzymał dyplom na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1984 jego prace wystawiane były na weneckim Biennale Sztuki. W swej twórczości często posługiwał się pastiszem, groteską, karykaturą postaci ludzkich. Tworzył sceny rodzajowe, oparte na tradycji malarskiego surrealizmu i ekspresjonizmu. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach czołowych Muzeów Narodowych (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań) a także w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Description:
"Spring - study with a pink ribbon" , 2000
oil/board, 150 x 120 cm; signed, dated and described at the bottom: 'DUDA-GRACZ 2548/2000', on the reverse an original sticker with a description of the artwork: 'TYTUL OBRAZ 2548 (WIOSNA | STUDIUM Z ROZOWA WSTAZKA) | TECHNIKA olej | WYMIARY 120 x 50 ROK 2000 | UWAGI 1 werniks IX 2000'
artist's handwritten note below: 'Popieram! | Rozowa! | Wstazke! | Zrob to razem | ze mna! | Jerzy Duda G'

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płyta
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany u dołu kompozycji: 'DUDA GRACZ. 2548/2000.'
Proweniencja
kolekcja instytucjonalna, Polska