Powrót do DESA.PL
60 of Liczba obiektów: 78
60
Stanisław Gałek | Portret kobiety na tle wybrzeża, 1910
Estymacja:
5,000 zł - 8,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie
Wymiary
38 x 28,5 cm
Opis
olej/tektura, 38 x 28,5 cm, sygnowany i datowany l.d.: 'St. Gałek | 1910', na odwrociu notatka ramiarska

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Tematyka prac Stanisława Gałka oscylowała głównie wokół widoków tatrzańskich. Obraz prezentowany w katalogu zdecydowanie wyróżnia się na tle jego twórczości. Kompozycja ta jest pokłosiem podróży artysty na Krym i do Italii. Malarz pierwsze nauki pobierał w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w latach 1899-1900, u Jacka Malczewskiego oraz Jana Stanisławskiego. Dalsze studia odbył w Kunstgewerbeschule w Monachium oraz w École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu u nauczyciela wielu wybitnych twórców – Jeana Léona Gérôme’a. W międzyczasie wiele podróżował po Europie. Po powrocie do kraju zamieszkał ponownie w swoim ukochanym Zakopanem, którego krajobraz cenił sobie nad wyraz wysoko. Jego fascynacja Tatrami przejawiała się w nastrojowym malarstwie pejzażowym. Gałek należał do Towarzystwa Sztuka Podhalańska oraz aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym Zakopanego. Ponadto nauczał w Szkole Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Kołomyi. Jego górskie widoki cieszyły się zainteresowaniem zarówno przed I wojną światową, jak iw okresie XX-lecia międzywojennego. Oprócz samej natury Gałek malował również portrety. W przypadku prezentowanego wizerunku kobiety na tle wybrzeża połączył ze sobą te dwa zagadnienia. Kunszt sztuki Gałka dostrzegła nie tylko polska, ale również wiedeńska, berlińska i węgierska krytyka. Dzieła malarskie tego modernistycznego twórcy wyróżniały się przede wszystkim skupiającymi uwagę widza zjawiskami atmosferycznymi, ulotnymi oraz tajemniczymi, synchronizującymi życie człowieka i natury.
W latach 1899 - 1900 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem J. Malczewskiego i J. Stanisławskiego. Naukę kontynuował w Kunstgewerbeschule w Monachium oraz w École Nationale des Beaux-Arts w Paryżu. Po przyjeździe do kraju mieszkał w Zakopanem. Należał do Towarzystwa Sztuka Podhalańska. Odbywał liczne podróże artystyczne m.in. do Paryża, do Włoch i na Krym. Po 1945 wystawiał w Zakopanem, gdzie w 1960 odbyła się jego wystawa jubileuszowa oraz z grupą 'Zachęta' w Warszawie. Malował głównie widoki tatrzańskie; w dwudziestoleciu międzywojennym uchodził za najlepszego pejzażystę Tatr. Malował także portrety.

Description:
Portrait of a woman at the background of the shore, 1910
oil/paperboard, 38 x 28.5 cm; signed and dated lower left: 'St. Galek | 1910', on the reverse a framing notes,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/tektura
Sygnatura
sygnowany i datowany l.d.: 'St. Gałek | 1910'