Powrót do DESA.PL
59 of Liczba obiektów: 78
59
Bronisława Rychter-Janowska | Ruiny świątyni Kastora i Polluksa w Agrygencie ("Girgenti"), 1913
Estymacja:
25,000 zł - 35,000 zł
Sprzedane
24,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie
Wymiary
76 x 65 cm
Opis
olej/płótno, 76 x 65 cm, sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'B. RYCHTER-JANOWSKA. | GIRGENTI 1913.', na krośnie malarskim papierowa nalepka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Bronisława Rychter-Janowska to malarka, która wywodzi się z artystycznego środowiska Krakowa. Swoją edukację w kierunku sztuki zdobyła na studiach w wybieranym wówczas często Monachium, ale także we Włoszech – w Akademii Florenckiej oraz w Rzymie. Rozgłos zyskała dzięki pomocy starszego brata, również malarza – Stanisława Janowskiego oraz męża – Tadeusza Rychtera. W jej twórczości zauważalne jest zamiłowanie do realistycznego obrazowania. To, co wyróżnia jej prace, to silna nastrojowość, sugestywne operowanie światłem, zarówno w pracach najbardziej dla niej charakterystycznych – wizerunkach dworków, zapisów z wnętrz szlacheckich siedzib, kościołków, wiejskich chat, pejzaży, scen folklorystycznych, ale również przedstawień takich jak to ukazane w katalogu – ruin rzymskich świątyń, które zdobyły uznanie szerokiej publiczności. Praca „Ruiny świątyni Kastora i Polluksa w Agrygencie” opisana przez autorkę „Girgenti” pochodzi z 1913 roku, kiedy to malarka z przerwami przebywała we Włoszech – w Rzymie, Neapolu oraz na Sycylii do 1914. Artystka nazywała ten moment swojego życia „poszukiwaniem piękna”. Dzięki swojemu talentowi udało jej się, tak jak pragnęła, udokumentować piękno przemijania światła oraz tajemniczą atmosferę pejzażu. Rychter-Janowska malowała bezpośrednio z natury, dlatego udawało jej się uchwycić kluczowy dla niej moment. Z Włoch przesyłała swe prace na wystawy krajowe. Do takich obrazów należały chociażby: „Katakumby w Neapolu”, „Villa Falconieri”, „Pałac Municipio w Taorminie”, „Willa na wybrzeżach Kalabrii”, „Willa włoska Doria Pamphilii” czy „Monte Pellefrino-Palermo”. Wiosną 1913 udało jej się zorganizować własną włoską wystawę w hotelu „Excelsior” w Rzymie, podczas której zaprezentowała obrazy oraz wyjątkowe dla jej oeuvre makaty. Krytyka bardzo dobrze przyjęła jej działalność, znaczna część prac się sprzedała, a jedna z nich „Powrót z kościoła” została podarowana przez artystkę papieżowi Piusowi X.
Siostra malarza Stanisława Janowskiego i żona Tadeusza Rychtera. Studia malarskie odbyła w Monachium, w Akademii Florenckiej i w Rzymie. Związana była ze środowiskiem artystycznym Krakowa. W 1932 miała indywidualną wystawę w warszawskiej Zachęcie. Realistyczne malarstwo artystki cieszy się do dziś dużym wzięciem, głównie za sprawą obranych tematów - polskie dwory i dworki, zapis wnętrz szlacheckich siedzib, polskie kościółki i wiejskie chaty, pejzaże i sceny folklorystyczne. Rychter-Janowska odbywała także liczne zagraniczne podróże czego dowodem są nastrojowe pejzaże z Południa Europy, a także z Azji Mniejszej. Obok malarstwa olejnego i akwarelowego istotną część w jej twórczości stanowią ręcznie tkane makaty i gobeliny.

Description:
Ruins of Temple of Castor and Pollux in Agrigento ("Girgenti"), 1913
oil/canvas, 76 x 65 cm; signed, dated and described lower right: 'B. RYCHTER-JANOWSKA. | GIRGENTI 1913.', on the stretcher a paper, exhibition label of Society of Friends of Fine Arts in Cracow,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'B. RYCHTER-JANOWSKA. | GIRGENTI 1913.'
Wystawiany
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, 1918