Powrót do DESA.PL
29 of Liczba obiektów: 65
29
Jacek Sempoliński | "Otwarty mózg", 2008
Estymacja:
15,000 zł - 20,000 zł
Sprzedane
20,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945
Wymiary
92 x 65 cm
Opis
olej/płótno, 92 x 65 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Sempoliński | maj 2008 | Farba olejna',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Od lat 70. twórczość Jacka Sempolińskiego obfituje w liczne wątki egzystencjonalne. W tym okresie powstawały nowe cykle: „Twarz” (od 1971), „Ukrzyżowanie” (od 1975), „Moc przeznaczenia Verdiego” (1977) oraz „Czaszka” (od lat 80.). W ramach wspomnianych serii artysta dotykał problemów natury filozoficznej, transcendentnej oraz religijnej, będących dla niego wynikiem głębokich przeżyć oraz przemyśleń, które wpisywał w szerszy kontekst przewartościowań lat 80.

Prezentowana w katalogu praca „Otwarty mózg” z 2008 wydaje się kontynuacją wspomnianego zwrotu w twórczości Sempolińskiego. Kompozycja przynależy do serii obrazów, tzw. patrzących, które stały się tematem wystawy artysty zorganizowanej w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w 2017. Była to niezwykle ważna i druga co do wielkości prezentacja twórczości artysty. Jak pisała Anna Król we wstępie do wspomnianej ekspozycji: „Jego malarska wypowiedź jest totalna, wszechogarniająca, pozornie kusi otchłanią, a obrazy patrzą na nas znad otchłani. Podziurawione płótna, gwałtownie pokreślone ich powierzchnie, niemal dalekowschodnio uproszczone gesty przyciągają naszą uwagę, nasz wzrok, wręcz przykuwają, zamieniając się z nami miejscami” (materiały towarzyszące wystawie „Jacek Sempoliński. Obrazy patrzące”, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków 2018).

Zmagania z materią płótna, którego ślady widoczne są na powierzchni obrazów Sempolińskiego – grudki zaschniętej farby, nierzadko ślady destrukcji płótna, których nie ukrywał, wręcz przeciwnie, eksponował – to podstawowe motywy twórczości artysty. Na poziomie formalnym malarstwo Sempolińskiego nosi zatem wiele wspólnego z „odwilżowym” malarstwem gestu. Zamaszyste pociągnięcia pędzla, monochromatyczne powierzchnie były tym, co od lat 50. XX wieku uchodziło za synonim nowoczesności. W przypadku Sempolińskiego taka forma malarska była jednak nie tyle znakiem chwilowej mody, ile malarską formułą, która pozostała z nim do końca jego twórczości.
W czasie wojny uczył się w Warszawie malarstwa w konspiracyjnej szkole im. Konrada Krzyżanowskiego. W 1951 skończył warszawską ASP, dyplom otrzymał w 1956. Jest profesorem na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii. Jest również eseistą, krytykiem sztuki, scenografem. Był współautorem polichromii na kamieniczkach Rynku Starego Miasta w Warszawie. Laureat jednej z głównych nagród podczas legendarnej wystawy w Arsenale (1955). W 1977 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych, m.in.: Muzeum Narodowym w Warszawie, Kielcach, ASP w Warszawie. Monograficzną wystawę artysty zaprezentowała warszawska Zachęta w 2002 roku.

Description:
"Open brain", 2008
oil/canvas, 92 x 65 cm; signed, dated and described on the reverse: 'Sempolinski | maj 2008 | Farba olejna', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Sempoliński | maj 2008 | Farba olejna'
Proweniencja
dar od artysty; kolekcja prywatna, Polska