Powrót do DESA.PL
31 of Liczba obiektów: 67
31
Olaf Brzeski (1975) | "Strzelba" ("Broń ostateczna") z cyklu "Trofea" oraz szkic do pracy , 2008
Estymacja:
15,000 zł - 20,000 zł
Sprzedane
15,000 zł
Aukcja na żywo
Kolekcja Piotra Bazylko
Artysta
Olaf Brzeski (1975)
Wymiary
18,5 x 108 x 9 cm
Kategoria
Opis
ceramika, 18,5 x 108 x 9 cm, szkic sygnowany na odwrociu: 'Olaf Brzeski | 2007', ed. 1/3
szkic do pracy z 2007 roku: ołówek/papier, 41,8 x 21,3 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Olaf Brzeski | 2007'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


„To jedna z moich ulubionych rzeźb, wielokrotnie wystawiana.
Pamiętam, że najpierw kupiłem rzeźbę w nieistniejącej już, Galerii Czarnej, a później przeglądaliśmy z Krzyśkiem różne szkice i rysunki Olafa. Nagle zobaczyłem szkic ‘Strzelby’ i pomyślałem, że pokazuje on drogę twórczą i powinienem go mieć”.
Piotr Bazylko

Punktem wyjścia do większości, również monumentalnych prac rzeźbiarskich Olafa Brzeskiego, jest rysunek. Artysta z niezwykłą wyobraźnią reinterpretuje tradycję i możliwości rzeźby. Interesuje go zarówno jej materialny wymiar – ciężar, masa, faktura – jak i czysta potencjalność; możliwość lub niemożliwość opisania zjawisk, lub historii za pomocą konkretnej materii. Powołuje do życia wymyślone przez siebie postaci, często zapożyczone ze świata zwierząt nieistniejące w rzeczywistości hybrydy. Posługuje się charakterystycznym językiem mrocznego surrealizmu. Do zinterpretowanego przez siebie odbicia świata wprowadza niepokojące deformacje, często posługuje się estetyką destrukcji. Cykl „Czarne charaktery, czyli długo oczekiwana zmiana ról”, połączony z wystawą we wrocławskim BWA, stanowił rozwinięcie idei i dopełnienie innego projektu Olafa Brzeskiego pod tytułem „Pan Myśliwy”. Wokół tej zagadkowej postaci osnuł Brzeski fabułę kilku kolejnych wystaw, scharakteryzował ją w taki oto sposób: „Biedny głupi skurwysyn, któremu się wydawało, że otaczającą go rzeczywistość można wykorzystać, ukształtować wedle jego woli, kontrolować i regulować. Panować nad naturą ludzi, zwierząt, rzeczy. Generalnie zaprowadzić porządek. Ale natura rzeczy jest niezmienna i ma własne interesy do załatwienia… I kiedy chciał wyjść i zabrać się do dzieła, okazało się, że jego ‘leśni przyjaciele’ zakopali jego strzelbę w lesie, a miejsce to nakryli gałęziami. Jego szkolone myśliwskie psy uciekły nocą do sąsiada zagryzać śpiące kury i kulawe koty. Jego trofea ożyły, a pokój zajął las. Z czasem jego zakopana w lesie strzelba zamieniła się w kawałek kości, a on kupił sobie nową”. Historia myśliwego, na którym natura dokonuje zemsty, stała się osią narracji wrocławskiej wystawy. Zwierzęca anatomia miesza się z formami geometrycznymi zaczerpniętymi ze świata technologii. Nie wiadomo do końca, w którym kierunku zaszła owa przemiana – czy maszyny uległy zezwierzęceniu, czy też stworzenia ewoluowały w stronę automatów. Na podłodze wysypanej leśną ściółką w chaotycznych układach stały niszczejące meble, które pod wpływem działania żywiołów zaczęły przypominać struktury organiczne. Przestrzeń zaaranżowana została na kształt dziwacznego gabinetu osobliwości stanowiącego jednocześnie krajobraz po walce stoczonej pomiędzy myśliwym a naturą. Tak o symbolicznej bitwie, będącej pomniejszoną do galeryjnej skali wizją zagłady ludzkości, pisał sam Brzeski: „Zachodzi wymiana ekipy rządzącej na tej niewielkich rozmiarów planecie. Zanim naprawdę dotrze do nas nieodwracalność stanu rzeczy, wielka głowa zapadnie w śpiączkę i większość oznak życia ucichnie, a w maju nasze resztki będą przyciągać małych grabarzy”.
Urodzony we Wrocławiu rzeźbiarz, autor instalacji i filmów. W latach 1994-95 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a następnie od 1995 roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracę dyplomową z rzeźby obronił w 2000 roku w pracowni prof. Leona Podsiadłego. Brzeski eksperymentuje z materiałami, bada możliwości i organiczenia medium rzeźbiarskiej. Interesują go trwałość, skala i relecje przestrzenne, w jakich uczestniczą jego dzieła. Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, ostatnio w Instytucie Polskim w Berlinie. W roku 2009 był nominowany do konkursu Spojrzenia (Nagrody Fundacji Deutsche Bank) organizowanego przez Narodową Galerię Sztuki Zachęta w Warszawie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Description:
"Strzelba" ("Ultimate Weapon") from the series "Trophies" and a sketch for work, 2008
ceramic, 18.5 x 108 x 9 cm; sketch signed on the reverse: 'Olaf Brzeski | 2007', ed. 1/3
sketch for work from 2007: pencil / paper, 41.8 x 21.3 cm
signed and dated on the reverse: 'Olaf Brzeski | 2007 ',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Stan zachowania
0
Technika
ceramika
Sygnatura
szkic sygnowany na odwrociu: 'Olaf Brzeski | 2007'
Proweniencja
Galeria Czarna, Warszawa
Wystawiany
Olaf Brzeski Samolub / Self-seeker, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 22 czerwca - 18 sierpnia 2013; Olaf Brzeski - Blask, Galeria Arsenał, Białystok, 17 maja - 13 czerwca 2013; Czarne charaktery, czyli długo oczekiwana zmiana ról, Galeria Szkła i Ceramiki BWA, Wrocław, 23 maja - 14 czerwca 2008; ; ;