Powrót do DESA.PL
3 of Liczba obiektów: 60
3
Agata Kus (1987) | "Nie nadaje się na matkę. Suka", 2011
Estymacja:
8,000 zł - 10,000 zł
Sprzedane
7,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989
Artysta
Agata Kus (1987)
Wymiary
25 x 35 cm
Opis
olej/płótno, 25 x 35 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Agata Kus | "Nie nadaje się na matkę. Suka" | olej na płótnie | 25 x 35 cm, 2011',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


W obrazach powstałych w pierwszych latach po ukończeniu przez Agatę Kus studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych artystka chętnie przedstawiała motywy zwierząt oraz temat macierzyństwa. O ile w tradycyjnej ikonografii wątki te mogą wydawać się odległe, o tyle artystka łączyła je w całość, w której to, co ludzkie, łączyło się z tym, co zwierzęce, często w sposób żartobliwy, ale też wulgarny czy drastyczny. Odważnie podejmowała wówczas tematykę mającą także wymiar społeczny. Jak zauważono w tekstach poświęconych artystce – na wzór bajek (w tradycyjnym, literackim sensie) zwierzęta w jej twórczości poddawane były antropomorfizacji, raczej na poziomie odgrywanych ról społecznych niż w sensie wyglądu zewnętrznego. W ten sposób stawały się alegorią o sensie wręcz moralnym.
W obrazach Agaty Kus przedstawiających Wilczycę kapitolińską, będącą figurą mitologicznej samicy wilka, która miała wychować Remusa i Romulusa – mitycznych założycieli Rzymu, to właśnie wilczyca była figurą matki. Reprodukowany tutaj obraz podejmuje analogiczną tematykę, przywołuje temat macierzyństwa za pomocą przedstawienia zwierzęcia, ale epatuje „niską” estetyką, wprowadzając w obręb przedstawienia element turpistyczny. Dyskurs o macierzyństwie zostaje tutaj przywołany dosłownie, poprzez wyartykułowanie tematu za pomocą słów: „Nie nadaje się na matkę”. Tematykę przedstawienia wskazuje też wulgaryzm: „suka”, opisujący jednocześnie jego przedmiot: samicę psa. Wyraz obrazu determinuje narracja: zwierzę rodzi młode szczeniaki na oczach widzów. Zatem fraza wyrażająca negatywną ocenę, której odmawia się umiejętności wychowania dziecka, poprzez zastosowanie wulgaryzmu, zrównuje kobietę ze zwierzęciem. W obrazie ów wulgaryzm zostaje podkreślony przez turpizm, zdublowany w warstwie wizualnej, co podkreśla jego treść, ale też ironicznie ją podważa, ośmieszając przesłanie wypowiedzi.
Macierzyństwo w obrazach Kus daleko odbiega od utrwalonych w kulturze, idyllicznych obrazów matki i dziecka. Pojawia się raczej jako problem społeczny, przedstawiony metaforycznie za pomocą obrazu. W prezentowanym obrazie podjęty zostaje problem uznania osoby (zwierzęcia?) za niezdolną do roli matki. W ten sposób przywołuje się problem społecznej oceny kobiet oraz zbiorowych oczekiwań, z którymi są konfrontowane.

Description:
"She is not suitable for a mother. Bitch" , 2011
oil/canvas, 25 x 35 cm; signed, dated and described on the reverse: 'Agata Kus | "Nie nadaje sie na matke. Suka" | olej na plotnie | 25 x 35 cm, 2011', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Agata Kus | "Nie nadaje się na matkę. Suka" | olej na płótnie | 25 x 35 cm, 2011'
Wystawiany
Grupa Kuku Kuku (Agata Kus, Katarzyna Kukuła), Ryba Piła, Galeria Zderzak, Kraków 21.02-06.04.2013