Powrót do DESA.PL
237 of Liczba obiektów: 79
237
Bartosz Kokosiński | "Obraz pożerający scenę domową" z cyklu "Obrazy pożerające rzeczywistość", 2011
Estymacja:
16,000 zł - 25,000 zł
Sprzedane
16,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna | Instalacje, Environment, Nowe Media
Artysta
Bartosz Kokosiński (1984)
Wymiary
127 x 110 x 45 cm
Opis
technika własna, 127 x 110 x 45 cm, sygnowany i datowany na odwrociu: 'Kokosiński 2011', na odwrociu wskazówka montażowa

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Bartosz Kokosiński w swojej twórczości porusza zagadnienia związane z fenomenem obrazu oraz zadaje pytania dotyczące jego statusu i znaczenia. Artysta posługuje się płótnami, które poddaje różnorodnym interwencjom oraz deformacjom, w efekcie akcentując materialność dzieła. Często wygina ich strukturę, zdarza się, że wywraca je na drugą stronę lub nawet wprowadza do ich wnętrz inne przedmioty. Zaprezentowana praca to obraz składający się z wygiętego w literę U blejtramu, na który naciągnięto płótno. W efekcie, patrząc na namalowaną scenę, widz odnosi wrażenie trójwymiarowości oraz bycia częścią przedstawienia. Posługując się różnymi odcieniami koloru niebieskiego, szarego oraz białego Kokosiński przedstawił pełną napięcia scenę, w której centrum przedstawił młodego człowieka, prawdopodobnie po bójce lub wypadku, ze śladami krwi na twarzy w kolorze intensywnego błękitu.
W swojej twórczości Kokosiński nawiązuje do tradycji malarstwa. Chętnie oraz często eksperymentuje z konwencjami, formatami i tworzy obiekty z pogranicza instalacji. Jak opowiadał o początkach swoich fascynacji materią w sztuce: „Skupiłem się nie tylko na tym, co malować, ale wręcz utożsamiłem się z obrazem. To może dość górnolotne, ale zacząłem się przyglądać obrazowi z każdej strony, zastanawiać się nad tym, co może się z nim dziać, dlaczego jest taki kuszący, dostrzegać, że materiał obrazu też jest ważny. Właściwie to może nawet cofnę się do liceum (śmiech), bo wówczas też korciły mnie obiekty, choć nigdy nie miałem odwagi, by pójść stricte w stronę rzeźby. Ale majsterkowanie, ogólnie praca z materią, były i są mi bliskie” (Bartosz Kokosiński, Rozmowa Marii Rubersz z Bartoszem Kokosińskim, Chrobotanie obrazami, Warszawa 2019, s. 19, dostęp: http://bartoszkokosinski.com/wp-content/ uploads/2020/03/bartosz-kokosinski-katalog_2019.pdf).
Malarz i twórca instalacji malarskich oraz video. Urodził się w 1984 roku w Siewierzu. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2009 uzyskał dyplom w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka i prof. Witolda Stelmachniewi-cza. Należał do krakowskiej grupy Silnia. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział m.in. w 6. Triennale Sztuki Młodych w Orońsku oraz w 10. Konkursie Gepperta we Wrocławiu. W 2013 i 2015 roku otrzymał wyróżnienie na 41. i 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Jego prace były wystawiane w najważniejszych instytucjach państwowych, między innymi: Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (wystawa indywidualna), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (wystawa indywidualna), Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie (wy-stawa indywidualna), Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Galerii Labirynt w Lu-blinie, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcji: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Description:
"Painting eating a domestic scene" from the series "Paintings eating reality", 2011
mixed media, 127 x 110 x 45 cm; signed and dated on the reverse: 'Kokosinski 2011', installation instructions of the reverse,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
technika własna
Sygnatura
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Kokosiński 2011'
Literatura
10. Konkurs Gepperta. Co robi malarz?, katalog wystawy, Wrocław 2011, s. 69 (il).; Grzegorz Borkowski, Obrazy pożerające wyzwania, „Obieg”, 18.11.2013
Wystawiany
Bartosz Kokosiński, Roman Siwulak, Obrazy o malarstwie i malarstwo o obrazach, Galeria Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, Kraków, 19-24.01.2012; 10. Konkurs Gepperta. Co robi malarz? BWA Wrocław, Galeria Awangarda, 14.10-27.11.2011;