Powrót do DESA.PL
8 of Liczba obiektów: 60
8
Grupa Twożywo | "Warszawa - trud - brud - smród", 2002
Estymacja:
18,000 zł - 24,000 zł
Cena wywoławcza:
15,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Urban Art
Artysta
Grupa Twożywo
Wymiary
50 x 100 cm
Opis
olej/blacha, 50 x 100 cm, sygnowany na odwrociu: 'twożywo',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Od 1998 w skład Grupy Twożywo wchodziło dwóch warszawskich artystów – Krzysztof Sidorek i Mariusz Libel. Głównym zainteresowaniem tego artystycznego duetu było wykorzystanie przestrzeni publicznej jako platformy do społecznej komunikacji. Twożywo eksperymentowało z różnymi metodami i środkami przekazu, takimi jak szablony, vlepki, plakaty oraz wielkoformatowe murale, które miały dotrzeć do przypadkowych przechodniów i spacerowiczów. Aby dotrzeć do licznego grona internautów, stworzyli, wspólnie z muzykiem Patrykiem Zakrockim, serię animacji o nazwie Kapitan Europa, w których w satyryczny sposób krytykowali postępujący nadmierny konsumpcjonizm. Co ciekawe internet traktowali jako fragment przestrzeni publicznej, tak samo ważny jak ulice miast. W ich projektach główną rolę odgrywały słowa czy raczej hasła, których artyści poszukiwali pod kątem odpowiednich znaków graficznych i semantycznych. W 2006 zostali laureatami Paszportu „Polityki”. Grupa Twożywo działała do 2011. Prezentowana na aukcji praca została przedstawiona przez Twożywo w ramach Projektu Galeria Zewnętrzna AMS. W latach 2000-2004 artyści mieli do dyspozycji trzy billboardy reklamowe umiejscowione przy śródmiejskich ulicach w Warszawie, na których cyklicznie, co miesiąc, prezentowali kolejną pracę.
Historia grupy sięga 1994, gdy pod szyldem Pinokio działali Robert Czajka, Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek. Od 1998 dwóch ostatnich powołało do życia Twożywo, które rozwinęło działania grupy, konsekwentnie wobec dorobku rozpoczętego we wcześniejszym składzie. Z grupą możemy kojarzyć przede wszystkim wlepki w autobusach, niewielkie szablony w bramach, a później także murale i billboardy rozsiane po miastach w całym kraju i za granicą. Działalność grupy ceniiona za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuce do tej pory ciężko było dotrzeć. Stało się to dzięki przekroczeniu przestrzeni galeryjnej, wyjście na ulice i faktyczne skonfrontowanie się z szeroką publicznością. Twożywo jest uznawane za jedno z najciekawszych zjawisk polskiej sztuki czasów transformacji i rozwijającego się kapitalizmu. Działania grupy wiele razy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Sami twórcy spotykali się ze swoimi odbiorcami przypadkowo, a zarazem niezwykle celnie. Zajmowali się hakowaniem rzeczywistości, realnej i wirtualnej, działali w duecie do momentu rozwiązania działalności grupy w 2011, podczas łódzkiej wystawy „WYbór obRAZ + Nihil Negativum”. Do dziś działa strona internetowa Twożywa stanowiąca bogate archiwum projektów grupy. W 2020 ukazała się potężna monografia Twożywa pt. „Plądrujemy ruiny rzeczywistości”.

Description:
"Warsaw - hardship - dirt - stench", 2002
oil/plate, 50 x 100 cm; signed on the reverse: 'twozywo', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/blacha
Sygnatura
sygnowany na odwrociu: 'twożywo'
Proweniencja
0
Wystawiany
billboard przy ul. Koszykowej w Warszawie, lipiec 2002; billboard Maison Folie, Lille, Francja, maj 2004; „prze\T/rwanie. Grupa Twożywo”, 66P Subiektywna Instytucja Kultury, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, Wrocław, 19.11.2021-29.01.2022;