Powrót do DESA.PL
17 of Liczba obiektów: 75
17
Rafał Olbiński | "Niekoherentny ideał piękna", 2016
Estymacja:
90,000 zł - 120,000 zł
Sprzedane
90,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny
Artysta
Rafał Olbiński (1943)
Wymiary
66 x 58 cm
Opis
olej/płótno, 66 x 58 cm, sygnowany p.d.: 'Olbiński',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Niekoherentny oznacza tyle, co „absurdalny” czy „niespójny”.
Patrząc na niniejszy obraz Olbińskiego, który nosi tytuł „Niekoherentny ideał piękna”, początkowo czujemy się zdezorientowani i zagubieni. Choć są to jedynie domysły z gatunku „co autor miał na myśli”, być może wskazówką do zrozumienia obrazu stanie się liczba przedstawionych (choćby fragmentarycznie) kobiet oraz symbol jabłka (a nawet trzech jabłek), które przywodzą na myśl słynne jabłko niezgody z mitologii greckiej. Owoc ten stał się przyczyną sporu pomiędzy Herą, Ateną oraz Afrodytą. Na jabłku widniał napis „dla najpiękniejszej” i każda z bogiń uzurpowała sobie prawo do tego zaszczytnego tytułu. Z polecenia Zeusa sędzią w tym nietypowym konkursie piękności został Parys.
Każda z uczestniczek konkursu piękności chciała go czymś przekupić. Hera obiecała mu władzę, Atena mądrość, Afrodyta zaś, że poślubi najpiękniejszą z kobiet, czyli Helenę. Parys wybrał ostatnią opcję, lecz, jak to w mitach bywa, nie obyło się bez komplikacji. Uprowadził swą ukochaną, co doprowadziło do wojny trojańskiej, a w efekcie do upadku Troi.
Rafał Olbiński jest zaliczany do współczesnych surrealistów, przedstawicieli realizmu magicznego, niekiedy nawet określa się go mianem symbolisty. Niewątpliwie w jego dziełach można odnaleźć każdy z tych nurtów. W swej twórczości często nawiązuje do symboli zaczerpniętych z mitologii greckiej. Zapewne tak jest i tym razem. Możemy się też doszukać przesłania, że de facto każdej z kobiet należy się takie jabłko, choć nie wszystkie przedstawicielki płci pięknej o nie zabiegają…

Rafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem, projektantem i scenografem. A w ostatnich latach również rzeźbiarzem.
Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.
W latach 1983-1988 był wykładowcą na Uniwersytecie Temple w Filadelfii a w latach 1987-2001 wykładał w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku.
W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację.
W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie "Nowy Jork stolicą świata" wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolfa Gulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku.
W 1996 Amerykańska Agencja Informacyjna zamówiła u Rafała Olbińskiego projekt plakatu upamiętniającego 25 rocznicę Dnia Ziemi, a w 2000 roku władze Nowego Jorku zwróciły się z propozycją stworzenia plakatu na trzydziestolecie Dnia Ziemi.
W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę "Premio Divina Guilia" za wybitny wkład do sztuki współczesnej.
Prace Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji jak, m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.
W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art jako jedną z atrakcji na cześć obchodzonego Dnia Ziemi. Inni artyści, których prace były również prezentowane to: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warchol.
W tym samym roku jego debiut scenoraficzny do opery "Don Giovani" w Filadelfii był bardzo wysoko oceniony przez krytyków New York Timesa i Philadelphia Inquirer.
Twórczości Rafała Olbińskiego poświęcono wiele artykułów w międzynarodowych czasopismach, jak New York Times, Der Spiegel, etc.
W Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o sztuce Olbińskiego, z najnowszą "Olbinski's women" wydaną przez Hudson Hills Press w 2007 roku.
W 2006 roku Prezydent RP odznaczył artystę złotym medalem Gloria Artis oraz w 2012 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.
W ostatnich latach twórczość Rafała Olbińskiego jest szeroko wystawiana na całym świecie. W roku 2019 w Muzeum Polskim w Rapperswil w Szwajcarii. W Monachium. W parlamencie Brytyjskim odbyła się prezentacji książki Ars Picturae. W 2018 Miała miejsce wystawa w Pałacu Sztuki w Krakowie prezentująca sto obrazów. W ostatnich latach odbyło się także wiele indywidualnych wystaw Rafała Olbińskiego w Stanach Zjednoczonych: w 2017 roku w Nowym Jorku w Kosciuszko Foundation, w 2016 w Gallery 444 w San Francisco, w 2014 w Gallery Studio Vendome w Nowym Jorku oraz w 2013 w Suzzallo Library University of Washington, Seattle. W 2015 prezentował swoje dzieła na EXPO w Mediolanie, a wcześniej w 2014 w Chinach na International Art Exhibition w Harbin i w 2013 Museu da Musica w Lizbonie. Jako jedyny artysta z Polski został zaproszony do wzięcia udziału w 9. Biennale Sztuki w Muzeum Narodowym w Pekinie, w 2022

Description:
"Incoherent ideal of beauty", 2016
oil/canvas, 66 x 58 cm; signed lower right: 'Olbinski', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany p.d.: 'Olbiński'
Literatura
„Rafał Olbiński at the Kosciuszko Foundation”, katalog wystawy, Fundacja Kościuszkowska, Nowy Jork 2017; „Rafał Olbiński. Plakaty i malarstwo, posters and painting”, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 2019; Olbiński Akty, BOSZ, Kraków 2020, s.49 (il.); „Rafał Olbiński”, katalog wystawy,Muzeum Narodowe w Kielcach, Kielce 2021; „Rafał Olbiński.Warszawa-Martynika”, katalog wystawy, Muzeum Historii Katowic, Katowice 2023
Wystawiany
„Rafał Olbiński at Kościuszko Foundation”, wystawa monograficzna, Nowy Jork, 2017; „The Virtue of Ambiguity”, Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków, 12.07-2.09.2018; Rafał Olbiński, wystawa monograficzna, Muzeum Narodowe w Kielcach, Kielce, 1.07-31.10.2021; Rafał Olbiński, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Szczecin, 16.12.2021- 27.02.2022; „Rafał Olbiński Warszawa- Martynika”, Muzeum Historii Katowic, Katowice, 13.05.2023 - 12.11.2023