Powrót do DESA.PL
47 of Liczba obiektów: 67
47
Feliks Sypniewski | Spotkanie Alfa i Aldony w obecności Halbana, 1855
Estymacja:
50,000 zł - 70,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie
Wymiary
82,5 x 66 cm
Opis
olej/płótno, 82,5 x 66 cm, sygnowany i datowany l.d.: 'F. Sypniewski | 1855', na krośnie malarskim fragmentarycznie zachowana, nieczytelna, papierowa nalepka

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


Dużą część biografii Konrada Wallenroda poznajemy w trakcie „Pieśni Wajdeloty”. Bard opowiadał w niej o młodym Litwinie, który – będąc jeszcze dzieckiem – został porwany przez Krzyżaków w niewolę, w której uzyskał nowe imię i nazwisko – Walter Alf. Gdy udało mu się powrócić do ojczyzny, zamieszkał u księcia Kiejstuta. To właśnie na dworze litewskiego władcy Walter poznał jego córkę, swoją przyszłą żonę Aldonę. Walcząc u boku Kiejstuta, zdawał sobie sprawę, iż Litwini nie pokonają w otwartej walce o wiele silniejszego militarnie zakonu. Wychowany przez Krzyżaków, znając ich słabości, Alf postanowił walczyć z zakonem na własną rękę. Wyruszył jako giermek sławnego rycerza Konrada Wallenroda na wojnę do Palestyny. Tam, w niejasnych okolicznościach, Konrad zginął, a Alf, przybrawszy jego imię i nazwisko, wrócił do zakonu. Wkrótce został wybrany Wielkim Mistrzem i rozpoczął podstępny, lecz haniebny dla samego bohatera plan obalenia zakonu.

Prezentowany w ofercie obraz Feliksa Sypniewskiego przedstawia moment, gdy próbujący potajemnie wymknąć się z zamku Alf, i przeczuwająca nadchodzące nieszczęście Aldona, spotykają się za murami miasta. W czasie tego spotkania doszło do rozstania małżonków, a Alf, zabierając ze sobą starego wajdelotę, porzucił żonę i postanowił poświęcić się dla dobra ojczyzny.

Obraz jest malowany w charakterystycznej dla Sypniewskiego manierze, który przez całą artystyczną karierę tworzył idealizowane sceny historyczne. Jego talent wzrastał w otoczeniu Wojciecha Gersona. Obraz pochodzi z ostatniego roku studiów artysty w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, w której uczył się w latach 1850-52.
Polski malarz, rysownik i ilustrator. W latach 1850-52 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Piwarskiego oraz Ksawerego Kaniewskiego. W kolejnych latach swoje umiejętności rozwijał samodzielnie. Już jako niespełna dwudziestolatek cieszył się uznaniem jako portrecista, malarz akwarel i ilustrator. Około 1857 roku przebywał w Paryżu, gdzie obracał się w kręgu tamtejszej polskiej kolonii artystycznej. Na stałe żył i tworzył w Warszawie. Był autorem licznych obrazów historycznych, batalistycznych i scen rodzajowych o anegdotycznym charakterze. Od dzieciństwa realizował się także w jeździe konnej. To właśnie w rodzinnych posiadłościach rozpoczęła się jego fascynacja końmi, która do końca jego życia znajdowała odbicie w doskonałych malarskich studiach. Naukowa i literacka erudycja malarza oraz biegłość warsztatu zapewniły mu szerokie uznanie wśród największych artystów i krytyków drugiej połowy XIX wieku.

Description:
Meeting of Alf and Aldona in the presence of Halban, 1855
oil/canvas, 82.5 x 66 cm; signed and dated lower left: 'F. Sypniewski | 1855', on the stretcher partially preserved, paper, illegible label,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany l.d.: 'F. Sypniewski | 1855'