Powrót do DESA.PL
5 of Liczba obiektów: 106
5
Adam Zegadło | Święta Dorota, około 1966-67
Estymacja:
3,000 zł - 5,000 zł
Sprzedane
2,400 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Naiwna i Ludowa. W Kręgu Tradycji
Artysta
Adam Zegadło (1910 - 1989)
Wymiary
52 x 18 x 19 cm
Kategoria
Opis
drewno polichromowane, 52 x 18 x 19 cm, sygnowany na spodzie: 'ADAM ZEGADŁO', opisany u dołu: 'S. DOROTA'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Adam Zegadło pochodził z ciężko pracującej rodziny – jego dziadek pracował w suchedniowskich kopalniach rudy żelaza, a ojciec był rolnikiem. Przez szybką śmierć swojego ojca, młody Adam podjął pracę już w wieku 13 lat i pracował w fabryce maszyn rolniczych w Suchedniowie. Po II wojnie światowej sytuacja finansowa rodziny się mocno pogorszyła i Zegadło nie był w stanie utrzymać swojej rodziny tylko z gospodarstwa rolnego, więc podejmował się różnych prac, starając się zapewnić byt rodzinie. Głównie zajmował się pracami związanymi z rzemiosłem – wyrabiał proste meble, sprzęty rolnicze i gospodarcze, ale też i proste zabawki – koniki na biegunach, karuzele, figurki, autka, które to dały początek rzeźbiarstwu Zegadły.
Początki kariery rzeźbiarskiej Zegadły można datować na lata 60. XX wieku. Pierwsze rzeźby zostały kupione do zbiorów Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach i w 1964 roku pokazano je na wystawie współczesnej sztuki ludowej czterech województw: Białystok, Lublin, Kielce, Rzeszów. Rok później, rzeźby Zegadły zostały pokazane w warszawskiej Zachęcie na wystawie “Inni”, która przyniosła Zegadle dużą rozpoznawalność. Prace Adama Zegadły były pokazywane m.in. na dzisiejszej Słowacji, w Niemczech, w Szwecji, we Włoszech, w Szwajcarii czy w Finlandii. Artysta był związany z Desą oraz Cepelią, przez co jego wystawy zagraniczne były możliwe. Wraz ze swoim synem, także rzeźbiarzem, Henrykiem, mieli wspólną wystawę w 1971 roku. Prace Adama Zegadły charakteryzują się bogatą tematyką, inspiracjami lokalnymi legendami i historiami, użyciem szerokiej, mocno kontrastowej palety barw, niekonwencjonalnymi formami oraz precyzją wykonania. Dzieła Zegadły były kupowane do kolekcji instytucjonalnych oraz prywatnych, m.in. do kolekcji Ludwika Zimmerera czy Leszka Macaka.

Description:
Saint Dorothea, 1966-67
-, 52 x 18 x 19 cm; signed on the bottom: 'ADAM ZEGADLO', signed at the bottom: 'S. DOROTA',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Stan zachowania
spękania drewna u podstawy, pęknięcie biegnące od podstawy do 3/4 wysokości rzeźby, ułamane rogi elementu (atrybutu świętej) trzymanego w dłoni, ubytki w polichromii
Technika
drewno polichromowane
Sygnatura
sygnowany na spodzie: 'ADAM ZEGADŁO'