Powrót do DESA.PL
21 of Liczba obiektów: 31
21
Aleksandra Kujawska | "Sen Julii", 2024
Sprzedane
19,000 zł
Aukcja na żywo
HERSTORY. II Aukcja charytatywna na rzecz Fundacji Muzeum Historii Kobiet
Artysta
Aleksandra Kujawska (1975)
Wymiary
śr.: 35 cm
Kategoria
Opis
ręczny szlif, szklana rzeźba z pęcherzami powietrza, dmuchana do drewnianej bukowej formy, srebrzona/srebro, szkło, śr.:35 cm, sygnowany: 'Aleksandra Kujawska',




„Julia Keilowa, znana powszechnie dzięki charakterystycznym dla jej twórczości sferycznym formom wzornictwa. Kuliste srebrne cukiernice Julii wykonane z metalu to kanon polskiego dizajnu. Podobnie jak Julia jestem projektantką i rzeźbiarką. Myślę, że to nas łączy, rzeźbiarskie podejście do formy. Zdolność rzeźbiarzy do pracy w 3D sprawia, że ich wzornictwo jest tak wspaniale przestrzenne, jest zabawą czystą formą, doskonałymi proporcjami, niebanalnymi kształtami. Wybrałam Julię na swoją matronkę w kolejnej edycji Herstory, gdyż jej wzornictwo, sposób projektowania i fascynacja sferami są mi niezwykle bliskie. Aby złożyć hołd jej twórczości zrealizowałam sferyczną rzeźbę „ Sen Julii” . Rzeźba przypomina Księżyc z zatopionymi pęcherzami powietrza jak kratery na Księżycu. „Sen Julii” jest srebrzony prawdziwym srebrem, nawiązując do srebrnych sferycznych form projektu Julii.”

ALEKSANDRA KUJAWSKA
Aleksandra Kujawska w swojej twórczości zajmuje się atawistyczną tęsknotą człowieka za naturą i wspólnotą. Wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Nowym Borze, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni oraz Jeleniej Górze.
Zdobyła m.in.: 1 miejsce – Diament Meblarstwa, 1 miejsce w międzynarodowym konkursie „Szklana Improwizacja”. Jest laureatką „Must Have 2020” Łódź Design, laureatką „ Must Have 2021” Łódź Design Festiwal, Finalistką Konkursu „ Dobry Wzór 2021” Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a także otrzymała- wyróżnienie specjalne Konkursie „Design Educated” w Niemczech. Uczestniczyła w wystawach najważniejszych festiwali wzornictwa światowego, takich jak: London Design Week, Expo Mediolan, Salone del Mobile Milano, Venetian Glass Week, Biennale Szkła Sofia, Gdynia Design Days, Łódź Design Festiwal. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole i Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Otrzymała stypendia i dotacje, m.in: Ministerstwa Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, Urban Glass w Nowym Yorku, Pilchuck Glass School w USA. Wiceprzewodnicząca Koła Naukowego Studentów Szkła ASP Wrocław, kuratorka wystaw, autorka publikacji o sztuce szkła.

O swojej twórczości mówi: Interesują mnie relacje człowieka z naturą. W swoich pracach koncentruję się na atawistycznych potrzebach kontaktu współczesnego człowieka z naturą i wspólnotą.
Szukam obszarów ludzkich pragnień, emocji związanych z utratą tych relacji i tęsknotą za nimi.
Interesuje mnie uświadomienie sobie przez współczesnego człowieka, że jest biologiczny, że jest częścią przyrody, z którą stracił kontakt i o której istnieniu zapomniał.
Daleka jestem od konstruowania instrukcji lub codzienności. Interesuje mnie proces samouświadomienia oraz związanych z tym emocji, potrzeb, tęsknot, lęków.
Staram się je opisywać w swoich pracach.

Description:
"Julia's dream", 2024
reczny szlif, szklana rzezba z pecherzami powietrza, dmuchana do drewnianej bukowej formy, srebrzona/silver, glass, diameter:35 cm; signed: 'Aleksandra Kujawska',
Technika
ręczny szlif, szklana rzeźba z pęcherzami powietrza, dmuchana do drewnianej bukowej formy, srebrzona/srebro, szkło
Sygnatura
sygnowany: 'Aleksandra Kujawska'