Powrót do DESA.PL
109 of Liczba obiektów: 91
109
Natalia Lach-Lachowicz | Zestaw 3 prac z cyklu "Fotografia intymna", około 1970
Estymacja:
45,000 zł - 60,000 zł
Sprzedane
38,000 zł
Aukcja na żywo
Fotografia Artystyczna. Klasyka i Awangarda Artystyczna
Wymiary
fotografia nr 1: 30 cm x 21,5 cm; fotografia nr 2: 30 cm x 21,5 cm; fotografia nr 3: 30 cm x 21,5 cm
Kategoria
Opis
odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier fotograficzny, fotografia nr 1: 30 cm x 21,5 cm
fotografia nr 2: 30 cm x 21,5 cm
fotografia nr 3: 30 cm x 21,5 cm,

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Natalia LL w swojej sztuce podkreśla incydentalność, unikalność oraz ulotność zdarzeń pospolitych i trywialnych. Istotne jest dla artystki znaczenie prac, a nie formalny wygląd. Lachowicz odwołuje się przede wszystkim do intelektu odbiorcy, przekraczając granicę poprawności estetycznej. Od początku lat 70. możemy mówić o wyraźnie określonej postawie artystycznej Natalii LL wynikającej bezpośrednio z nurtu neoawangardy. Wiązało się to z otwarciem Galerii PERMAFO razem ze Zbigniewem Dłubakiem, Andrzejem Lachowiczem i Antonim Dzieduszyckim. Inauguracją działalności była wystawa indywidualna artystki „Fotografia intymna”. Tytuł odnosił się do poglądów Natalii LL, której nie interesowały działania estetyzujące, ale możliwie bezpośrednie uchwycenie przyjętej koncepcji. Intymność wynika tutaj zarówno z kreacji, jak i percepcji dzieła. Artystka uważa, że sztuka realizuje się nieustannie, w każdym momencie, w sposób jedyny i niepowtarzalny. Zapis trywialnych czynności to utrwalenie części składowych rzeczywistości. Lata 1970-72 to proces „rejestracji permanentnej”, po którym artystka rozpoczęła serię realizacji nazwanych „sztuką konsumpcyjną”.
Piotr Bazylko
Jedna z czołowych artystek II połowy XX wieku, istotna aktywistka ruchu feministycznego, pionierka neoawangardy i sztuki konceptualnej w Polsce. W latach 1957-1963 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Szkół Plastycznych we Wrocławiu. Już w czasie studiów zainteresowana była pracą w różnych mediach, od fotografii, przez grafikę po malarstwo. W latach 70. XX wieku w poczet jej zainteresowań wszedł także film eksperymentalny, instalacja, rzeźba, sztuka wideo oraz performance. Od 1970 wraz z Andrzejem Lachowiczem oraz Zbigniewem Dłubakiem współtworzyła grupę i Galerię Permafo (działającą od 1981). Jej ikoniczne prace z lat 70. Takie jak „Sztuka konsumpcyjna” czy „Sztuka postkonsumpcyjna” zapewniły jej uznanie na arenie międzynarodowej. Jej twórczość przejawia wiele cech wyrastających z tradycji konceptualizmu i body-artu. W jej pracach często pojawia się tematyka egzystencjalno-metafizyczna rozpięta pomiędzy osobistymi przeżyciami jednostki a wymiarem uniwersalnym. Twórczość Natalii LL od lat nieustannie zmusza do stawiania pytania o naturę sztuki oraz podstawy ludzkiego bytu.

Description:
Zestaw 3 prac z cyklu "Fotografia intymna", circa 1970
gelatin-silver print, vintage print/photographic paper, fotografia nr 1: 30 cm x 21,5 cm
fotografia nr 2: 30 cm x 21,5 cm
fotografia nr 3: 30 cm x 21,5 cm; , ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier fotograficzny
Proweniencja
Galeria Armin Hundertmark, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania; kolekcja Piotra Bazylko; DESA Unicum, 2021; kolekcja prywatna, Warszawa
Wystawiany
„Natalia LL. Zapisuję wydarzenia zwykłe | I Record Common Events”, Galeria lokal_30, Warszawa, 29.11-2019-6.02.2020; Natalia LL, „Zapisuję wydarzenia zwykłe”, X. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej KONTEKSTY, Sokołowsko, lipiec 2020;