Powrót do DESA.PL
16 of Liczba obiektów: 47
16
Tycjan Knut (1985) | "TS 7", 2023
Estymacja:
15,000 zł - 20,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Dzisiaj. Wybór Kuratora
Artysta
Tycjan Knut (1985)
Wymiary
120 x 100 cm
Opis
akryl/płótno, 120 x 100 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'T. Knut | 2023 | TS 7',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


SUBTELNE ABSTRAKCJE TYCJANA KNUTA: MIĘDZY TRADYCJĄ, A WSPÓŁCZESNOŚCIĄ

Tycjan Knut jest twórcą malarstwa abstrakcyjnego o subtelnym, medytacyjnym charakterze. W jego kompozycjach dominują stonowane kolory i delikatne przejścia tonalne. Echo nurtu geometrycznego objawia się w łagodnych krzywiznach stosowanych form. Złagodzenie krawędzi daje jednak wrażenie miękkości i spokoju. Prace Tycjana Knuta, choć subtelne i wyważone, zawierają w sobie głębię emocjonalnego doświadczenia. Za tą pozorną prostotą kompozycji, kryje się dążenie do zachowania równowagi między światłem, fakturą i kolorem. Dzięki tym poszukiwaniom w obrazach panuje harmonia, a żaden z elementów obrazu nie dominuje nad drugim. W efekcie prace Knuta są złożone emocjonalnie i wizualnie.

Tycjan Knut to artysta, który swoją twórczością wnosi nowe spojrzenie na abstrakcję. Kontynuuje on doświadczenia awangardy malarskiej lat 60. i 70., poddając je przekształceniom i nadając im nowe znaczenia. W jednym z wywiadów malarz wspominał, że szczególnie inspiruje go twórczość Władysława Strzemińskiego i jego koncepcja czystej formy, w której wpływ na widza wywierają kolor, kształt i rozmieszczenie elementów. Knut nie ogranicza się jednak do reprodukowania już znanych wzorców, lecz eksperymentuje z nowymi technikami i narzędziami. Kierując się wyobraźnią i intuicją, wydobywa z abstrakcji geometrycznej nowe elementy, które wzbogacają jego twórczość.

Tycjan Knut przede wszystkim dąży do przekroczenia tradycji i uwolnienia się od ograniczeń. Jego prace, mimo że sięgają do korzeni abstrakcji geometrycznej, posiadają unikalny charakter, który wyróżnia je spośród innych dzieł tego nurtu. Twórczość Knuta wydaje się balansować na granicy iluzji optycznej. Obrazy z pozoru mogą sprawiać wrażenie prostych kompozycji, ale w rzeczywistości ukrywają w sobie wiele złożonych warstw, które ujawniają się stopniowo. Subtelne gradienty dodają głębi i trójwymiarowości obrazom Tycjana Knuta, a długotrwałe studiowanie jego prac odsłania przed widzem coraz to nowe aspekty i niuanse koloru, faktury i formy.

Przyjęta przez Tycjana Knuta metoda pracy polega na tworzeniu jednocześnie wielu obrazów, co pozwala artyście na eksperymentowanie i rozwijanie różnych idei w równym stopniu. Proces malarski trwa często wiele dni bez większych przerw. Jak wypowiadał się sam artysta: „Moje prace mogą wyglądać na starannie zaplanowane, ale większość z nich powstaje w wyniku spontanicznych decyzji. Podczas tego długiego procesu twórczego występują różne fazy, z emocjonalnymi wzlotami i upadkami, które pomagają mi zachować różnorodność moich prac”. Knut w trakcie powstawania kompozycji wnikliwie bada odziaływanie każdego elementu w odniesieniu do całości obrazu. Jego twórcze działanie przypomina medytację, podczas której redukuje szumy w postaci zakłócających myśli, by sięgnąć do głębokiej, wewnętrznej ciszy. W ten sposób otwiera się i zaczyna odczuwać rytm otaczającego go świata. Jego prace nie tylko cieszą oko, ale również prowokują myślenie i refleksję nad naturą sztuki abstrakcyjnej.

Prace Tycjana Knuta zostały docenione i szeroko prezentowane na różnych wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Można tu wymienić m.in. wystawy w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, w Bunkrze Sztuki w Krakowie, galerii Kordegarda w Warszawie czy tegoroczną wystawę w rzymskiej galerii Contemporary Cluster. Ponadto prace znajdują się w kolekcjach prywatnych Wielkiej Brytanii, USA, Szwajcarii, Dubaju, Monako, Chinach, Polsce, Włoszech, Japonii, Francji, Niemczech, Meksyku oraz kolekcjach instytucjonalnych, takich jak Bank PKO, czy Centrum Sztuki Współczesnej El. Artysta współpracuje z galeriami w Londynie, Los Angeles i Rzymie.
Uzyskał dyplom w 2011 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego. Następnie zdobył tytuł doktora w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tworzy w następujących dziedzinach: malarstwo, rysunek, fotografia i sztuka nowych mediów. Swoje prace prezentował m.in. w Bunkrze Sztuki w Krakowie i Galerii Kordegarda w Warszawie.

Description:
"TS 7", 2023
acrylic/canvas, 120 x 100 cm; signed, dated and described on the reverse: 'T. Knut | 2023 | TS 7', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.

Stan zachowania
0
Technika
akryl/płótno
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'T. Knut | 2023 | TS 7'
Proweniencja
0
Literatura
0
Wystawiany
0