Powrót do DESA.PL
6301 of Liczba obiektów: 64
Obiekt jest zamknięty Dariusz Wąsowicz | Widok na Pałac Staszica w Warszawie
Dariusz Wąsowicz | Widok na Pałac Staszica w Warszawie - 1Dariusz Wąsowicz | Widok na Pałac Staszica w Warszawie - 2Dariusz Wąsowicz | Widok na Pałac Staszica w Warszawie - 3
6301
Dariusz Wąsowicz | Widok na Pałac Staszica w Warszawie
Cena wywoławcza: 300 zł
Estymacja:
500 zł - 800 zł
Zakończone
Aukcja online
Miasto moje. Warszawa wczoraj i dziś
Wymiary
9 x 11,5 cm
Opis
akwarela/papier naklejony na tekturę, 9 x 11,5 cm, sygnowany p.d.: 'D. WĄSOWICZ',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Pałac Staszica wzniesiono dzięki staraniom Stanisława Staszica według projektu Antonia Corazziego dla Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Został przebudowany w latach 1892 – 1893, rewaloryzowany w latach 1924 – 1926 według projektu Mariana Lalewicza. Pałac zniszczono w 1944 roku. Odbudowany w latach 1947 – 1950 przez Piotra Biegańskiego. Obecnie w budynku mieści się siedziba Polskiej Akademii Nauk. Pomnik widoczny na pracy Wąsowicza to Chrystus sprzed bazyliki Świętego Krzyża. Podczas powstania warszawskiego hitlerowcy doprowadzili do wybuchu świątyni. Zniszczono jej fasadę i uszkodzono rzeźbę. Tak te wydarzenie opisuje Ślusarczyk: „We wrześniu 1944 wskutek detonacji Goliatów brązowa figura Chrystusa upadła na bruk ulicy, ręką wskazując na napis na cokole: Sursum Corda”. Po upadku powstania Niemcy wywieźli rzeźbę do huty na Dolny Śląsk w celu przetopienia. Wiosną 1945 roku została wraz z pomnikiem Kopernika odnaleziona na złomowisku odlewni w Hajdukach Niskich, a następnie w lipcu odesłana do Warszawy. Odzyskaną rzeźbę ustawiono na pierwotnym miejscu gdzie stoi do dziś.
Studiował w Institiut Supérieur de Commerce de l’Etat w Antwerpii, w roku 1931 uzyskując dyplom tej uczelni. W latach 1935-39 kształcił się na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1939-44 w prywatnej pracowni Rafała Wąsowicza w Warszawie. W latach 1951-55 kierował Pracownią Grafiki Związku Polskich Artystów Plastyków oddziału warszawskiego. Tworzył pejzaże, weduty, martwe natury; był autorem kilku cykli graficznych (np. Stara Warszawa) i malarskich (Wieś polska i praca). Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, m.in. w I Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w 1954 w Radomiu czy w I Biennale Grafiki w 1960 Krakowie, często wystawiał w galeriach warszawskich. Jego prace znajdują się, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Ossolineum we Wrocławiu, w St. Philomena’s School Carshalton w Anglii.

Description:
View of the Staszic Palace in Warsaw
watercolour/paper mounted on paperboard, 9 x 11.5 cm; signed lower right: 'D. WASOWICZ',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Stan zachowania
0
Technika
akwarela/papier naklejony na tekturę
Sygnatura
sygnowany p.d.: 'D. WĄSOWICZ'
Proweniencja
0
Literatura
0
Wystawiany
0