Powrót do DESA.PL
87 of Liczba obiektów: 104
87
Artur Kolnik | Martwa natura z owocami
Estymacja:
9,000 zł - 12,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Art Outlet. Sztuka Dawna
Artysta
Artur Kolnik (1890 - 1971)
Wymiary
33 x 41 cm (w świetle oprawy)
Opis
olej/płyta pilśniowa, 33 x 41 cm (w świetle oprawy), sygnowany p.d.: 'Kolnik', na odwrociu nalepki inwentarzowe

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Artur Kolnik był polskim malarzem, grafikiem, przedstawicielem ekspresjonizmu żydowskiego, kierunku, który w orbicie swojej sztuki umieszczał tematykę i ikonografię zaczerpniętą z kabały, sztuki ludowej; był połączeniem doświadczeń kulturowych judaizmu i chrześcijaństwa. Kolnik wywodził się z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, z pracowni Józefa Mehoffera. Po wybuchu I wojny światowej był oficerem w szeregach armii austro-węgierskiej, w 1916 został ranny i znalazł się w wiedeńskim szpitalu, gdzie poznał Isidora Kaufmanna, wybitnego artystę, który tworzył przede wszystkim w duchu kultury i religii żydowskiej. Spotkanie to odcisnęło znaczące piętno na początkującym Kolniku. W 1918 Kolnik osiadł w Czerniowcach, przyjaźnił się z mieszkającymi tam artystami m.in. pisarzami Elieserem Steinbargiem i Icykiem Mangerem oraz poetką Rose Ausländer. To właśnie w Czerniowcach miała miejsce pierwsza powojenna ekspozycja prac artysty; następnie wystawiał już swoje dzieła m.in. w Nowym Jorku w Anderson Galleries należącej do Alfreda Stieglitza. Znaczną część swojej twórczości artystycznej Kolnik poświęcił tematyce żydowskiej, gdy pracował nad ilustrowaniem podręczników do nauki jidysz czy bajek napisanych przez Elislera Steinbarga. W 1929 pracował nad portretami Icyka Mangera, jednego z najwybitniejszych poetów jidysz.

W 1931 Artur Kolnik przeniósł się razem z rodziną do Paryża, gdzie początkowo zajmował się ilustrowaniem magazynów o modzie, w wolnym czasie tworzył drzeworyty. W 1932 został członkiem krakowskiego Zrzeszenia Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy. Okres wojny artysta spędził wraz z rodziną w obozie dla osób bez francuskiego obywatelstwa. Przeżywszy Holocaust, zdobywszy francuskie obywatelstwo, powrócił do pracy artystycznej, zyskując uznanie m.in. w Nowym Jorku. W 1968 w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie miała miejsce duża indywidualna wystawa dorobku artystycznego Artura Kolnika, obejmowała 130 prac, z czego 70 stanowiło malarstwo olejne.

Artur Kolnik był malarzem polskim, pochodzenia żydowskiego. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w 1914 roku. W 1931 roku wyjechał do Paryża, gdzie osiadł na stałe. Zaliczany jest do przedstawicieli tzw. „ekspresjonizmu żydowskiego” w sztuce - obok Fryderyk Kleinmana, Samuela Cyglera i Maurycego Appelbauma. Od 1932 roku należał do Zrzeszenia Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie; 1933 roku odbyła się wystawa malarza w Żydowskim Domu Akademickim w Krakowie. Zajmował się głównie grafiką i ilustratorstwem - teka jego 24 drzeworytów „Sous le chapeau haut de forme” z wstępem Henriego Barbusse’a zdobyła uznanie i rozgłos wśród odbiorców.

Description:
Still life with fruits
oil/fiberboard, 33 x 41 cm (dimensions in frame); signed lower right: 'Kolnik', on the reverse of the inventory stickers,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płyta pilśniowa
Sygnatura
sygnowany p.d.: 'Kolnik'
Proweniencja
kolekcja prywatna, Polska; DESA Unicum, czerwiec 2020; kolekcja prywatna, Warszawa