Powrót do DESA.PL
16 of Liczba obiektów: 64
16
Edward Dwurnik | "2086" z cyklu "Błękitny", 1994
Estymacja:
50,000 zł - 80,000 zł
Sprzedane
45,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Ekspresja Przełomu Wieków
Artysta
Edward Dwurnik (1943 - 2018)
Wymiary
75,5 x 101,5 cm
Opis
olej/płótno, 75,5 x 101,5 cm, sygnowany p.d.: 'E.D.', sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '1994 | E. DWURNIK | NR: 2086'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


„Te popadające w abstrakcję pejzaże, dochodzące wręcz do horyzontalnej liniowości, są staroświecko estetyczne. Są syntezą obrazu realnego i potrafią przenosić jego piękno”.

Maria Anna Potocka

W OTCHŁANI BŁĘKITU

Prezentowany obraz Edwarda Dwurnika należy do cyklu „Błękitny”, w którego skład wchodzą dzieła powstałe w latach 90., przedstawiające mocno uproszczone, zsyntetyzowane widoki morskie w tytułowej błękitnej tonacji i bardzo dużych wymiarach. W tymże procesie twórczym, zainicjowanym w 1992, inspiracją dla artysty była czynność oczyszczania obrazu ze świeżej farby w taki sposób, aby powstał efekt smug. Szkicami do cyklu były fotografie z wakacji nad Bałtykiem. Dwurnik malował niezwykle przekonująco, uruchamiał u odbiorcy wyobraźnię i pobudzał zmysły pozwalające odczuć chłód oceanu i usłyszeć szum fal. W pejzażach tych artysta celowo zrezygnował z ukazania obłoków nieba, aby w pełni skupić się na błękicie morskich i oceanicznych wód. Jednocześnie, jak sam Dwurnik przyznał, niebieski kolor pojawił się w jego twórczości z konieczności, a nie z wyboru. Na początku lat 80. plastycy zaopatrywali się w sklepach wyłącznie w błękit pruski i błękit paryski. W owej „perfidnej tonacji” powstało wówczas około 50 obrazów, formalnie odzwierciedlających rzeczywistość. W 1993 w galerii Zderzak odbyła się wystawa prac Dwurnika zatytułowana „Błękitne”, które Jerzy Hanusek porównał do ręcznie malowanych talerzy z Włocławka. Cykl „Błękitny” okazał się również drogą prowadzącą do późniejszych abstrakcji artysty powstałych po 2000. Te niemal taszystowskie kompozycje, nawiązujące do action painting, były opatrzone tytułem cyklu „Dwudziestego piątego”. Podczas gdy w 2005 Dwurnik wystawił na parterze krakowskiego Bunkra Sztuki serię dzieł poświęconych Jacksonowi Pollockowi, na piętrze Oskar Dawicki zaprezentował sarkastyczną wystawę „Dziesięciolecie malarstwa”. Jego obrazy, przedstawiające realistycznie namalowane pleśnie pokrywające płótno, stanowiły ramę interpretacyjną dla błękitnej serii dzieł Dwurnika.

Cykl „Błękitny” zainicjował ogólne określenie okresu błękitnego twórczości Dwurnika, który tworzyły również tzw. Niebieskie miasta przedstawiające europejskie metropolie tj. Barcelonę, Paryż, Londyn czy Stuttgart, oraz liczne miejscowości w Polsce. Widoczny jest tu charakterystyczny styl twórczości artysty, który przyniósł mu miano kronikarza rzeczywistości politycznej i życia codziennego. W tym kontekście poprzedzający miasta cykl „Błękitny” nabiera jeszcze głębszego, uniwersalnego znaczenia, pozwalającego doznać uczucia oderwania od rzeczywistości oraz niemal wciągnięcia w przestrzeń zieleni i błękitów.
Studiował na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom zdobył w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa w 1970 roku. W 1966 roku stworzył najliczniejszy cykl jakim był "Podróże Autostopem". W latach 80. malarstwo Dwurnika stało się ekspresyjne i dramatyczne. W latach 90. tworzył kontynuację "Podróży Autostopem" czyli "Błękitne miasta", "Diagonalne", "Błękitne" i "Wyliczanka". W 1981 roku otrzymał nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida, w 1983 Nagrodę Kulturalną Solidarności oraz nagrodę Coutts and Co International Private Banking w Zurychu. Brał udział w Documenta 7 w Kassel w 1982, Nouvelle Biennale de Paris w 1985 i w XIX Biennale Sztuki w Sao Paulo w 1987.

Description:
"2086" from "Blekitny" series, 1994
oil/canvas, 75.5 x 101.5 cm; signed lower right: 'E.D.', signed, dated and described on the reverse: '1994 | E. DWURNIK | NR: 2086',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany p.d.: 'E.D.'
Literatura
Dwurnik. Spis prac malarskich, red. P. Dwurnik, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2001, wydane jako dodatek do katalogu wystawy „Edward Dwurnik. Malarstwo. Próba retrospektywy", (08.09-07.10.2001), Cykl XX. Błękitny 1992-1997 (pejzaże morskie), poz. 122, nr 2086, nlb.