Powrót do DESA.PL
14 of Liczba obiektów: 59
14
Jakub Julian Ziółkowski | "Święty deszcz", 2012
Estymacja:
70,000 zł - 100,000 zł
Sprzedane
70,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989
Wymiary
70 x 66 cm
Opis
olej/płótno, 70 x 66 cm, sygnowany i datowany na odwrociu: 'Jakub Julian Ziółkowski | [monogram artysty] 2012',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


„Materialne i niematerialne narzędzia służące do produkcji obrazów – pędzle, płótna, farby, zapał twórczy czy wyobraźnia – stały się bohaterami jego sztuki. Chciałoby się powiedzieć, że te tradycyjne mechanizmy produkcji zostały przez Ziółkowskiego, poprzez animizację, uheroizowane. Wystarczy wspomnieć pojawiające się na jego obrazach maszyny do malowania czy kłębiące się w otwartych głowach kolorowe myśli”.

DOMINIK KURYŁEK


Ziółkowski przykłada szczególną wagę do płaszczyzny płócien, co – zwłaszcza we wcześniejszych jego pracach – stanowi niemalże apoteozę malarstwa. W jego kompozycjach najistotniejsze jest to, co jest realnie umieszczone na tejże powierzchni, nie zaś jakieś mniej lub bardziej wirtualne czy przenośne „znaczenie”. Ziółkowski unika odniesień do społecznej i politycznej rzeczywistości oraz jej wpływu na sztukę. Rzeczywistość, w jakimś sensie, go inspiruje, ale najważniejsze jest po prostu malowanie i meta-refleksja na jego temat, konfrontowanie kodów i konstrukcji, wypracowanych kompozycji i artystycznych strategii. Tym samym istotnym powodem tworzenia obrazów jest malarstwo i manifestowanie malarskich koncepcji, nie zaś jakieś inne, filozoficzne, społeczne czy jakiekolwiek inne pozamalarskie odniesienia. Sztuka Jakuba Juliana Ziółkowskiego jest więc odbiciem codziennego doświadczania malarstwa jako takiego, co jest szczególnie istotne w kontekście sztuki tworzonej równolegle przez jego starszych kolegów, należących do pokolenia słynnej Grupy Ładnie. „W polu jego zainteresowań nie znalazło się życie codzienne, kultura masowa, życie gwiazd muzyki disco polo, sławnych modelek czy innych celebrities. Ziółkowski nie sięgał po estetykę kiczu, nie ironizował – jeżeli już, to ironia jest tylko pozorem – nie żerował na rzeczywistości. Z popbanalistami łączyć go może jedynie widoczny już we wczesnych jego pracach luz w podejściu do obrazu, ale tak naprawdę jest on konsekwencją nieprzeciętnych zdolności manualnych artysty”. (Dominik Kuryłek, „To nie jest tekst o malarstwie Jakuba Juliana Ziółkowskiego”, „Obieg”, 11.12.2007, https://archiwum-obieg.u-jazdowski.pl/teksty/2079 [dostęp: 21.02.2024].



W 2005 roku obronił dyplom w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jego prace pokazywano na licznych wystawach indywidualnych, między innymi: Święte Nic, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2018); Das Leben selbst, Neues Museum Nürnberg, Norymberga (2017); Imagorea, Galeria BWA, Zielona Góra oraz Fundacja Galerii Foksal, Warszawa (2014); Hokaina, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2010) oraz w galeriach Hauser & Wirth w Londynie, Zurychu i Nowym Jorku; Parasol unit w Londynie i Centre d’Art Contemporain w Genewie.

Description:
"Holy Rain", 2012
oil/canvas, 70 x 66 cm; signed and dated on the reverse: 'Jakub Julian Ziolkowski | [monogram artysty] 2012', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Jakub Julian Ziółkowski | [monogram artysty] 2012'
Proweniencja
zakup od artysty; kolekcja prywatna, Polska