Powrót do DESA.PL
6 of Liczba obiektów: 59
6
Rafał Bujnowski | "Wnętrze", 2020
Estymacja:
80,000 zł - 120,000 zł
Sprzedane
80,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989
Artysta
Rafał Bujnowski (1974)
Wymiary
70 x 70 cm
Opis
olej/płótno, 70 x 70 cm, sygnowany i datowany na odwrociu: 'Bujnowski/2020'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Obraz „Wnętrze” Rafała Bujnowskiego powstał podczas pandemii, na „pandemiczną” wystawę w wiedeńskiej Galerie Georg Kargl. W czasie, w którym społeczeństwa były poddane nakazanej przepisami alienacji, a wszelkie działania zostały przeniesione w sferę kontaktów wirtualnych. Bujnowski zaprezentował na wystawie klasyczne prace w postaci rysunków, fotografii i obrazów. Jednocześnie stawiając sobie za zadanie refleksję nad sposobem przekazania w nich współczesnej rzeczywistości. Osamotnienie, poczucie niepokoju, brak stabilności, tęsknota za bliskością sprawiły, że właśnie wtedy w malarstwie Bujnowskiego pojawił się obsesyjnie powracający motyw okna. Na prezentowanym obrazie na tle dużego okna widzimy stół z przysuniętym krzesłem. Prostokątny przedmiot leżący na stole najprawdopodobniej jest zamkniętym przed chwilą komputerem. Cała ta pozornie spokojna scena, jest w istocie pełna napięcia pandemicznej rzeczywistości. Sugestywnie przedstawia fragment posthumanistycznego świata. Także w tej pracy Bujnowski pozostaje sobie wierny w badaniu i przekraczaniu granic medium, w którym tworzy. Charakterystyczne dla malarstwa Bujnowskiego są uproszczone formy, strukturalność kompozycji, zastępowanie innych kolorów różnymi odcieniami czerni oraz mocne pociągnięcia pędzla, które stają się najbardziej rozpoznawalnymi elementami jego sztuki. Konceptualnie obraz ten jest jednocześnie eksperymentem technologicznym – został namalowany bez użycia czarnej farby. Artysta wykorzystał „czerń chromatyczną”, czyli powstałą dzięki połączeniu błękitu, żółci i czerwieni.
Malarz, grafik, ostatnio także artysta posługujący się wideo. W latach 1993-95 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie w latach 1995-2000 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1994 do 2001 działał w Grupie Ładnie, jednocześnie od 1998 do 2001 prowadził Galerię Otwartą w Krakowie, w ramach której wystawiał m.in. plakaty przedstawiające przedmioty codziennego użytku w formule zbliżonej do reklamy produktów supermarketu, jednak niemożliwych do kupienia. Interesuje go wchodzenie sztuki w przestrzeń publiczną, a także kwestie komercjalizacji sztuki i pozbawiania jej wartości innej niż materialna. Dokumentuje przemianę dzieła sztuki w reklamę lub w przedmiot.Jego ulubioną metodą jest powtarzanie przedmiotu w innej technice (malarstwo olejne, linoryty). Próbuje oczyścić swoją sztukę z indywidualności. Wykonane przez niego obrazy przypominają np. cegły czy deski, a jednocześnie mogą być odbierane jako przykłady malarstwa abstrakcyjnego czy konceptualnego. Artysta sprzedawał je początkowo po rzeczywistej cenie "towaru", jaki przedstawiały. Zajmuje się także akcjami artystycznymi, polegającymi na odmalowywaniu fasad galerii.

Description:
"Interior", 2020
oil/canvas, 70 x 70 cm; signed and dated on the reverse: 'Bujnowski/2020', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Bujnowski/2020'
Proweniencja
kolekcja instytucjonalna, Polska
Wystawiany
Rafał Bujnowski, „Current Works”, Galeria Georg Kargl, Wiedeń, 19.03-15.05.2021