Powrót do DESA.PL
64 of Liczba obiektów: 70
64
Jerzy Mierzejewski | "Staś", 1948
Estymacja:
40,000 zł - 60,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945
Wymiary
97 x 76 cm
Opis
olej/płótno, 97 x 76 cm, na odwrociu nalepka autorska z opisem pracy

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


„Nawet gdy korzysta się ze swego wnętrza, korzysta z natury, z życia emocjonalno-uczuciowego, które jest przecież czystą naturą. Dlatego nie istnieje coś takiego jak obraz abstrakcyjny. Ten termin jest absurdalny. Spójrz na podłogę, na słoje w deskach i masz obraz abstrakcyjny”.

Jerzy Mierzejewski

Jerzy Mierzejewski tworzył obrazy, które w zamyśle miały działać zarówno na emocje, jak i na oko. Jako syn malarza zdecydował się kontynuować rodzinną tradycję i ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Proces malowania był dla niego walką o spokój przeciwko chaosowi i nieporządkowi myśli, dzieło zaś jest nieskończonym bytem, pozostawiającym miejsce na dopowiedzenia i interpretacje. Cykl bezludnych pejzaży, utrzymanych w przygaszonej, stonowanej kolorystyce Mierzejewski rozpoczął na początku lat 70. Kompozycje z tej serii są peanem na cześć warsztatu malarskiego, pieczołowitego traktowania struktury, płaszczyzny, a także równowagi w relacji między formami i barwą, co świetnie oddaje prezentowana „Droga w dolinie”. W swoich pracach Mierzejewski operował światłem pod wpływem nastroju, jaki w danej chwili odczuwał, a tym, co wyjątkowo dobrze udawało mu się uchwycić, była przemawiająca przez jego płótna cisza. Artysta był świadomy, że wpływy innych artystów są czymś naturalnym. Podkreślał istotność przetwarzania przez siebie wszystkiego, z czego czerpie się natchnienie i z czego się korzysta. Sam chętnie inspirował się nie tylko z naturą, lecz także dorobkiem artystycznym poprzednich pokoleń wielkich artystów, w szczególności malarstwem Paula Cézanne’a oraz Lyonela Feiningera. Obok pejzaży Mierzejewski jest też znany ze swoich portretów. Mamy przyjemność zaprezentować jeden z nich, „Staś”, namalowany w 1948. Przez wiele lat Mierzejewski był związany z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną i Filmową w Łodzi, w której jako wykładowca wtajemniczał studentów w aspekty plastyki i roli zagadnień plastycznych w filmie. Role pedagoga oraz teoretyka, zajętego poszukiwaniem punktów styku plastyki i filmu, sprawiły, że w pewnym momencie malarstwo zeszło dla twórcy na dalszy plan.
Jerzy Mierzejewski w latach 1937-1939 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Mieczysława Kotarbińskiego. Dyplom uzyskał w 1956 W latach 1944-1946 uczestniczył w organizacji i pierwszych wystawach Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1954-1960 był prezesem sekcji malarskiej Związku w Warszawie. Związany był również z Wyższą Szkołą Teatralną i Filmową w Łodzi, gdzie pełnił funkcję dziekana Wydziału Operatorskiego, Wydziału Reżyserii, a także prorektora. W 1976 został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1990 profesorem zwyczajnym. Przez długi czas przebywał za granicą, wiele wystawiał w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Belgii, Niemczech, między innymi na wystawie "The Selective Eye" w Grown Tower Gallery w Los Angeles (1970), gdzie obok prac J. Mierzejewskiego eksponowane były dzieła Picassa, Chagalla, Braque`a. Pod koniec lat 80. artysta powrócił na stałe do Polski. W 1997 był laureatem Nagrody im. J. Cybisa. W 2004 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się duża wystawa Mierzejewskich - Jerzego, jego brata, Andrzeja oraz ich ojca, Jacka. W 2006 Jerzy Mierzejewski otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa PWSFTviT w Łodzi.

Description:
"Stas", 1948
oil/canvas, 97 x 76 cm; , on reverse author's sticker with the description,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Proweniencja
kolekcja spadkobierców artysty