Powrót do DESA.PL
26 of Liczba obiektów: 70
26
Jerzy Kałucki | "Flażelot", 2004
Estymacja:
80,000 zł - 120,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945
Artysta
Jerzy Kałucki (1931 - 2022)
Wymiary
100 x 81 cm
Opis
akryl/płótno, 100 x 81 cm, sygnowany i datowany na krośnie malarskim: 'Jerzy Kałucki 2004', opisany na odwrociu: '"FLAŻELOT"'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


„Zapewne też intuicja właśnie skłoniła artystę do użycia linii prostej jako drugiego, obok łuku, sposobu wyrażania przestrzeni. Wzrok ludzki, sięgając w dal, biegnie zawsze, jak się zdaje, po linii prostej. Ale są to odcinki stosunkowo krótkie. Zakrzywienie przestrzeni sprawia, że linii prostej właściwie nie ma; istnieją jedynie łuki o promieniu niewyobrażalnie dużej długości. Takie rozumowanie wspierające potrzebę intuicyjną przyczyniło się do użycia przez Kałuckiego w jego rozważaniach przestrzeni owych dwóch kodów artykulacyjnych: łuków i prostych, przy czym każdy z tych kodów posiada własny rytm i własny, niezależny porządek. Nakładają się one na siebie, przecinają się, ale zachowują swoją odrębność. Wedle artysty dzięki wynalezieniu i połączeniu dwóch tych sposobów artykulacji udało mu się osiągnąć optymalny sposób mówienia o przestrzeni”.

Bożena Kowalska

Jerzy Kałucki zaczyna tworzyć charakterystyczne dla siebie obrazy skonstruowane przy użyciu linii i łuku. Te czysto geometryczne formy wzbogaca kolorem, którym oddziałuje na odbiorcę na poziomie emocjonalnym. Według artysty sztuka sytuuje się w miejscu przecinania się tego, co realne, oraz tego, co fikcyjne, będące wytworem wyobraźni. Jego prace, bardzo subtelne i precyzyjne wykonane, łączą w sobie wnikliwe artystyczne badania przestrzeni i jej koncepcję rozwijaną na poziomie teoretycznym, czego owocem jest m.in. publikacja „Zwierzenia o przestrzeni geometrii” z 1985, z tym, co rzeczywiście ludzkie – z czuciem. Czuciem jednak niezwykle delikatnym i w swojej istocie jednostkowym. Związany od 1976 z reaktywowaną Grupą Krakowską Kałucki określany jest mianem „filozoficznego konstruktywisty”, a za swoją inspirację artysta uznawał tradycję wyznaczoną przez Kazimierza Malewicza.
W latach 1951-57 studiował na ASP w Krakowie malarstwo i scenografię pod kierunkiem Zygmunta Radnickiego i Andrzeja Stopki. Od 1981 prowadzi pracownię malarstwa na poznańskiej PWSSP. Jest autorem licznych scenografii teatralnych i telewizyjnych. W 1959 roku zaczął wystawiać swe prace malarskie. Od 1976 jest członkiem reaktywowanej Grupy Krakowskiej. Wystawiał również w krakowskiej Galerii Krzysztofory: np. "Pokaz obrazu odcinka luku o promieniu r=1970 cm". Oprócz malarstwa i scenografii uprawia rysunek, grafikę, zajmuje się działaniami przestrzennymi - instalacjami. Jerzego Kałuckiego często określa się, jako "filozoficznego konstruktywistę", a sam chętnie powołuje się na kontynuatora malarstwa zapoczątkowanego przez Kazimierza Malewicza.

Description:
"Flazelot", 2004
acrylic/canvas, 100 x 81 cm; signed and dated on stretcher: 'Jerzy Kalucki 2004', described on reverse: '"FLAZELOT"',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
akryl/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany na krośnie malarskim: 'Jerzy Kałucki 2004'
Proweniencja
DESA Unicum, 2010; kolekcja prywatna, Warszawa