Powrót do DESA.PL
20 of Liczba obiektów: 61
20
Janusz Orzechowski | "Burj", 2013
Estymacja:
4,000 zł - 6,000 zł
Sprzedane
3,200 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny
Artysta
Janusz Orzechowski (1982)
Wymiary
110 x 45 cm
Opis
akryl/płótno, 110 x 45 cm, sygnowany i datowany wewnątrz kompozycji: 'Janusz Orzechowski 2013'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Obraz Janusza Orzechowskiego przedstawia wieżowiec Burdż Chalifa, najwyższą lądową konstrukcję budowlaną, jaką kiedykolwiek wzniesiono. Co ciekawe, tytuł ten wieżowiec z Dubaju odebrał masztowi radiowemu w Konstantynowie, polskiej budowli liczącej 646 metrów wysokości (budynek uległ zawaleniu 8 sierpnia 1991).
Pracownicy zatrudnieni do budowy Wieży Chalify skarżyli się na złe warunki pracy i niskie płace. Według danych publikowanych wówczas w prasie zarobek wykwalifikowanego cieśli pracującego przy konstrukcji wynosił niecałe 8 dolarów dziennie, podczas gdy osoby zatrudnione bez doświadczenia zarabiały o połowę mniej. Nie dość, że pensje te były wypłacane z opóźnieniem, to jeszcze niektórzy z pracodawców zatrzymywali paszporty swoich pracowników aż do ukończenia budowy. Gdy dodamy do tego fakt, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związki zawodowe są zabronione, nie powinno dziwić to, że 21 marca 2006 wybuchły tam ogromne zamieszki. Pracownicy „Burja” zniszczyli samochody, biura i budynki w pobliżu budowy. Szkody tej demonstracji urzędnicy oszacowali na 20 milionów euro. Pracownicy, którzy dzień po zamieszkach rozpoczęli swój strajk i przyłączyli się do strajkujących już robotników dubajskiego lotniska, zaraz po negocjacjach powrócili do pracy przy budowli.
Dzieło Janusza Orzechowskiego nawiązuje do wydarzeń, którymi została „uświetniona” budowa tego wieżowca. Artysta, który porzucił działalność w branży reklamowej, by poświęcić się swojej prawdziwej pasji – malarstwu – nawiązuje w nim do stylów pop-artu, realizmu i surrealizmu zarazem. Przywiązany do tych nurtów ilustruje swe czasy i przeżycia z nimi związane.

Ukończył studia na Wydziale Grafiki w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie w 2006 roku. Dyplom obronił w Pracowni Plakatu i Ilustracji. Po studiach prowadził firmę graficzną świadczącą usługi w branży reklamowej. Porzucił tę działalność dla prawdziwej pasji - malarstwa. Tworzy duże olejne i akrylowe płótna; figuratywne malarstwo, będące kolażem stylów pop-artu, realizmu i surrealizmu. Kreuje kompozycje swoich obrazów na kształt wizji sennych. Poszczególne fragmenty tego świata zaczerpnięte są z filmu, komiksu, znanych obrazów wielkich malarzy oraz otaczającej nas nowoczesnej codzienności. Rządzące się swoimi prawami pejzaże są bogate w szczegóły i symbole. Jest przywiązany do nurtu realistycznego malarstwa, obrazy są ilustracją jego czasów i przeżyć. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Description:
"Burj", 2013
acrylic/canvas, 110 x 45 cm; signed and dated within the composition: 'Janusz Orzechowski 2013', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
akryl/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany wewnątrz kompozycji: 'Janusz Orzechowski 2013'