Powrót do DESA.PL
9 of Liczba obiektów: 58
9
Marcin Maciejowski | Bez tytułu (Jan Rokita), 2003
Estymacja:
65,000 zł - 90,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989
Artysta
Marcin Maciejowski (1974)
Wymiary
90 x 95 cm
Opis
olej/płótno, 90 x 95 cm,

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


„Dla mojego wizerunku korzystne byłoby, gdybym zrobił wideo albo postawił jakiś obiekt na postumencie. Ale po co to robić, skoro w malarstwie znajduję wszystko, czego mi potrzeba”.

MARCIN MACIEJOWSKI

PROSTO Z PRASY

Marcin Maciejowski swój szczególnie charakterystyczny styl malarstwa opiera na nawiązaniach medialnych, gdzie niczym fotograf eksperymentuje z różnymi punktami widzenia rzeczywistości. Konkretne podtytuły wskazują na sposób portretowania postaci, które są uchwycone w obrębie kadru obrazu. Przedstawienia ludzi i przedmiotów codziennego użytku są odtworzone z werystyczną dokładnością i swoją formą zbliżają się do fotorealizmu i popartu. Szczególnie interesujące wizerunki Maciejowski kolekcjonuje i gromadzi w zeszytach, które służą mu podczas pracy nad kolejnymi obrazami. Często bezpośrednio przerysowuje ilustracje lub wprowadza subtelne zmiany, wykorzystując jedynie fragmenty lub zmieniając format. Jego dzieła tworzą komplementarny materiał wizualny, często również uzupełniony literackim komentarzem adekwatnym do stylu życia XXI wieku.

W latach 2000-2013 Maciejowski współpracował z „Przekrojem”, gdzie zamieszczał komiks pt. „Tu żyję i tu jest mi dobrze”. To właśnie na okładkach dwóch numerów tygodnika były umieszczane prezentowane przez nas prace z wizerunkami Jana Rokity i Andrzeja Leppera. Jednocześnie artysta zachowuje autonomię każdego z tworzonych obrazów, co czyni je żywą ilustracją życia jednostki uwikłanej w historię, własne, mniej lub bardziej uświadomione pragnienia i medialne zawirowania, narzucające sposoby myślenia i bycia. Maciejowski stawia się w roli obserwatora kolekcjonującego istotne dla niego samego fragmenty otaczającego świata. Wśród nich częstymi bohaterami byli właśnie politycy, szczególnie wykreowani przez media i z których wizerunkami odbiorca miał styczność w ówczesnej prasie i Internecie. Pewien dystans do rzeczywistości zauważa w twórczości artysty Zuzanna Sokołowska, która określa go obserwatorem kolekcjonującym istotne dla niego samego fragmenty otaczającego świata.

Charakterystycznymi cechami tworzącymi oryginalny język malarstwa Maciejowskiego są migawkowość ujęcia postaci, schematyzm oraz oryginalny styl. Warsztatowa pewność techniki pozwala mu na trafne ukazanie stanów bohaterów za pomocą zaledwie kilku gestów. Pozornie upraszczane formy stanowią wartość dodaną na korzyść treści oraz emocji zawartych w jego plastycznych opowieściach. Zwłaszcza w obrazie przedstawiającym Jana Rokitę można dostrzec nawiązania do serii dzieł Maciejowskiego czerpiącej bezpośrednio ze stylistyki komiksu, gdzie z pozoru trywialne sceny zostały zamknięte w poklatkowej narracji.
Studia i dyplom na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Członek grupy Ładnie. W 2003 został laureatem nagrody Paszportu Polityki „za dowcip oraz nowatorskie wykorzystanie stylistyki mediów reklamy do opisu współczesnych obyczajów polskich". W epoce kryzysu narodowych symboli i znaków, na fali przemian w latach 90 postawił niezwykle dociekliwa i sugestywna diagnozę społeczeństwa posttotalitarnego (m.in. subkulturowego zjawiska dresiarzy), przyjmując postawę krytycznej afirmacji i zaangażowanego dystansu.

Description:
Untitled (Jan Rokita), 2003
oil/canvas, 90 x 95 cm; , ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Literatura
„Przekrój”, nr 14/3067, 4.04.2004, okładka (il.)