Powrót do DESA.PL
23 of Liczba obiektów: 52
23
Igor Przybylski | "SM42-2177", 2007
Estymacja:
6,000 zł - 8,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Dzisiaj
Artysta
Igor Przybylski (1974)
Wymiary
80 x 80 cm
Opis
olej/płótno, 80 x 80 cm, sygnowany, datowany i opisany p.d.: '45 IP '07', sygnowany, datowany i opisany na krośnie malarskim: 'SM42-2177 IP '07'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


Konsekwencja w doborze tematu czyni Igora Przybylskiego jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów młodego pokolenia. Przybylski od wielu lat podejmuje wyłącznie tematykę pojazdów transportu publicznego, czyniąc je bohaterami – czasem serii fotografii, innym razem obrazów. Bez względu na wybrane medium, artysta podchodzi do pozornie błahego i codziennego tematu z ogromnym pietyzmem, charakterystycznym dla wąskiego grona artystów pokolenia po 1989, takich jak Marcin Maciejowski, który podobnym zainteresowaniem darzy to, co pospolite i niemal niezauważalne. Ulubionymi bohaterami artysty są stare lokomotywy i autobusy – na próżno szukać w jego portfolio prac opiewających rozwój technologiczny. Uwagą otaczane są wprawdzie nadal funkcjonujące, ale wizualnie przestarzałe środki transportu, które dopiero za sprawą przetworzenia przez inne fotograficzne lub malarskie medium, zdają się widzowi na tyle interesujące, aby kwalifikować się do miana dzieła sztuki. W „1014 – 003 VIEN” (2005), jak w przypadku obrazów przedstawiających lokomotywy, Przybylski posługuje się charakterystycznym kodem przypisanym danemu pojazdowi, co z jednej strony zdaje się najbardziej logicznym i skrupulatnym systemem nazewnictwa, lecz z drugiej sprawia, iż widz ma wrażenie obcowania z kompletnie nieznanym wehikułem. Sposób ujęcia tematu, w powiększeniu pozwalającym na w niemalże techniczny, ale w wyestetyzowany sposób ukazanie serii szczegółów budowy lokomotywy, czyni styl Przybylskiego jednoznacznie połączony z obranym tematem i podporządkowany jemu. Nietuzinkowe hobby, które wyewoluowało do rangi samodzielnej i rozpoznawalnej konwencji artystycznej, w przypadku Igora Przybylskiego stanowi świadectwo faktycznego niewyczerpania dowolnego, pozornie wąskiego tematu.
W latach 1997-2002 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego, a od 2004 roku jest asystentem w jego pracowni. Artysta uwzględniony w publikacjach Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000 oraz Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury.
Zajmuje się malarstwem, fotografią, filmem, sztuką performance. Tworzył elementy grafiki do komputerowego symulatora lokomotywy EU07. Od 2007 roku współpracuje z galerią m2 [m kwadrat].

Description:
"SM42-2177", 2007
oil/canvas, 80 x 80 cm; signed, dated and described lower right: '45 IP '07', signed, dated and described on the reverse: 'SM42-2177 IP '07'

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany p.d.: '45 IP '07'
Wystawiany
Igor Przybylski, "Prywiaciarze", Galeria EGO, Poznań, 9-30.11.2007