Powrót do DESA.PL
60 of Liczba obiektów: 67
60
Bogna Burska | "Pępek bogini", 2021
Estymacja:
20,000 zł - 30,000 zł
Sprzedane
17,000 zł
Aukcja na żywo
Feminizm. Sztuka Kobiet
Artysta
Bogna Burska (1974)
Wymiary
100 x 130 cm
Opis
akwarela/płótno, 100 x 130 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '"Pępek bogini" | Bogna Burska | 2021 Warszawa'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


„Posługuję się różnymi mediami, dobierając je do podejmowanych tematów. Interesuje mnie poszukiwanie granic sztuki i interdyscyplinarność, a ostatnio relacje między sztukami wizualnymi i teatrem”.
Bogna Burska

Bogna Burska w swojej karierze artystycznej eksperymentowała, działając w różnych mediach. W realizacjach z tkaniny sięgała daleko poza tradycyjne metody pracy, łącząc ze sobą naturalne włosy i nitkę akrylową (Siostry Szelistne, 2020). W instalacjach wychodziła poza przestrzeń jednego obiektu, aranżując całe wnętrza (Arachne, Neuer Berliner Kunstverein, 2003). Roman Lewandowski pisał: „Bogna Burska wybrała zdecydowanie inną ‘drogę’ obrazowania. Jej sztuka to raczej opowieść o przygodach ciała i podmiotu, których dramaturgia często jest wpisana w określoną przestrzeń” (Roman Lewandowski, „Konfrontacje i negocjacje: strategie tożsamości we współczesnych praktykach artystycznych”, Katowice 2015, s. 261). Na polu malarstwa tworzyła kompozycje bez użycia pędzli malarskich, w celu poruszenia ważnych wątków problemowych, takich jak domowa przemoc (Bez tytułu nr 1, 2001).
„Pępek bogini” to przykład badania możliwości, jakie daje technika akwarelowa. Pastelowe barwy w tej samej tonacji i różnym natężeniu składają się na abstrakcyjną całość. Burska testuje, gdzie kończy się sugerowana przez tytuł przedstawialność. „Pępek bogini” charakteryzuje podobnie kojąca miękkość oddania materii za pomocą środków formalnych, która jest zauważalna na wielkoformatowych fotografiach Wolfganga Tillmansa. Brzoskwiniowa barwa wyróżnia prezentowaną akwarelę na tle innych kompozycji stworzonych przez Bognę Burską w tym okresie („Murano”, „Płyńcie łzy moje, rzekł policjant 2”, „Płyńcie łzy moje, rzekł policjant 3”).
Burska ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiowała w gościnnej pracowni Leona Tarasewicza, ucząc się przełamywać sztywne ramy pomiędzy działaniami na płaszczyźnie i w przestrzeni. Kilkakrotnie otrzymała stypendium twórcze od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2007 nominacje do Paszportu Polityki w kategorii Sztuki Wizualne i w 2009 nominacje do Nagrody Spojrzenia organizowanej przez Fundację Deutsche Bank. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kolekcji Hotelu Europejskiego czy Kolekcji Banku PKO BP.

Bogna Burska - malarka, fotografka, autorka instalacji, prac wideo, filmów found footage i tekstów dramatycznych, reżyserka. Doktora habilitowana, profesora ASP w Katedrze Intermediów ASP w Gdańsku. Prowadzi też zajęcia na kierunku Sztuki społeczne w IKP na Uniwersytecie Warszawskim. Często pojawiającym się motywem w jej pracach jest krew: zalane farbą w krwistym kolorze instalacje czy czerwone obrazy. Burska zestawiała ze sobą to, co piękne z tym, co jest powszechnie uważane za brzydkie, odrażające, odrzucane. Jej twórczość bywa określana jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną.
Przez wiele lat zajmowała się też wideo found footage ukazując mechanizmy powstawania i obrazowania współczesnych narracji kulturowych.
Najnowsze, poetyckie obrazy artystki stały się delikatne i organiczne. Mówi o sobie, że zajmuje się problemami z budowaniem spójnych obrazów rzeczywistości. Jest autorką Gniazda, Końca przemocy (wraz z Magdą Mosiewicz), Buntu Głuchych, a także innych tekstów prezentowanych w galeriach sztuki i przestrzeniach teatralnych. Wystawia w kraju i za granicą.

Description:
"The goddess navel", 2021
watercolour/canvas, 100 x 130 cm; signed, dated and described on the reverse: '"Pepek bogini" | Bogna Burska | 2021 Warszawa'

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.

Technika
akwarela/płótno
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '"Pępek bogini" | Bogna Burska | 2021 Warszawa'
Wystawiany
Bogna Burska, „Watercolors”, Galeria Szara, Warszawa, 4.06-9.07.2022