Powrót do DESA.PL
55 of Liczba obiektów: 67
55
Gosia Bartosik | Bez tytułu z cyklu "Siłaczki", 2021-2023
Estymacja:
1,500 zł - 2,000 zł
Sprzedane
900 zł
Aukcja na żywo
Feminizm. Sztuka Kobiet
Artysta
Gosia Bartosik (1986)
Wymiary
40 x 50,5 cm
Opis
węgiel, fiksatywa/bawełna, 40 x 50,5 cm, sygnowany na odwrociu: 'GOSIA | BARTOSIK'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


Prezentowana praca pochodzi z cyklu „Siłaczki”, który Bartosik realizuje w różnych formach od 2019. Autorka ukazuje kobiety w roli bohaterek codzienności. Proponowany przez artystkę feminizm polega na postawieniu znaku równości między płciami. Bartosik wyraża potrzebę, że warto „uzmysłowić sobie, jak bardzo człowiek jest silny, ile może zrobić. Nie tylko kobieta. Choć dawniej właśnie dziewczyny miały wpajany kanon zakazów i nakazów, a takie coś może czasem tę siłę zniszczyć albo znacznie ją pomniejszać. Nie jest to jednak reguła” (https://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/poczulam-sie-heroicznie-duza,109663.html, dostęp: 3.08.2023).
Motyw siłaczek Bartosik ma szczególne znaczenie w kontekście site-specific – sztuki zaprojektowanej z myślą o konkretnych warunkach ekspozycyjnych. Ilustracje siłaczek w różnych konfiguracjach pojawiły się na gorzowskich przystankach autobusowych w ramach nawiązanej podczas pandemii współpracy Bartosik i Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie przy okazji projektu „Adaptacje”. Inicjatywa polegała na próbie oswojenia dynamicznie zmieniającej się sytuacji poprzez wyjście ze sztuką w przestrzeń publiczną. Jak dodaje Bartosik, jej siłaczki to „kilka układów siły i waleczności, ciała i mięśni” (https://www.instagram.com/gosia.bartosik/, 3.08.2023). Kolejnej odsłony siłaczki doczekały się podczas „Biennale Zielona Góra 2022: Odnowa”. Powstał wtedy mural zrealizowany w przejściu przy ulicy Fryderyka Chopina 21 w Zielonej Górze. Emblematyczne dla Bartosik wizerunki siłaczek uniezależniły się i stały bohaterkami osobnych kompozycji na płótnach, czego przykładem jest wystawiane dzieło. Cztery ustawione w atletycznych pozach kobiety trzymają sztangi bez oznak wysiłku.
Małgorzata Bartosik w 2012 ukończyła studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki Warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej prace były wystawiane w muzeach i komercyjnych galeriach, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Galeria Łęctwo, BWA Zielona Góra czy Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu. Artystka w ramach swojej działalności angażuje się także w niezależne projekty: tworzy ziny, reportaże rysunkowe dla „Czasu Kultury” czy karty do tarota (wystawa zrealizowana w formie kart tarota – Forward Tarot, FWD Gallery, 2021).


Description:
Untitled from the "Strongwomen" series, 2021-2023
charcoal/cotton, 40 x 50.5 cm; signed on the reverse: 'GOSIA | BARTOSIK'

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.

Technika
węgiel, fiksatywa/bawełna
Sygnatura
sygnowany na odwrociu: 'GOSIA | BARTOSIK'