Powrót do DESA.PL
1601 of Liczba obiektów: 43
Obiekt jest zamknięty Abram (Abraham, Albert) Weinbaum (Wenbaum) | Martwa natura z bukietem kwiatów w wazonie, 1910
Abram (Abraham, Albert) Weinbaum (Wenbaum) | Martwa natura z bukietem kwiatów w wazonie, 1910 - 1Abram (Abraham, Albert) Weinbaum (Wenbaum) | Martwa natura z bukietem kwiatów w wazonie, 1910 - 2Abram (Abraham, Albert) Weinbaum (Wenbaum) | Martwa natura z bukietem kwiatów w wazonie, 1910 - 3Abram (Abraham, Albert) Weinbaum (Wenbaum) | Martwa natura z bukietem kwiatów w wazonie, 1910 - 4Abram (Abraham, Albert) Weinbaum (Wenbaum) | Martwa natura z bukietem kwiatów w wazonie, 1910 - 5Abram (Abraham, Albert) Weinbaum (Wenbaum) | Martwa natura z bukietem kwiatów w wazonie, 1910 - 6Abram (Abraham, Albert) Weinbaum (Wenbaum) | Martwa natura z bukietem kwiatów w wazonie, 1910 - 7
1601
Abram (Abraham, Albert) Weinbaum (Wenbaum) | Martwa natura z bukietem kwiatów w wazonie, 1910
Estymacja:
13,000 zł - 18,000 zł
Sprzedane
11,000 zł
Aukcja online
École de Paris
Wymiary
33 x 41 cm
Opis
olej/płótno, 33 x 41 cm, sygnowany, datowany i dedykowany l.d.: 'A mon ami Hans Jakob | A. Wenbaum 1910',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


Prezentowana praca to dzieło dwudziestoletniego Weinbauma, który dokładnie w 1910 roku przybył po raz pierwszy do Paryża. „Martwa natura z bukietem kwiatów” to dzieło utrzymane jeszcze w klimacie symbolizmu czy modernizmu przełomu wieków, wolne jeszcze od awangardowego eksperymentu wizualnego spod znaku Szkoły Paryskiej. Malarz zbliża się w niej do prac swojego nauczyciela – Józefa Pankiewicza, ale też Alfonsa Karpińskiego czy Olgi Boznańskiej. Weinbaum pochodził z rodziny przemysłowca tekstylnego i dzieciństwo spędził w Łodzi. Studia malarskie rozpoczął w Odessie, ale szybko przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem Pankiewicza. Jako jego uczeń w naturalny sposób został nakierowany na wyjazd do stolicy ówczesnego świata artystycznego – Paryża. Zrealizował ten plan, skończywszy studia, w 1910. Jeszcze w Krakowie zetknął się z lewicowymi żydowskimi organizacjami, z którymi sympatyzował przez resztę życia. Choć Weinbaum opuścił kraj i założył rodzinę we Francji, często wracał do Łodzi. W czasie okupacji przeprowadził się do Marsylii. W styczniu 1943 został aresztowany. Zginął w obozie koncentracyjnym w Sobiborze.
Pochodził z łódzkiej rodziny fabrykantów. Po krótkim pobycie w Odessie przeniósł się do Krakowa, gdzie studiował w latach 1906-14 w Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Unierzyskiego, Wojciecha Weissa i Józefa. Pankiewicza. Pod wpływem tego ostatniego wyjechał do Paryża, gdzie zamieszał na stałe około 1910 roku. Uczestniczył w wystawach i Salonach, m.in. w Salonie Niezależnych i Salonie des Tuileries. Wielokrotnie powracał do Łodzi. W czasie II wojny światowej mieszkał z rodziną w Marsylii, gdzie został pojmany i przewieziony do Compiegne, Drancy, a ostatecznie do obozu koncentracyjnego w Sobiborze, gdzie zginął. Oprócz malarstwa sztalugowego zajmował się także ilustrowaniem książek.

Description:
Still life with a bouquet of flowers in a vase, 1910
oil/canvas, 33 x 41 cm; signed, dated and dedication lower left: 'A mon ami Hans Jakob | A. Wenbaum 1910',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany, datowany i dedykowany l.d.: 'A mon ami Hans Jakob | A. Wenbaum 1910'
Proweniencja
dom aukcyjny Millon & Associés, Paryż, listopad 2020; kolekcja prywatna, Polska