Powrót do DESA.PL
1209 of Liczba obiektów: 26
Obiekt jest zamknięty Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010
Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 1Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 2Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 3Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 4Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 5Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 6Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 7Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 8Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 9Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 10Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 11Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 12Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010 - 13
1209
Janusz Kapusta (1951) | "Rozciąganie w przestrzeni" - tryptyk, 2010
Cena wywoławcza: 24,000 zł
Estymacja:
25,000 zł - 35,000 zł
Zakończone
Aukcja online
Op-art i abstrakcja geometryczna
Artysta
Janusz Kapusta (1951)
Wymiary
50 x 50 cm
Opis
relief/inny, karton, 50 x 50 cm, sygnowany i datowany na dwóch częściach wzdłuż prawej krawędzi: 'KAPUSTA 2010', na jednej wzdłuż dolnej krawędzi: 'KAPUSTA',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


Janusz Kapusta to artysta skupiony na zagadnieniach naukowych. Jego prace podlegają ścisłym regułom konstrukcyjnym i wyliczeniom. Artysta szczególnie wsławił się wynalezieniem i opatentowaniem w 1985 jedenastościennej bryły geometrycznej zwanej K-dronem. Łączy ona w jednej przestrzennej formie konstrukcję złotego i srebrnego podziału. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „dron” – ściana i jedenastej litery łacińskiego alfabetu – „k”. Sam artysta określa ją „przeoczonym kształtem” odkrytym podczas rozmyślań na temat możliwości narysowania nieskończoności. „Od zawsze [ta forma] była zamknięta i związana z symetriami sześcianu i tylko trzeba ją było ujawnić. Trójwymiarowy kształt wyłonił się nagle z rysunków zgłębiających naturę nieskończoności, jakie wykonałem sześć lat wcześniej podczas studiów filozoficznych w Warszawie”. Powierzchnia K-dronu jest czasoprzestrzennym modelem równania drgającej struny. Jak mówi twórca – on „zmienił moje życie. Odtąd jest we mnie dwóch Kapustów: artysta i odkrywca. Odkrywając K-dron, otrzymałem narzędzie opowiedzenia czegoś nowego o świecie”.
Prezentowana praca była częścią dyplomu doktoranckiego Janusza Kapusty, zrealizowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2010. Dzieła z tego czasu stanowią pierwszy, niezwykle istotny cykl, w którym autor podjął się zadania udowodnienia istnienia nowego kształtu w sztuce, który nieustannie eksploruje w swojej twórczości.

„Całe moje dorosłe życie byłem świadom powagi wyobraźni. Tak jak pamięć jest odpowiedzialna za przeszłość, wyobraźnia jest odpowiedzialna za przyszłość. Tylko ona jest w stanie tworzyć rzeczy, których wcześniej nie było.

Całe moje dorosłe życie ćwiczyłem wyobraźnię.

Przypadkowo/nieprzypadkowo ciągle podróżowałem. W tym bezustannym ruchu naturalną stawała się potrzeba porządkowania świata, który się ujawniał i przemijał. Zmiany wymuszały potrzebę poszukiwania ukrytych zasad i form, a te z kolei poszukiwanie języka, który by to wszystko obejmował i próbował jakoś wyrazić.
W którymś momencie w Nowym Jorku z rysunku rozważającego nieskończoność odkryłem nowy, geometryczny kształt, który nazwałem K-dron.

Geometria stała się moim fizycznym „narzędziem do poznania”.

Matematycy podkreślają, że w ich pracy estetyka jest nie tylko ważnym elementem, ale piękno jest często podstawowym, znaczącym potwierdzeniem prawdy jakiegoś dowodu czy sformułowania. Można więc założyć odwrotnie, że artyści – z natury zajmujący się pięknem – są również w stanie, uważnie przyglądając się światu, generować nowe, nieznane idee. Przecież świat ze swoimi prawami jawi się zawsze jako zjednoczony i każde ‘piękne’ spostrzeżenie może poszerzyć nie tylko estetykę, ale i nasze o nim wyobrażenie czy wiedzę”.

Janusz Kapusta

W 1970 ukończył Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Studiował na Akademii Sztuki Pięknych w Poznaniu oraz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Odbył studia także z filozofii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Wynalazł jedenastościenną bryłę geometryczną, którą autorsko nazwał K-dron. Swoje odkrycie opublikował w 2004, w którym po raz pierwszy w historii udało mu się połączyć złoty i srebrny podział w obrębie jednej konstrukcji geometrycznej. Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach oraz ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981 mieszka w Nowym Jorku, gdzie współpracuje z takimi pismami jak "The New York Times", "The Wall Street Journal", "TheWashington Post", "The Boston Globe", "Graphis", "Print". Publikuje także na łamach "Rzeczpospolitej". W 2009 w Kole odsłonięto pomnik odkrytego przez artystę K-dronu, a w 2013 kolejny w Wolsztynie. W 2012 rzeźba K-dronu stanęła także na dziedzińcu Galerii El w Elblągu. Od 2009 honorowy obywatel miasta Koła. W 2010 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskał stopień doktora. W 2011 został laureatem konkursu "Wybitny Polak" w Nowym Jorku w kategorii Kultura. W 2014 razem z Wojtkiem Gorczyńskim oraz Andrzejem Pawlikiem wygrał międzynarodowy konkurs w Ottawie na pomnik poświęcony ofiarom komunizmu. Obecnie dyrektor artystyczny The Chopin Society of New York oraz honorowy członek Polish American Business Club. Założyciel i prezydent K-dron Universe, Inc. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie m. in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Description:
"Elongating in space" - triptych, 2010
relief/other, cardboard, 50 x 50 cm; signed and dated on two parts along two right edges: 'KAPUSTA 2010', on one along the bottom edge: 'KAPUSTA', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.

Stan zachowania
0
Technika
relief/inny, karton
Sygnatura
sygnowany i datowany na dwóch częściach wzdłuż prawej krawędzi: 'KAPUSTA 2010', na jednej wzdłuż dolnej krawędzi: 'KAPUSTA'
Proweniencja
0
Literatura
0
Wystawiany
"Janusz Kapusta, K-dron przeoczony kształt", wystawa doktorancka, Skwer, Filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, Warszawa, 2010; "Janusz Kapusta, K-dron przeoczony kształt", Galeria 72, Muzeum Chełmskie w Chełmie, 2011; "K-dron, Mezi Umenim a Matematikou, Janusz Kapusta - New York", Galerie Felixe vytvarneho umeni, Ostrawa, Czechy, 2011; "K-dron, Mezi Umenim a Matematikou, Janusz Kapusta - New York", Dum Umeni, Opawa, Czechy, 2012; "K-dron, Mezi Umenim a Matematikou, Janusz Kapusta - New York", Galerie Felixe Jeneweina, Vlassky dvur, Kutna Hora, Czechy, 2012; "Janusz Kapusta, K-dron, pomiędzy matematyką i sztuką", Galeria Architektury SARP, Katowice, 2012; "Janusz Kapusta, K-dron, pomiędzy matematyką i sztuką", Galeria El, Elbląg, 2012; "Janusz Kapusta; K-dron, a la Recherche de l’Infini", Galerie Roi Doré, Paryż, Francja, 2013; "Janusz Kapusta, K-dron", Galeria Politechniki Poznańskiej, Poznań, 2013; "Janusz Kapusta, K-dron", Galeria Skalar, PBG, Poznań, 2013; "K-dron/Janusz Kapusta, Mezi Umenim a Matematikou", Galerie Polsky Institut, Praga, Czechy, 2014; "Janusz Kapusta, K-dron, pomiędzy matematyką i sztuką", Muzeum Miejskie w Zabrzu, Zabrze, 2015; "Janusz Kapusta; K-dron, Kształt inowacyjności", Galeria BWA, Skierniewice, 2017