Powrót do DESA.PL
16 of Liczba obiektów: 56
16
Agata Bogacka | Szklanka, 2004
Estymacja:
1,200 zł - 1,800 zł
Sprzedane
1,100 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Pop-art • Popkultura • Postmodernizm
Artysta
Agata Bogacka (1976)
Wymiary
wysokość: 13 cm; średnica: 6,5 cm
Kategoria
Opis
szkło, wysokość: 13 cm
średnica: 6,5 cm, sygnowany w druku: 'agata bogacka 2004 raster'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


„Agata Bogacka łączy syntetyczną, plakatową, wystylizowaną formę z wciągającymi, inteligentnymi narracjami”.

Stach Szabłowski

PŁYNNOŚĆ POTRZEB

Szklanka autorstwa Agaty Bogackiej należy do serii prac powstałych po debiutanckiej wystawie artystki w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zatytułowanej „Ja krwawię!”. Wystawa ta gromadziła 16 dzieł, które prezentowały serię obrazów o silnym wątku biograficznym. Płótna były niejako zapisem intymnych stanów samotności. Główną bohaterką większości obrazów z cyklu jest młoda kobieta ukazana w sieci skomplikowanych, często erotycznych w wydźwięku relacji. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że pojawiająca się na płótnach postać jest porte-parole samej autorki. Bogacka ukazała ją jako świadomą swojej atrakcyjności istotę, która bez skrępowania zwraca się do siebie na poziomie ciała oraz fizjologii.

Prezentowana na niniejszej aukcji szklanka autorstwa Bogackiej została zrealizowana w nawiązaniu do obrazu „Tak” z 2003, którego sprzedaż we wrześniu 2020 ustanowiła rekord dla prac artystki na polskim rynku sztuki. W prezentowanym obiekcie widzimy powtórzenie kompozycji obrazu z 2003, z tą jednak różnicą, że twarz bohaterki pozostaje ukryta. Artystka rozbudowała dolną partię kompozycji na przestrzeń całego dna naczynia. Z prostej użytkowej formy szklanki emanuje przekaz krytyczny w stosunku do funkcji naczynia oraz refleksyjny w odniesieniu do potrzeb konsumpcyjnych człowieka. Niczym memento dekoracja na szkle wyraża naturalną płynność potrzeb fizjologicznych, obrazuje repetytywne przechodzenie między stanami przyjmowania i oddawania płynu. Ponadto przypomina o potrzebie i konieczności, o pragnieniu i wstręcie. Przedmiot komentuje sam swoje przeznaczenie jako naczynie do picia, a jednocześnie pokpiwa z próżności użytkownika, ludzkiej potrzeby spożywania.
W latach 1996 - 2001 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (na dyplomie aneks z malarstwa). Swoje prace pokazywała na wielu wystawach indywidualnych m.in. „Ja krwawię” w CSW w Warszawie w 2003, „Najkrótsza droga do domu” w galerii „Raster” w Warszawie w 2004, "Did you love me? w Galerie Meyer Kainer w Wiedniu w 2005, "Pamiętniki" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie w 2011 Uczestniczyła też w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą m.in. „Rzeczywiście, młodzi są realistami” w CSW w Warszawie w 2002, "Malarstwo polskie XXI w." w Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie w 2006, "Double fond" w The Fair Gallery na Frieze Art Fair w Londynie w 2007 Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz państwowych, takich jak CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Sztuki Polskiej ING, Bank Austria Creditanstalt. Artystka współpracuje z współpracuję z Gunia Nowik Gallery w Warszawie.

Description:
Glass
glass, wysokosc: 13 cm
srednica: 6,5 cm; signed in print: 'agata bogacka 2004 raster'

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
szkło
Sygnatura
sygnowany w druku: 'agata bogacka 2004 raster'