Powrót do DESA.PL
5 of Liczba obiektów: 58
5
Marian Czapla (1946 - 2016) | "Pieta dla Solidarności", 1993
Estymacja:
65,000 zł - 80,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Dzikość i Ekspresja
Artysta
Marian Czapla (1946 - 2016)
Wymiary
130 x 97 cm
Opis
olej/płótno, 130 x 97 cm, sygnowany l.d.: 'czapla',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


„Szukam ładu, sensu, ekspresji, posługując się tradycyjnymi środkami malarskimi. Przestrzeń w malarstwie pojmuję intuicyjnie. Traktuję ją na różne sposoby: organizuję przy pomocy figury ludzkiej, konstruuję formę krzyża. Często przeze mnie powtarzaną sytuacją jest stojący w oknie człowiek. W takim ujęciu postać ludzka sama mi się syntetyzuje, poddaje badaniom jak przedmiot, jak martwa natura. Okno, rama okienna – to pewien konkret, ale także rodzaj kadru, w pewnym ujęciu symbolizujący formę krzyża, ze światłem uintensywniającym kolory. Krzyż jest dla mnie znakiem wszelkiego cierpienia – lecz jednocześnie symbolem ładu, obietnicą radości. Wszystkie barwy, jakich używam, mają dla mnie znaczenie: są kwintesencjami koloru. Czerń to niezwykła tajemnica, biel wyraża żałobę, błękit jest kolorem życia, czerwień – witalności. Ważne są też ich wzajemne powiązania oraz obowiązują kontur – żywa, zmienna, grająca barwą linia”.

Marian Czapla

LOS CZŁOWIEKA W METAFIZYCZNEJ EKSPRESJI

Obrazy Mariana Czapli wyróżnia ogromny ładunek emocjonalny, a sam artysta zaistniał jako mocna i wyrazista indywidualność. W obrazie „Pieta dla solidarności” odbiorca jest kierowany w stronę polskiej rzeczywistości, a sam Czapla poprzez ukazanie dramatycznego zderzenia człowieka i jego przestrzeni prowadzi narrację opartą na sprawach uniwersalnych. Równie ważną rolę jak postać odgrywa w kompozycji abstrakcyjne ujęcie przestrzeni. To właśnie między przestrzenią a człowiekiem jest podejmowana niezwykła głęboka symbolika, którą dostrzegł m.in. Stefan Gierowski, doszukując w nich chęci wyrażenia jedności przyrody i jak dodaje: „Ciekawe, jak w tym niewątpliwie figuratywnym ekspresyjnym malarstwie przedmiot jest równocześnie symbolem lub znakiem, bo też Czapla stale powraca do odczytywania kondycji człowieka w tajemnicy Boga – człowieka zawartej w Nowym Testamencie. ‘Misterium Krzyża’, ‘Ecce Homo’, ‘Droga Krzyżowa’, ‘Pieta’, Epitafium ‘Całun Turyński’ to symbole inspirujące Czaplę do wyrażenia losu człowieka, gdyż zawsze w jego malarstwie ludzka materialność jest ośrodkiem wszystkich namiętności i przyczyną metafizycznej ekspresji” (Stefan Gierowski [w:] Stefan Gierowski, czapla ’91. Malarstwo Marian Czapla, Legnica 1991).

Z kolei Jacek Woźniakowski zwraca uwagę na cechy formalne, które wzmacniają siłę wyrazu obrazów Czapli. Są to: szorstka, zwięzła i zarazem masywna monumentalność, doskonała znajomość anatomii człowieka, zastosowanie ekspresyjnego natężenia koloru. Wszystkie te elementy artysta wiąże ze sobą poprzez metafizyczną wymowę obrazu: „Być może abstrakcja jest najbardziej uniwersalnym językiem plastycznym – jeśli oddaje kształt myśli, konstruuje pojęcie, symbolizuje materię. Ale moja ekspresyjna osobowość, mój temperament każą mi malować ludzkie figury. Niektórzy zarzucają mi zbytni patos. Lecz to dla mnie forma wyrażania emocji. Nawet gdy robię abstrakcję, wyposażam ją w silną ekspresyjność. Dochodzę do niej drogą eliminacji, wyborów, oczyszczeń. Jednak u jej podstaw zawsze pozostaje przetworzony konkret. To daje mi najwięcej radości malowania. Jest przy tym prawdziwsze, bogatsze, silniej oddziaływujące na widza. Chcę, żeby moje malarstwo rozumiał każdy – nawet prosty człowiek, który wobec abstrakcji czuje się bezradny. W malarstwie dążę do uogólnień: niekiedy od konkretów dochodzę do form z pogranicza sztuki nieprzedstawiającej, innym razem w mniejszym stopniu zacieram czytelność, oczywistość kształtów. Korzystam przy pracy z modela, najpierw odtwarzając go dość szczegółowo, z zachowaniem charakterystycznych dla niego cech, uwzględniając jego indywidualność, by w dalszych etapach twórczych odtwarzać z pamięci jego wygląd, coraz bardziej syntetyzując, upraszczając jego formę. Chodzi mi o uzyskanie jak najbardziej przekonującej wersji, jak najsilniej działającej wizji” (Marian Czapla [w:] Monika Małkowska, Marian Czapla o malarstwie, „Integracje”, nr XXVI XI 1990).
Studia odbył w warszawskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w 1972. Studiował także grafikę w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej.Współzałożyciel grupy "Sympleks S 4". Wzorując się na swoim profesorze Stefanie Gierowskim, klasyku polskiej abstrakcji geometrycznej, twórczość rozpoczął od abstrakcji "ciepłej", z metaforycznymi tytułami. Tworzył cyklami - abstrakcje tworzone w latach siedemdziesiątych ujął w cykle "Człowiek w przestrzeni", "Misterium figury czteroramiennej", "Romantyczny". Uprawiał malarstwo ekspresyjne, tematycznie poświęcone ludzkiemu cierpieniu, odwołujące się do przeżyć religijnych . Miał dziesiątki wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Prace w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju oraz Włoszech, Francji, Finlandii, Anglii, Szwajcarii i USA. Od 1972 roku był pracownikiem dydaktycznym macierzystej uczelni - do śmierci w 2016 roku prowadził pracownię malarstwa na warszawskiej ASP.

Description:
"Pieta for Solidarnosc", 1993
oil/canvas, 130 x 97 cm; signed lower left: 'czapla', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany l.d.: 'czapla'
Proweniencja
0
Literatura
Marian Czapla. W 30-lecie pracy twórczej, Muzeum Narodowe w Kielcach, 23.05.-12.08.2002, str. 126 (il.); Pasja Czapli, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, str. 76 (il.)
Wystawiany
Marian Czapla. W 30-lecie pracy twórczej, Muzeum Narodowe w Kielcach, 23.05.-12.08.2002; Marian Czapla – malarstwo, Galeria Sztuki Współczesnej „Winda” , Kieleckie Centrum Kultury, 2010;