Powrót do DESA.PL
4 of Liczba obiektów: 58
4
Pinchas Burstein Maryan (1927 - 1977) | "Postać", 1973
Estymacja:
250,000 zł - 350,000 zł
Sprzedane
230,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Dzikość i Ekspresja
Wymiary
99 x 80,5 cm
Opis
olej/płótno, 99 x 80,5 cm, sygnowany i datowany p.d.: 'Maryan 73', na odwrociu nalepka z opisem pracy

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


ŚWIATOWY EKSPRESJONISTA ODKRYTY NA NOWO

Pinchas Burstein urodził się w Nowym Sączu jako syn ubogiego piekarza żydowskiego pochodzenia. Miał w swoim dorobku liczne osiągnięcia i wystawy w zbiorach m.in.: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Musée National, Art Moderne Centre George Pompidou w Paryżu, czy też Art Institute of Chicago. Wszystko to, uczyniło Maryana rozpoznawalnym w świecie ekspresjonistą i twórcą nurtu Nowej Figuracji.

Podczas okupacji został wraz z rodziną zamknięty w getcie, a później w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Po opuszczeniu obozu amputowano mu nogę, co jeszcze bardziej odcisnęło piętno na jego psychice. Schorowany i zrezygnowany wyjechał do Niemiec i tym samym stracił kontakt z Polską. Po półtora roku wyemigrował do Jerozolimy i rozpoczął studia z grafiki w Bezalel Art Institute. Wtedy to powstały jego pierwsze prace – głównie totemy i twarze kubistyczne, które z czasem nabierały bardziej uniwersalnego wyrazu. W 1950 podjął dalsze studia w Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Ówczesne późniejsze prace Maryana ukazują człowieka cierpiącego o niepoukładanej przeszłości i nieznanej przyszłości. Postacie często są tu umieszczone na neutralnym, niebieskim lub czerwonym tle. W 1962 zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie tworzył pod pseudonimem Maryan do końca swoje życia. To właśnie w tym okresie szczytu twórczości Maryana, w 1973, powstał prezentowany obraz zatytułowany „Postać”. Dzieło, naładowane silnym ładunkiem emocjonalnym, charakteryzuje się niezwykłą siłą wyrazu i ekspresji – tak bardzo wpisujące się w siłę i przekaz całej twórczości artysty. Na rok przed śmiercią, w 1976, Minister Kultury Republiki Francuskiej przyznał mu „Chevalier de l`Ordre des arts et lettres”. Cała twórczość Maryana była nośnikiem osobistego dramatu, wyalienowania, samotności i cierpienia.

W Polsce twórczość Maryana była praktycznie nieznana, aż do 2009, kiedy to Krzysztof Bojarczuk założył Stowarzyszenie Maryan, by móc pogłębić wiedzę o tym niezwykłym artyście. Udało mu się odnaleźć wdowę po sądeckim malarzu, która opowiedziała, jak wyglądało jego życie prywatne i artystyczne. W 2012 w Galerii „Dawna Synagoga” w ramach wystawy Andy Rottenberg zatytułowanej „VOID” została zaprezentowana ekspozycja „Pokój Maryana”, na potrzeby której z mieszkania artysty na Manhattanie zostały sprowadzone po nim pamiątki przekazane przez Annette Maryan. 5 lat później, w 2017, Stowarzyszenie Maryan wydało książkę „POKÓJ MARYANA. Maryan (Pinchas Burstein) w Nowym Sączu i w Nowym Jorku”. W 2019 do Nowego Sącza przyjechała nowojorka kuratorka Alison Gingeras, aby zobaczyć osobiste przedmioty Pinchasa Bursteina. Do przygotowywanej przez siebie wystawy poświęconej twórczości Maryana w North Miami (a potem w Tel Avivie) wybrała paletę, konia na biegunach, odręczny spis leków, postacie z papier mâché oraz meksykańskie maski pogrzebowe. Prawdziwe miejsce powojennej historii sztuki przywróciła Maryanowi wystawa w North Miami, która odbyła się od listopada 2021 do października 2022. Ekspozycja ta bezpośrednio umieściła artystę w szerszym kontekście ówczesnych mu Europejczyków i Amerykanów. Dzieła Maryana w ramach wystawy zostały także zestawione z pracami artystów jego pokolenia tj. Asger Jorn, Constant, Egill Jacobsen czy członków grupy CoBrA oraz twórców amerykańskich. W grudniu 2022 otwarto tę samą ekspozycję (kuratorowaną przez Alison Gingeras i Noeę Rosenberg) w Muzeum Sztuki w Tel Avivie. To właśnie tu padło kolejne, najnowsze określnie twórczości Maryana, jako zapomnianego prekursora sztuki Holocautu. W 2027 przypadnie setna rocznica urodzin i 50 śmierci Pinchasa Bursteina.

Description:
"The figure", 1973
oil/canvas, 99 x 80.5 cm; signed and dated lower right: 'Maryan 73', the sticker with description on the reverse,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany p.d.: 'Maryan 73'
Proweniencja
Van Ham Kunstauktionen, Kolonia, 2019; Galerie Christopher Gaillard, Paryż; kolekcja instytucjonalna, Polska
Literatura
0
Wystawiany
0