Powrót do DESA.PL
28 of Liczba obiektów: 36
28
Bolesław Tomaszkiewicz | "Kompozycja z czterech kwadratów i prostokątów", 1989
Estymacja:
15,000 zł - 20,000 zł
Sprzedane
13,000 zł
Aukcja na żywo
Polska Szkoła Tkaniny
Wymiary
175 x 150 cm
Kategoria
Opis
wełna, 175 x 150 cm, na odwrociu wszywka autorska z opisem pracy: 'BOLESŁAW TOMASZKIEWICZ | [...] | "Kompozycja z czterech kwadratów i prostokątów" | Wymiary - 175 x 150 cm, /+ -/ | Technika - dwuosnowowa podwójna | Rok powstania - 1989'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Bolesław Tomaszkiewicz jest autorem tkanin dekoracyjnych i użytkowych, w tym nicielnicowych, żakardowych, gobelinów, miniatur tkackich, tkanin dwuosnowowych podwójnych oraz tkanin unikatowych, drukowanych i eksperymentalnych. Ukończył studia na Wydziale Wzornictwa Włókienniczego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dziś Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego). Wcześniej kształcił się już w łódzkim liceum plastycznym, do którego zdał za sprawą wsparcia i zachęty nauczyciela techniki z rodzimego Łowicza. Tomaszkiewicz był związany z tkaniną od wczesnego dzieciństwa. Pochodził z wiejskiej rodziny z okolic Łowicza, gdzie tkactwo i wszelkie wybory włókiennicze były nieodzownym elementem codzienności. W wywiadzie z Małgorzatą Wróblewską- -Markiewicz, opublikowanym w katalogu monograficznej wystawy artysty „Tkaniny”, mającej miejsce w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w 2007, Tomaszkiewcz opowiada o początkach swojej drogi twórczej: „Procesy związane z tkaniną, od powstawania surowca po produkt finalny, były częścią obserwacji wyniesionych z dzieciństwa. Widziałem, jak hoduje się i obrabia len, jak wylicza się długości osnowy zakładanej później na domowych krosnach. Ojciec na zboże i na warzywa wyplatał kosze ze słomy łączonej z wikliną. W ich formie wyraźnie rysowały się podziały kratownicowe, regularne przeploty powróseł i witek wyznaczających rytm”.

W czasie studiów Tomaszkiewicz projektował i tkał różnorodne tkaniny, od wielkoformatowych realizacji studenckich tworzonych we współpracy ze studentami innych wydziałów, po prestiżowe zamówienia państwowe. Po ukończeniu akademii podjął popularną wówczas ścieżkę rozwoju i rozpoczął pracę w przemyśle tekstylnym w charakterze projektanta plastyka. Szybko rozpoczął również pracę na rodzimej uczelni, gdzie wykonywał swoje obowiązki przez kolejne 30 lat, pnąc się w górę akademickiej hierarchii od asystenta aż po dziekana Wydziału Tkaniny Łódzkiej ASP. Tomaszkiewicz wykształcił wiele znamienitych, współczesnych twórczyń i twórców tkanin, przez lata obejmujących stanowiska na wszystkich polskich uczelniach artystycznych. Poza udaną karierą naukową i projektową odnosił również sukcesy wystawiennicze i konkursowe. Jego tkaniny często znajdowały się w polskiej reprezentacji tkackiej podczas międzynarodowych wystaw, a także na najważniejszych wydarzeniach krajowych, jak Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. W 1978 podczas tego właśnie konkursu jego pracę docenił jeden z członków jury, znamienity krytyk i twórca tkaniny ze Stanów Zjednoczonych – Jack Lenor Larsen. We wspomnianym wywiadzie artysta opowiadał o tym zdarzeniu: „Jedną z ‘Kompozycji’ o kratkowanym układzie wypożyczył na międzynarodową wystawę. Zorganizowana przez The American Federation of Arts. Przez trzy lata wędrowała przez dziewięć stanów USA”.

Twórczość Tomaszkiewicza charakteryzują ład i harmonia. Prezentowana na aukcji „Kompozycja z czterech kwadratów i prostokątów” z 1989 urzeka głębokimi barwami i klarowną, przemyślaną kompozycją. Dominujący porządek linii i faktur w projektach artysty jest głęboko związany z doświadczaniem wojny i wielkiego chaosu pochłaniającego życia dotkniętych nią osób. Jak mówił: „Zawsze byłem przeciwnikiem wszelkiego chaosu. To nie tylko wynik traumy, wspomnień z dzieciństwa, które przypadło na lata 1939-1945. Dostrzegam co niemiara chaotycznej ułomności i destrukcji świata, który nas otacza. (…) Brak ładu mi przeszkadza. Sztuka jest dla mnie podstawą do poszukiwania porządku we mnie, wokół mnie, wszędzie. Dążę do ułożenia atakujących sprzeczności w mój obraz widzenia rzeczywistości, takiej, jaką chciałbym postrzegać, zbudowanej z tego, co jest ważne, z zachowaniem proporcji i harmonii. Na ile on jest idealistyczny, trudno mi ocenić. W tym sensie można chyba mówić o klasyczności jako dążeniu do optymalnego, możliwie najlepszego i klarownego zapisu formy przekazu, oczyszczonego z tego, co zbędne, nieistotne”.

Prace Bolesława Tomaszkiewicza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum w Łowiczu, SBWA w Warszawie oraz w wielu kolekcjach prywatnych.
W 1955 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi uzyskując dyplom w zakresie włókiennictwa. Z tą uczelnią związany był zawodowo przez 40 lat. Najpierw jako prodziekan i dziekan Wydziału Tkaniny, następnie kierownik Katedry Tkaniny, w której prowadził Pracownię Tkaniny Odzieżowej. Artysta zajmuje się projektowaniem oraz tworzeniem tkanin dekoracyjnych i odzieżowych: żakardowych, nicielnicowych, dywanów i gobelinów. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, w tym czterokrotnie podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Description:
"Composition of four squares and rectangles"
wool, 175 x 150 cm; on the reverse an author's stripe with a description of the artwork: 'BOLESLAW TOMASZKIEWICZ | [...] | "Kompozycja z czterech kwadratow i prostokatow" | Wymiary - 175 x 150 cm, /+ -/ | Technika - dwuosnowowa podwojna | Rok powstania - 1989', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
wełna
Sygnatura
na odwrociu wszywka autorska z opisem pracy: 'BOLESŁAW TOMASZKIEWICZ | [...] | "Kompozycja z czterech kwadratów i prostokątów" | Wymiary - 175 x 150 cm, /+ -/ | Technika - dwuosnowowa podwójna | Rok powstania - 1989'
Wystawiany
„Tkaniny Bolesława Tomaszkiewicza”, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, 22.05-22.07.2007