Powrót do DESA.PL
63 of Liczba obiektów: 81
63
Abram (Abraham, Albert) Weinbaum (Wenbaum) | Martwa natura owocowa z dzbankiem, 1918
Estymacja:
30,000 zł - 40,000 zł
Sprzedane
26,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie
Wymiary
55 x 65 cm
Opis
olej/płótno, 55 x 65 cm, sygnowany i datowany p.d.: 'AWeinbaum | 1918.', opisany autorsko na odwrociu: 'AWeinbaum | 1918 Marseille' (w prostokącie)

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


Prezentowana martwa natura powstała w Marsylii w 1918, o czym świadczy opis na odwrociu dzieła. Abraham Weinbaum czas Wielkiej Wojny spędził na południu Francji. Taki wybór był udziałem wielu artystów z kręgu École de Paris, gdyż – najczęściej jako poddani rosyjskiego cara lub austriackiego cesarza – nie zaciągali się do żadnej z armii lub też walczyli jako ochotnicy, a ci zwolnieni z wojska osiadali na Południu, z dala od frontu. Tak postąpił m.in. Mojżesz Kisling. W swoim obrazie autor nawiązał do tradycji martwej natury i odrzucił ekspresyjne eksperymenty Szkoły Paryskiej na rzecz troski o solidną konstrukcję i wykończenie pracy. Weinbaum pochodził z rodziny przemysłowca tekstylnego i dzieciństwo spędził w Łodzi. Studia malarskie rozpoczął w Odessie, ale szybko przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem Józefa Pankiewicza. Jako jego uczeń w naturalny sposób został nakierowany na wyjazd do stolicy ówczesnego świata artystycznego – Paryża. Zrealizował ten plan, skończywszy studia, w 1910. Jeszcze w Krakowie zetknął się z lewicowymi żydowskimi organizacjami, z którymi sympatyzował przez resztę życia. Choć Weinbaum opuścił kraj i założył rodzinę we Francji, często wracał do Łodzi. W czasie okupacji przeprowadził się do Marsylii. W styczniu 1943 został aresztowany. Zginął w obozie koncentracyjnym w Sobiborze.
Pochodził z łódzkiej rodziny fabrykantów. Po krótkim pobycie w Odessie przeniósł się do Krakowa, gdzie studiował w latach 1906-14 w Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Unierzyskiego, Wojciecha Weissa i Józefa. Pankiewicza. Pod wpływem tego ostatniego wyjechał do Paryża, gdzie zamieszał na stałe około 1910 roku. Uczestniczył w wystawach i Salonach, m.in. w Salonie Niezależnych i Salonie des Tuileries. Wielokrotnie powracał do Łodzi. W czasie II wojny światowej mieszkał z rodziną w Marsylii, gdzie został pojmany i przewieziony do Compiegne, Drancy, a ostatecznie do obozu koncentracyjnego w Sobiborze, gdzie zginął. Oprócz malarstwa sztalugowego zajmował się także ilustrowaniem książek.

Description:
Still life with fruits and jug, 1918
oil/canvas, 55 x 65 cm; signed and dated lower right: 'AWeinbaum | 1918', described by the author on the reverse: 'AWeinbaum | 1918 Marseille' (in a rectangle),

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany p.d.: 'AWeinbaum | 1918.'
Proweniencja
kolekcja prywatna, Francja; DESA Unicum, maj 2019; kolekcja prywatna, Polska