Powrót do DESA.PL
52 of Liczba obiektów: 95
52
Włodzimierz Bartoszewicz | "Pod krzyżem", 1931
Estymacja:
50,000 zł - 60,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Art Outlet. Sztuka Dawna
Wymiary
100 x 69 cm
Opis
olej/płótno, 100 x 69 cm, sygnowany i datowany p.d.: 'W | Bartoszewicz | 19 III 31', na krośnie malarskim papierowa nalepka The Art Exhibitions Bureau w Londynie oraz firmy Jamesa Bourleta

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


W 1923 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Poznańskiego i tego samego roku rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczył się malarstwa w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego oraz grafiki u Władysława Skoczylasa i Edmunda Bartłomiejczyka. Był współzałożycielem i prezesem powstałej w 1929 roku czternastoosobowej grupy „Szkoła Warszawska”, do której m.in. należeli Eugeniusz Arct, Teresa Roszkowska, Michał Bylina, Wacław Palessa, Jadwiga Przeradzka, bracia Menasze i Efraim Seidenbeutlowie. Pierwsza wystawa „Szkoły Warszawskiej” miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w roku 1930. Później brał udział we wszystkich wystawach grupy w kraju i zagranicą. Wystawiał też w Salonach Zachęty, IPS-u i Bloku ZAP, a w 1936 roku uczestniczył w wystawie w Berlinie. Był współzałożycielem stowarzyszenia „Ars Christiana”. Po II wojnie światowej organizował życie kulturalne w Kielcach, inicjując powstanie szeregu placówek kulturalnych. W roku 1948 zamieszkał w Poznaniu. Zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym (polichromie kościołów w Wielkopolsce i na Starym Rynku w Poznaniu), rysunkiem i ilustracjami książkowymi. Jest autorem książki poświęconej artystom z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych „Buda na Powiślu” (wyd.1966).

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany p.d.: 'W | Bartoszewicz | 19 III 31'
Proweniencja
0
Literatura
Malarze z kręgu Tadeusza Pruszkowskiego. Bractwo św. Łukasza; Szkoła Warszawska: Loża Wolnomularska; Grupa Czwarta", katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1978, s. 38; Sprawozdanie Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie za rok 1931, Warszawa 1932, s. 18; "Sztuki Piękne" 1931, 7, s. 233 (il.)
Wystawiany
Malarze z kręgu Tadeusza Pruszkowskiego. Bractwo św. Łukasza, Szkoła Warszawska, Loża Wolnomalarska, Grupa Czwarta, Muzeum Narodowe w Warszawie, wrzesień-październik 1978; Wystawa Związku Zawodowych Artystów Plastyków, Sztokholm, marzec 1939, New Burlington Galleries, Londyn, maj 1939 (?); Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, 1931