Powrót do DESA.PL
60 of Liczba obiektów: 72
60
Michał Gorstkin Wywiórski | Studium chmur
Estymacja:
12,000 zł - 14,000 zł
Sprzedane
11,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie
Wymiary
20 x 31 cm
Opis
olej/tektura, 20 x 31 cm, sygnowany p.d.: 'M. G. Wywiórski', na odwrociu numery inwentarzowe

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


O polskich pejzażystach mieszkających w Monachium w 2 połowie XIX wieku tak pisał Cezary Jellenta: „Mają Niemcy swój pejzaż stimmungowy, a Francuzi ‘paysage intime’, ale pejzaż polski przeważa oba uczuciowością. Nie goni on za szczególnie efektowną grą cieni i świateł, nie szuka nadzwyczajnego bogactwa kolorów, ani wyjątkowej bujności natury, ani jedynego w swoim rodzaju rozkładu, który by odbijał na płótnie jako oryginalna osobliwa kompozycja – ale zawsze i wszędzie przepaja się temperamentem, przywiązaniem, zadumą, melancholią, wspomnieniem”. Studium chmur to dzieło wybitnego polskiego pejzażysty, tworzącego w 2 połowie XIX stulecia w Monachium. Michał Gorstkin Wywiórski przybył nad Izarę w 1883. Studiował w tamtejszej Akademii pod skrzydłami Karla Rauppa oraz Nikolausa Gysisa. Poza uczelnią był związany z monachijską pracownią Józefa Brandta, dzięki której uczestniczył w plenerach letnich w Orońsku. Pejzaż stanowił główną tematykę jego dzieł. Czysty pejzaż, który prezentował publice, doceniła krytyka monachijskiego Glaspalastu, nagradzając go srebrnym medalem za obraz „Z puszczy litewskiej”. Krajobrazy Wywiórskiego przedstawiały polską przyrodę, pola, leśne polany, rzeki, jeziora oraz morze. Artysta odbywał liczne podróże z Wojciechem Kossakiem, podczas których odwiedzili Hiszpanię oraz Egipt. Samodzielnie zwiedził też Litwę, wyspę Sylt, Norwegię, Szwecję, Amsterdam, Krym, Kaukaz oraz Bretanię.
Studia artystyczne odbył w latach 1883-1887 w Monachium u Karla Rauppa i Nikolausa Gysisa, a także w pracowniach Józefa Brandta i Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Od 1904 roku działał aktywnie w Poznaniu, gdzie był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Stowarzyszenia Artystów. Wystawiał w Poznaniu, Krakowie, Warszawie i we Lwowie, a także w Berlinie, Petersburgu, Monachium i Kijowie. Współpracował przy tworzeniu kilku panoram: z Julianem Fałatem, Wojciechem Kossakiem, Antonim Piotrowskim i Janem Stanisławskim przy realizacji "Berezyny"; z Janem Styką - przy malowaniu "Bema w Siedmiogrodzie"; z Wojciechem Kossakiem, Józefem Ryszkiewiczem i Zygmuntem Rozwadowskim - przy komponowaniu "Bitwy pod piramidami". Dominującym tematem w twórczości artysty były realistycznie traktowane pejzaże ze szczególnym uwzględnieniem efektów luministycznych.

Description:
Study of the clouds
oil/paperboard, 20 x 31 cm; signed lower right: 'M. G. Wywiorski', on the reverse inventory numbers,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.

Technika
olej/tektura
Sygnatura
sygnowany p.d.: 'M. G. Wywiórski'
Proweniencja
DESA Unicum, kwiecień 2008; kolekcja prywatna, Polska; DESA Unicum, wrzesień 2017; kolekcja prywatna, Polska
Literatura
porównaj: Maria Gołąb, Michał Gorstkin Wywiórski - pejzaże. Między niebem a ziemią, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Poznań 2004, s. 36-38