Powrót do DESA.PL
34 of Liczba obiektów: 72
34
Rajmund Kanelba (Kanelbaum) | Portret kobiety z bukietem kwiatów, 1929
Estymacja:
50,000 zł - 70,000 zł
Sprzedane
65,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie
Wymiary
58 x 44 cm
Opis
olej/płótno, 58 x 44 cm, sygnowany p.g.: 'Kanelba', sygnowany i datowany na odwrociu: 'KANELBA | 1929', na krośnie malarskim papierowa nalepka salonu dzieł sztuki Victora Hertberga w Berlinie z odręcznie wpisanym numerem: '2104'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Rajmund Kanelba urodził się w 1897 w Warszawie. Tam też studiował w Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Stanisława Lentza i Tadeusza Pruszkowskiego. Kształcił się jeszcze później w Wiedniu iw Paryżu. Ze stolicą Francji związał się zresztą na dłużej. Zamieszkał tam w 1926 roku. Prędko nawiązał kontakty w środowisku École de Paris, a Montparnasse stał się jego nowym domem. Kanelba działał i tworzył także w kręgu Cercle des Artistes Polonais. Artysta wielokrotnie podejmował w swojej twórczości tematykę portretu. Jego ulubionymi modelami stały się dzieci ukazywane z niesamowitą wrażliwością i delikatnością. Malarz nie stronił również od pełnych wdzięku wizerunków kobiet. Portret prezentowany podczas aukcji należy właśnie do takich przedstawień. Młoda kobieta została ukazana na tle ciemnego tła. W lewej dłoni trzyma bukiecik kolorowych kwiatów, które jak widać roztaczają wokół przepiękną woń. Modelka unosi je ku swojemu nosowi i zachwyca się cudownym zapachem. Kto wie, być może jest to jedna ze stałych bywalczyń Café de la Rotonde, tak popularnej wśród bohemy artystycznej Montparnasse’u.

Prezentowany w katalogu portret powstał w 1929, czyli trzy lata po tym, jak Kanelba zamieszkał w Paryżu. Ten nastrojowy, pełen wdzięku wizerunek stanowi kwintesencję stylu artysty, który rozwinął on wówczas nad Sekwaną. W okresie XX-lecia międzywojennego powstawały wspaniałe portrety, w których wyczuwalne są jeszcze echa spuścizny profesorów malarza – Pruszkowskiego i Lentza. Wyznaczyć można tutaj szczególnie paralelę w stosunku do tegoż drugiego twórcy i jego reprezentacyjnego malarstwa portretowego. Pomimo pewnych naleciałości, już wtedy twórczość Kanelby nosiła znamiona w pełni indywidualne. Rozedrgana powierzchnia odtwarzanych form i jednoczesne dążenie do poznania prawdy materii stały się aspektami charakterystycznymi dla jego warsztatu. Artysta zyskał dużą popularność pośród artystycznej bohemy Paryża. Jego dzieła cieszyły się wzięciem, a sława wykraczała także daleko poza Francję, o czym może świadczyć chociażby papierowa nalepka salonu dzieł sztuki Victora Hertberga z Berlina umieszczona na krośnie malarskim.
Był uczniem S. Lentza i T. Pruszkowskiego w warszawskiej SSP. Naukę malarstwa kontynuował w akademii w Wiedniu i w Paryżu. Od 1926 roku przebywał na zmianę we Francji, Anglii i USA. We wczesnych pracach dość tradycyjny, w późniejszym okresie nawiązywał do współczesnego malarstwa francuskiego. Malował nastrojowe, liryczne sceny rodzajowe, akty, kwiaty, kameralne kompozycje we wnętrzu, oraz szkicowo traktowane studia kobiet i dzieci.

Description:
Portrait of a woman with flower bouquet, 1929
oil/canvas, 58 x 44 cm; signed upper right: 'Kanelba', signed and dated on the reverse: 'KANELBA | 1929', on the stretcher a paper label of Victor Hertberg's art salon in Berlin with the handwritten number: '2104',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany p.g.: 'Kanelba'