Powrót do DESA.PL
1512 of Liczba obiektów: 32
Obiekt jest zamknięty Stanisław Klimowski | "Jaś z niedźwiadkiem", 1922
Stanisław Klimowski | "Jaś z niedźwiadkiem", 1922 - 1Stanisław Klimowski | "Jaś z niedźwiadkiem", 1922 - 2Stanisław Klimowski | "Jaś z niedźwiadkiem", 1922 - 3Stanisław Klimowski | "Jaś z niedźwiadkiem", 1922 - 4Stanisław Klimowski | "Jaś z niedźwiadkiem", 1922 - 5Stanisław Klimowski | "Jaś z niedźwiadkiem", 1922 - 6Stanisław Klimowski | "Jaś z niedźwiadkiem", 1922 - 7
1512
Stanisław Klimowski | "Jaś z niedźwiadkiem", 1922
Estymacja:
7,000 zł - 9,000 zł
Sprzedane
6,500 zł
Aukcja online
Mali Modele. Portret Dziecięcy w XIX i XX w.
Wymiary
90 x 67 cm
Opis
olej/płótno, 90 x 67 cm, sygnowany monogramem i datowany p.d.: 'St. Klimowski | Wiśnicz 12/XII 1922', na odwrociu papierowa nalepka Biura Wystaw Artystycznych w Katowicach z opisem obrazu

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Stanisław Klimowski był wychowankiem Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza i Konstantego Laszczki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Debiutował w 1911 w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W trakcie Wielkiej Wojny, walcząc w szeregach armii austro-węgierskiej, wykonywał prace przedstawiające życie żołnierzy na froncie. W 1918 ożenił się z Heleną Grenikówną, którą przedstawia prezentowany portret, a w 1920 osiadł w Nowym Wiśniczu, gdzie aktywnie tworzył. Od 1951 był nauczycielem w tamtejszym Liceum Sztuk Plastycznych. Po śmierci żony, w 1961 przeniósł się do Katowic, gdzie pozostał do końca życia. Dorobek Klimowskiego jest różnorodny. Zawiera w sobie portrety, sceny rodzajowe, krajobrazy oraz przedstawienia sakralne wykonywane dla małopolskich świątyń.
W prezentowanym portrecie artysta przedstawił syna z dużym urokiem, posługując się artystyczną stylizacją bliską secesyjnemu portretowi spod znaku Józefa Mehoffera i Teodora Axentowicza. Mały Jaś w swobodnej pozie stoi na tapicerowanym fotelu, którego wzorzyste detale artysta oddaje z całą pieczołowitością. Tło natomiast wypełnił granatową draperią, która jest ukłonem wobec malarstwa holenderskich mistrzów XVII wieku. Mimo nieco buduarowego ujęcia i anturażu Klimowski tchnął w portret synka niezwykły wdzięk i ciepło rodzicielskich relacji.
Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Otrzymał wiele wyróżnień m. in. został zaproszony do wzięcia udziału w wystawie "Sztuka", na której swoje prace wystawiał także jego nauczyciel T. Axentowicz. Malował portrety i pejzaże.

Description:
"Jas with a bear", 1922
oil/canvas, 90 x 67 cm; signed with a monogram and dated lower right: 'St. Klimowski | Wisnicz 12 / Grudzien 1922 ', on the reverse a paper sticker of the Bureau of Art Exhibitions in Katowice with a description of the painting,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.

Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany monogramem i datowany p.d.: 'St. Klimowski | Wiśnicz 12/XII 1922'
Proweniencja
kolekcja prywatna, Polska
Wystawiany
Stanisław Klimowski 1891-1982, Biuro Wystaw Artystycznych, Katowice, 1983