Powrót do DESA.PL
67 of Liczba obiektów: 68
67
Jarosław Kozakiewicz | "Przeniesienie" z cyklu "Anatomia przestrzeni", 2016
Estymacja:
20,000 zł - 30,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Rzeźba i Formy Przestrzenne
Artysta
Jarosław Kozakiewicz
Wymiary
19 x 74 x 37 cm
Kategoria
Opis
stal, 19 x 74 x 37 cm, unikat

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


Jarosław Kozakiewcz urodził się w 1961 w Białymstoku. W latach 1981-85 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a następnie od 1985 do 1988 w The Cooper Union for Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. Jest profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi Interdyscyplinarną Pracownię Projektową na Wydziale Wzornic twa. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jego wizjonerska działalność artystyczna sytuuje się na pograniczu rzeźby, architektury, wzornictwa i projektowania krajobrazu, a punktem wyjścia są szczególne aspekty ludzkiego ciała.

Od 2012 Kozakiewicz tworzy cykl „Anatomia przestrzeni”. Modelem wyjściowym jest siatka wykreślona przez linie łączące siedem otworów w ludzkiej twarzy odpowiadające siedmiu zmysłom. W związku z tym, że zaczyna od twarzy w ruchu, powstaje ruchomy model przestrzenny wypełniony ściankami tam, gdzie postaci jest więcej i twarze się stykają. Wielościenne, skomplikowane twory geometryczne powstałe w tym cyklu postrzegane są jako autonomiczne rzeźby wytworzone w wyniku operacji logicznych, ale mogą też pełnić funkcję inspirujących modeli dla projektowania architektonicznego.

Obydwie rzeźby były prezentowane na wystawie indywidualnej artysty „Zawrót Głowy” w Narodowej Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie w 2017 roku.

W latach 1981–1985 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a następnie od 1985 do 1988 roku w The Cooper Union for the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi Interdyscyplinarną Pracownię Projektową na Wydziale Wzornictwa. Jego wizjonerska działalność artystyczna sytuuje się na pograniczu rzeźby, architektury, wzornictwa i projektowania krajobrazu, a punktem wyjścia są szczególne aspekty ludzkiego ciała. Artysta projektuje architekturę biomimetyczną, naśladującą funkcje ludzkiego ciała. Kozakiewicz był m.in. autorem projektów dla rewitalizowanej kopalni węgla kamiennego w Boxing (Dolne Łużyce), dla których modelem były elementy ludzkiej twarzy takie jak nos, usta, ucho. Do realizacji została skierowana monumentalna rzeźba pt Projekt Mars (2003-2007), gdzie w centrum małżowiny usypanego, ziemnego ucha umieszczono amfiteatr. Od 2012 roku Kozakiewicz tworzył cykl „Anatomia przestrzeni”. Jest to ruchomy model przestrzenny wykreślony przez linie łączące 7 otworów w ludzkiej twarzy, odpowiadające siedmiu zmysłom. Wielościenne, skomplikowane twory geometryczne powstałe w tym cyklu są autonomicznymi rzeźbami, ale zarazem inspirującymi modelami dla projektowania architektonicznego. Kozakiewicz jest autorem wielu koncepcyjnych projektów w otwartej przestrzeni: wież, mostów, a także muzealnych budynków, za które otrzymywał nagrody i wyróżnienia. Jego projekt zrealizowany w mniejszej skali można zobaczyć w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest to „Przejście” - wijący się most położony na lustrze wody stawu Rolina. W 2006 Kozakiewicz reprezentował Polskę na Biennale Architektury w Wenecji. W 2017 przedstawił cykl „Architektura przestrzeni” na wystawie indywidualnej w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Wystawie towarzyszyła publikacja obszernego katalogu, podsumowującego dotychczasową twórczość artysty.

Description:
"Transfer" from the series "Anatomy of space", 2016
steel, 19 x 74 x 37 cm; unique,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
Technika
stal
Literatura
Jarosław Kozakiewicz. Subiektywne Mikrokosmologie, red. David Crowley, Zachęta -Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2017, s. 196 (il.)
Wystawiany
Jarosław Kozakiewicz. Zawrót Głowy, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 9.05-6.08.2017