Powrót do DESA.PL
33 of Liczba obiektów: 61
33
Wojciech Ćwiertniewicz | "Pytanie", 1985
Estymacja:
10,000 zł - 20,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Dzikość i Ekspresja
Wymiary
92 x 146 cm
Opis
akryl, olej/płótno, 92 x 146 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'ĆWIERTNIEWICZ | "PYTANIE' | 1986.'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


„Moje pierwsze spotkanie z Dzikimi to Biennale Młodych w Paryżu, pod koniec lat 70. W kącie Palais de Tokyo wisiała grupa agresywnie kolorowych obrazów z Niemiec. To był margines na wystawie. Gdy w 1983 roku wyjechałem ponownie na Zachód, sztuka Dzikich z Niemiec zdominowała już wszystkie galerie i muzea, to była pandemia. Dzicy byli też artyści prowincjonalnego i dalekiego od centrum Narviku, gdzie pojechałem powiesić swoją wystawę. A ja? Patrzyłem i próbowałem zrozumieć. Jako malarz z Krakowa, wychowany na wystawach Grupy Krakowskiej w Krzysztoforach, byłem bardziej wrażliwy na dominujący w tej grupie surrealizm i resztki francuskiej ekspresji. Ale zeitgeist lat 80. przekraczał wszystkie granice. I na mnie wpłynął, chociaż w mniejszym stopniu niż na kolegów i koleżanki. Brałem udział w wystawach polskich Nowych Dzikich (jak zaczęto nas nazywać), w tym w najsłynniejszej ‘Ekspresji lat 80.’ w BWA w Sopocie w 1987 roku”.

Wojciech Ćwiertniewicz, 1.03.2022

Obraz „Pytanie” należy do grupy prac namalowanych w latach 80. podczas pobytu artysty na Maderze. Widać to w nasyconych kolorach, egzotycznym niebie i roślinności. Światło w tych obrazach jest dzikie i ostre; czuć gorący klimat wyspy. W tym egzotycznym krajobrazie, wśród tajemniczych, bujnych ogrodów Ćwiertniewicz malował męskie ciała. Jednocześnie intymnie i szorstko. Te idylliczne wizje zostały zderzone z szarą, zgrzebną rzeczywistością lat 80. w Polsce, na którą odpowiedzią było malarstwo Nowych Dzikich. W tej grupie prace Ćwiertniewicza wyróżniały się oderwaniem od ciężkiej propagandy politycznej. Dominowały w nich pierwotne siły natury i niezwykłe wizerunki męskich ciał, które sprawiły, że malarza uznano za pierwszego artystę w polskim malarstwie, który naprawdę czuje i oddaje męskie ciało w pełni. Widać w nim witalność, siłę, dzikość, a także delikatność i niepewność rodzącej się męskiej tożsamości. Mocno indywidualne podejście nie przeszkodziło, żeby artysta został zaliczony do szeregów transawangardy, choć jego twórczość wymykała się sztywnym klasyfikacjom. Na pewno z pokoleniem lat 80. łączyło go umiłowanie wolności. Wizerunki nagich ciał w egzotycznych krajobrazach sytuowały jego sztukę bliżej René Magritte’a i Henri Matisse’a niż niemieckich ekspresjonistów, do których odwoływała się wówczas większość. Odkrywane dzisiaj prace Ćwiertniewicza są niezwykle aktualne w kontekście walki o wolność wyrazu i tożsamości, a poza tym sprawiają czysto estetyczną przyjemność.

Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1976 - 1981. Opublikował trzy tomy dzienników: Dziennik malarza, Bez tytułu, Ulica Długa. Jest laureatem m.in. Nagrody Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach publicznych (m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Bibliotece Głównej ASP w Krakowie). Jego prace były prezentowane na 45 wystawach indywidualnych oraz ponad 100 zbiorowych.

Description:
"Question", 1985
acrylic, oil/canvas, 92 x 146 cm; signed, dated and described on the reverse: 'CWIERTNIEWICZ | "PYTANIE'| 1986.'

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
Technika
akryl, olej/płótno
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'ĆWIERTNIEWICZ | "PYTANIE' | 1986.'
Wystawiany
Wojciech Ćwiertniewicz. Wystawa indywidualna, Galeria Promocyjna, Warszawa, 1986; „Sztuka jako wolność", BWA, Koszalin, 1987; „Ekspresja lat 80-tych", BWA, Sopot, 1988; „Świeżo malowane", Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 1988; Wojciech Ćwiertniewicz. Wystawa indywidualna, Galeria Gil, Kraków, 1988; „Polish Young Art", National Gallery, Lwów, 1989; „Polish Young Art", Artist Centre Gallery, Moskwa, 1989; „Wet Paint, Palais Palffy", Wiedeń.1989; Wojciech Ćwiertniewicz. Wystawa indywidualna, Galeria Pryzmat, Kraków, 1991; Wojciech Ćwiertniewicz. Wystawa indywidualna, Galeria BWA, Wałbrzych, 1991; „Apogeum", CSW Znaki Czasu, Toruń, 2010; „Przepływy", Galeria Olympia, Kraków, 2018; ;