Powrót do DESA.PL
6 of Liczba obiektów: 101
6
Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy (1885 - 1939) | Portret oficera, 1925
Estymacja:
150,000 zł - 250,000 zł
Sprzedane
170,000 zł
Aukcja na żywo
Zakopane, Zakopane!
Wymiary
65 x 47 cm
Opis
pastel/papier, 65 x 47 cm, sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'T.B + E | Witkacy 1925', Typ portretu T.B + E stosowany był przeważnie jako typ dziecinny, jednakże w tym przypadku portretowanym jest dojrzały oficer.

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


„Portret oficera” należy do jednych z pierwszych portretów wykonanych przez Firmę Portretową. Witkacy odważnie zastosował wyraziste barwy, zamykając je w płynnych przestrzeniach kreowanych lekkimi pociągnięciami ciemnego konturu. Interesującym zabiegiem jest również sposób wykorzystania przestrzeni tła – pojawiają się na nim biała i czerwona płaszczyzna. Witkacy nawiązał w ten sposób do polskiej flagi, a co za tym idzie, funkcji pełnionej przez sportretowanego mężczyznę.
Rysunek należy do typu B + E, jednego z klasycznych typów portretowych wymienionych w regulaminie firmy. Typ B charakteryzowało realistyczne przedstawienie, jednak z możliwością delikatnego uwypuklenia cech modela bądź modelki. Wspomniany typ tworzony był w sposób bardziej szkicowy niż wymuskany typ A. Firma podchodziła do niego w sposób obiektywny, bez naleciałości osobistych. Typ E z kolei zakładał dodatkowe interpretacje psychologiczne Firmy. Typ B + E jest połączeniem powyższych, w stosunku obranym według gustu autora. W regulaminie firmy opisywany sposób przedstawienia został opisany jako „dziecinny”. W tym wypadku wykorzystano go w niestandardowych okolicznościach. Stosowany był najczęściej jako szkicowe ujęcie typu B, zależne od stopnia ruchliwości portretowanego dziecka. Mężczyzna najprawdopodobniej nie miał wystarczającej ilości czasu, jaki mógł poświęcić na wykonanie portretu, stąd tak ciekawe i nietypowe połączenie.
Tożsamość modela nie jest znana. Barwy tła czy obszycie kołnierzyka wskazują na polską narodowość oraz przynależność do piechoty. Ze względu na umowne potraktowanie oznaczeń wyszytych na naramiennikach niemożliwe jest jednoznaczne określenia stopnia portretowanego mężczyzny. Bacząc na ceny portretów wykonywanych przez firmę, bezsprzecznie można jednak stwierdzić, iż model był dobrze sytuowany. Mając w pamięci wybrany przez artystę typ, nasuwa się sugestia, iż był człowiekiem zajętym. Nie na tyle jednak, by w celu wykonania podobizny portretowej udać się do powszedniego już wówczas fotografa. Nasuwa się zatem sugestia, że anonimowy, dobrze zarabiający oficer był wrażliwy artystycznie i zaciekawiony nowatorskimi eksperymentami wybitnego artysty.
Jego ojcem był znany krytyk, malarz i pisarz, twórca tzw. "stylu zakopiańskiego" w architekturze Stanisław Witkiewicz. W latach 1905-10 studiował niesystematycznie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera oraz u Władysława Ślewińskiego w Poroninie. Podróżował do Włoch, Francji i Niemiec. W roku 1914 uczestniczył w etnograficznej ekspedycji Bronisława Malinowskiego do Australii, skąd na wiadomość o wybuchu I wojny światowej wrócił do Europy. Wczesna twórczość malarska pozostawała pod znakiem Młodej Polski i wpływem P. Gauguina i Wł. Ślewińskiego. Później doszedł do swoistego ekspresjonizmu. Z czasem w wyniku teoretycznych przemyśleń na temat formy zrezygnował z twórczości malarskiej. Założył jednoosobową "Firmę Portretową" i ograniczył się do zarobkowego wykonywania pastelowych portretów, tworzonych niejednokrotnie pod wypływem używek pozwalających na eksperymentowanie z formą. Stanisław Ignacy Witkiewicz napisał 4 powieści, ponad 40 dramatów, liczne artykuły i eseje dotyczące malarstwa, literatury, teatru i filozofii. W okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkał głównie w Zakopanem. Po wybuchu II wojny światowej uciekł przed Niemcami na kresy wschodnie, gdzie we wsi Jeziory na Polesiu 18 września 1939 roku popełnił samobójstwo.

Description:
Portrait of an officer, 1925
pastel/paper, 65 x 47 cm; signed, dated and described lower right: 'T.B + E | Witkacy 1925', The T.B + E portrait type was mostly used as a child type, however, in this case the portrayed is a mature officer.

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
Technika
pastel/papier
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'T.B + E | Witkacy 1925'
Proweniencja
kolekcja prywatna