Powrót do DESA.PL
6 of Liczba obiektów: 59
6
Paulina Stasik (1990) | "Rozpad", 2020
Estymacja:
30,000 zł - 40,000 zł
Sprzedane
70,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989
Artysta
Paulina Stasik (1990)
Wymiary
170 x 150 cm
Opis
akryl, olej/płótno, 170 x 150 cm, sygnowany i datowany na odwrociu: 'PAULINA | STASIK | 2020',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


„W zmysłowym spotkaniu ciał na obrazach Stasik nie chodzi o połączenie dwóch przeciwieństw, lecz o radykalną intymność jako taką – o spotkanie na krańcu skóry, na samym skraju bytu. Rozpaczliwe splątanie rąk, nóg, włosów na płótnach jest wołaniem o takie właśnie przekroczenie siebie w miłości, w zbliżeniu, w intymności”.
Dominika Tylcz

Paulina Stasik jest jedną najbardziej oryginalnych artystek młodego pokolenia. Patrząc na obrazy artystki mimowolnie stajemy się podglądaczami. Przyglądamy się zauważonym z ukrycia intymnym scenom. Przez uchylone drzwi zauważamy twarze przyłapane w ekstatycznych momentach. W przestrzeni rozsuniętej zasłony oglądamy z bliska fragmenty ciał. A dużo jest w malarstwie Stasik przedstawień ciała. Artystkę ciało interesuje jako nośnik energii. Zajmuje się duchowością, seksualnością i kulturowym postrzeganiem ciała. Tak pisze o tym Dominika Tylcz: „Wszystkie kompozycje Stasik biorą na warsztat człowieka w jego fizycznym wydaniu, choć przedstawienia te, fragmentaryczne i splątane, sprawiają mocno oniryczne wrażenie. Wiele dzieł chowa portretowane ciała pod taflą nieokreślonej substancji, wody być może, lub eteru, lub pamięci, lub zmaterializowanego afektu, kto wie” (https://magazynszum.pl/piesni-ciala-promieniowanie-ciszy-pauliny-stasik-w-galerii-sztuki-wozownia-w-toruniu/). Jednak w swoich przedstawieniach autorka stara się jak najdalej może odejść od binarnego rozumienia ludzkiego ciała. Stara się zdekonstruować temat kobiecego aktu. Postaci na jej obrazach podążają w stronę wyglądu androginicznego. Idealne ciało nie tyle pozbawione płci, co zawierające różne jej przejawy w swojej jedni.
Bardzo dobre opanowanie tradycyjnego warsztatu malarskiego, łączy się u Stasik z umiejętnością wypracowania własnego stylu i języka malarskiego. Jej obrazy emanują zmysłowością. Artystka tworzy wieloplanowe kompozycje, wysmakowane estetycznie i kolorystycznie. Fiolety i różne odcienie granatu zestawione z delikatnymi odcieniami różu i beżu wzmacniają wrażenie sensualności obrazów Stasik.
Paulina Stasik studiowała malarstwo na krakowskiej ASP. W 2020 roku obroniła na tej uczelni doktorat. Jej prace były dotychczas prezentowane m.in. na wystawach indywidualnych w Toruniu, Krakowie i Warszawie. W 2019 roku brała udział w zbiorowej wystawie „Farba znaczy krew” w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Prace Stasik weszły do kolekcji „m jak malarstwo” złożonej z prac najciekawszych młodych polskich artystów.


Description:
"Decay", 2020
acrylic, oil/canvas, 170 x 150 cm; signed and dated on the reverse: 'PAULINA | STASIK | 2020', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
akryl, olej/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany na odwrociu: 'PAULINA | STASIK | 2020'
Proweniencja
Galeria Raster, Warszawa; kolekcja prywatna, Warszawa
Wystawiany
„Opiekunki”, Galeria Raster, Warszawa, 12.12.2020-27.02.2021