Powrót do DESA.PL
31 of Liczba obiektów: 65
31
Marian Bogusz | "Powitanie Libanu", 1961-62
Estymacja:
40,000 zł - 60,000 zł
Sprzedane
35,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945
Artysta
Marian Bogusz (1920 - 1980)
Wymiary
100 x 67 cm
Opis
olej/płótno, 100 x 67 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'mbogusz 1961/62 | "powitanie Libanu"',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Przełom lat 50. i 60. to w twórczości Mariana Bogusza moment zwrotny – rezygnuje on w swoich kompozycjach z jakiejkolwiek figuratywności i aluzyjności na rzecz poszukiwań w obrębie wyłącznie sztuki abstrakcyjnej. Tym, co unaocznił w malarstwie Bogusza wspomniany moment i co pozostało wyznacznikiem jego późniejszej twórczości, była niezwykła wrażliwość na kolor, umiejętność wydobywania z plamy barwnej licznych odcieni i ich niuansów. Owa wrażliwość i umiejętność harmonizacji bez wątpienia wyróżnia także prezentowaną kompozycję zatytułowaną „Powitanie Libanu” powstałą na przełomie 1961/62, której sugestywny tytuł koresponduje z niezwykle umiejętnym połączeniem w ramach jednej kompozycji wielu pozornie niekorelujących ze sobą odcieni. Poprzez wprowadzenie na pierwszy plan miejscami transparentnej warstwy szarości, przesuwającej się po licu płótna na kształt mgły lub pary, artysta uzyskał wrażenie nieustannego ruchu i przeobrażeń tuż pod powierzchnią obrazu. Efekt owej „płynności” podkreślają dodatkowo załamujące światło elementy reliefowe. Jak pisał Piotr Majewski: „Przemiany sztuki Bogusza w okresie od 1959 roku do roku 1965 to czas najbardziej natężonych eksperymentów z nowymi materiałami. Wiązały się one ze stopniową rezygnacją z typowego malowania obrazu na rzecz jego konstruowania. (…) Początkowo interesowała go gra form wypukłych na płaszczyźnie płótna. Tworzone układy były logiczne i podporządkowane pewnej zasadzie, którą widz mógł odkryć podczas obcowania z obrazem. Powierzchnia obrazu kształtowana była za pomocą samej farby, na zasadzie kontrastów kolorów oraz faktur, które prowadziły niekiedy do efektów dekoracyjnych bliskich postkoloryzmowi Gierowskiego. (…) Początkowo obraz pozostawał płaszczyzną o urozmaiconej powierzchni i kolorze. Zachowywał też zgodnie z tradycją kształt czworokąta ograniczonego ramami. Ta postać obrazu była teraz naruszana poprzez rozmaite zabiegi mające na celu rozbicie tej formy. Eksperymenty polegały na urozmaiceniu kształtu obrazu krzywiznami i łukami, a także na wprowadzeniu reliefowych struktur na ramę i poza ramę obrazu” (Piotr Majewski, Malarstwo materii w Polsce jako formuła „nowoczesności”, Lublin 2006, s. 215-217).
Studiował w ASP w Warszawie u Jana Cybisa. Był twórcą warszawskiej "Grupy 55" oraz współzałożycielem i kierownikiem "Galerii Krzywe Koło". Był jednym z najwybitniejszych animatorów życia kulturalnego w nurcie polskiej awangardy. Tworzył abstrakcyjne kompozycje rzeźbiarsko-przestrzenne. Zajmował się malarstwem, rzeźbą, scenografią i grafiką. W jego pracach kolor ma znaczenie symboliczne. Inspiracją niektórych jego obrazów były utwory muzyczne.

Description:
"Welcome lebanon", 1961-62
oil/canvas, 100 x 67 cm; signed, dated and described on the reverse: 'mbogusz 1961/62 | "powitanie Libanu"', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'mbogusz 1961/62 | "powitanie Libanu"'
Proweniencja
kolekcja prywatna, Poznań; kolekcja prywatna, Warszawa; Libra, 2017; kolekcja prywatna, Poznań
Literatura
Marian Bogusz 1920-1980, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Poznań 1982, poz. kat. nr 122
Wystawiany
Wystawa Malarstwa Mariana Bogusza, Galeria Krzywe Koło, Warszawa, czerwiec 1962