Powrót do DESA.PL
42 of Liczba obiektów: 73
42
Kazimierz Mirecki | Jan Długosz nad księgą, 1866
Estymacja:
80,000 zł - 100,000 zł
Sprzedane
70,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie
Wymiary
79 x 63 cm
Opis
olej/płótno, 79 x 63 cm, sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'K. Mirecki | w Krakowie | 1866',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


Kazimierz Mirecki pochodził z muzycznej rodziny. Jego ojcem był Franciszek Mirecki, kompozytor i dyrygent. Również jego brat Stanisław był pianistą i kompozytorem. Początkowo rysunku i malarstwa uczył się pod kierunkiem Wojciecha Kornelego Stattlera w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Następnie w latach 1854-55 wyjechał na stypendium do Wenecji. Przed rokiem 1866 pobierał również nauki w Brukseli u Jean-Francois Portaelsa. W kolejnych latach odbył wiele podróży do artystycznych stolic Europy, w tym do Monachium, Mediolanu, Genui czy Florencji.

W dojrzałem okresie swojej twórczości malował głównie obrazy o tematyce historyczno-rodzajowej, kompozycje o tematyce religijnej, oraz krajobrazy i widoki zabytków i wnętrz. W obrazach historycznych najczęściej podejmował tematykę związaną z dziejami Polski XVI i XVII stulecia, często przedstawiając sceny z dworu ostatnich Jagiellonów. Chętnie obrazował wzniosłe momenty z historii Rzeczpospolitej oraz zasłużonych Polaków.

Prezentowany obraz „Jan Długosz w komnacie” jest stosunkowo wczesnym obrazem artysty, jednak dojrzałym i wskazującym na twórcze zainteresowania Mireckiego. Dzieło przedstawia postać kronikarza w sposób charakterystyczny dla malarstwa historycznego. W pionowo zorientowanej kompozycji artysta ujął tego najwybitniejszego średniowiecznego polskiego historyka, siedzącego w fotelu, zamyślonego z piórem w dłoni i otwartą księgą na kolanach. Wokół myśliciela, na stole i na ziemi w nieładzie porozrzucane są pisma, księgi i papiery oraz inne artefakty, takie jak globus czy lutnia, odnoszące się bezpośrednio do profesji tej historycznej postaci. W obrazie uwydatnia się umiejętność i finezja artysty w odtwarzaniu detalu, szczególnie obecna w sposobie malowania tkanin, ksiąg oraz globusa znajdujących się na stole obok dziejopisarza.
W latach 1839 - 1852 uczył się rysunku i malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Wojciecha K. Stattlera. W roku 1866 uzupełniał wykształcenie w Brukseli. Malował obrazy historyczne, religijne, sceny z życia ludu, kompozycje oparte na motywach literackich zaczerpniętych z Pana Tadeusza, Trylogii i poematów Słowackiego. Tworzył też pejzaże i widoki zabytkowych budowli będące zapisem jego częstych podróży.

Description:
Jan Dlugosz over book, 1866
oil/canvas, 79 x 63 cm; signed, dated and inscribed lower right: 'K. Mirecki | w Krakowie | 1866',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
Technika
olej/płótno