Powrót do DESA.PL
11 of Liczba obiektów: 112
11
Eugeniusz Markowski (1912 - 2007) | Putto, 1979
Estymacja:
30,000 zł - 50,000 zł
Sprzedane
28,000 zł
Aukcja na żywo
Art Outlet. Sztuka Współczesna
Wymiary
81 x 60 cm
Opis
olej/płótno, 81 x 60 cm, sygnowany i datowany u góry: 'E. Markowski Warszawa 1979',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Eugeniusz Markowski jest artystą o niezwykle ciekawej biografii, w której malarska pasja przeplatała się z dyplomatyczną karierą. Po stosunkowo późnym debiucie jego twórczość częściowo zaliczana jest do dokonań nowej figuracji, jednak warto zaznaczyć, iż jest on starszy od pokolenia jego przedstawicieli. Ta wynika z faktu, iż Markowski zawsze skupiony był na człowieku oraz jego figurze. Dzikie, ekspresyjne kompozycje były przedstawieniami współczesnej postaci targanej przez silne emocje, naciski, wydarzenia. Człowiek na płótnach oraz pracach na papierze Markowskiego często był zdeformowany, nieraz w formie przypominał dzikie zwierzę. Nieraz jest on groteskowo śmieszny, innym razem przedstawiony w momencie rozpaczy, ale zawsze wzbudza silne emocje u widza. Jak zauważa krytyczka, Bożena Kowalska, twórczość malarza to wręcz cyrk ludzki, gdzie nadzy bohaterowie są jednocześnie obnażeni psychicznie. Skąd u Markowskiego tyle dramatyzmu oraz tragizmu? Niektórzy krytycy doszukują się źródeł omawianych motywów w biografii artysty. Jak podkreśla Mariusz Rosiek, to burzliwe doświadczenia wpłynęły na niezwykle ekspresjonistyczny styl Markowskiego oraz upodobanie do żywych, kontrastowo zestawionych barw: „(…) pierwszą pasją Markowskiego, absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych z 1939 roku stało się życie, które poznawał w tragicznych okresach historii, w wielu rolach, na styku różnych kultur, w różnych szerokościach geograficznych” (Mariusz Rosiak, Teatr wyzwolonych żywiołów, Arsenał Galeria Miejska, dostępny na: http://www.arsenal.art.pl/wystawy/archiwum2272/).
Malarz, grafik, scenograf. W 1938 uzyskał dyplom warszawskiej ASP w pracowni prof. T. Pruszkowskiego. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz i dyplomata, m.in. w Kanadzie i we Włoszech. Właśnie w Italii miał możliwość zapoznania się zarówno z twórczością klasyków renesansu jak i włoskich futurystów. Tam też związał się z grupą Libera Associazione Arti Figurative, z którą wielokrotnie wystawiał swoje prace. Do kraju powrócił w 1955. Od 1969 był pedagogiem w macierzystej uczelni. Należał do nurtu nowej figuracji. Bohaterem jego obrazów jest człowiek poddany ciśnieniu negatywnych emocji, zdeformowany człowiek - potworek, na poły śmieszny, na poły tragiczny. Bogata faktura obrazów a także ich groteskowy wyraz zbliżają jego sztukę do poetyki art brut i twórczości J. Dubuffeta. Pomimo tego obecne jest u Markowskiego dążenie do podskórnej harmonii, widoczne są odwołania do antyku i renesansu. W 1963 artysta brał udział w Biennale w Sao Paulo. Jest laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida z 1984 oraz ustanowionej w Poznaniu Nagrody Kolekcjonerów im. dr L. Siudy z 1998.

Description:
Putto, 1979
oil/canvas, 81 x 60 cm; signed and dated at the upper part: 'E. Markowski Warszawa 1979', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany u góry: 'E. Markowski Warszawa 1979'