Powrót do DESA.PL
87 of Liczba obiektów: 90
87
Lech Kunka (1920 - 1978) | Kompozycja, 1967
Estymacja:
15,000 zł - 20,000 zł
Sprzedane
13,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945
Artysta
Lech Kunka (1920 - 1978)
Wymiary
124 x 97,5 cm
Opis
asamblaż, olej, relief/płyta pilśniowa, 124 x 97,5 cm, sygnowany i datowany p.d.: 'L. Kunka 67',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


„W dojrzałej twórczości Lecha Kunki pojawiło się koło jako jeden z najbardziej widocznych elementów formy. Koło jest nośnym symbolem, ale Kunka nie używał koła jako symbolu. Organizował je w rytmy i struktury. Powtarzanie się elementów okrągłych lub kwadratowych to struktura komórek, podstawowych elementów rzeczywistości, choćby tej widzianej pod mikroskopem. Kunka bardzo lubił i może nawet nadużywał słowa struktury. Gdy mnie interesowało symboliczne znaczenie formy, jego interesowała budowa struktury. Wtedy trudno nam było w jego bardzo interesujących pracach docenić tę różnicę, zauważaliśmy głównie warstwę dekoracyjną jego prac, a dopiero teraz okazuje się, że jego poszukiwania w dziedzinie struktur są bardzo interesujące. Wydaje mi się, że w dalszej pracy Kunka pozostałby temu wierny. Był aktywnym, rozwijającym się malarzem, ale nie brał udziału w sporach ideowych, w każdym razie nie pamiętam obrazów wyraźnie o takim zaangażowaniu świadczących”.
Stanisław Fijałkowski, Krótkie wspomnienia o Lechu Kunce
Malarz, rysownik, scenograf. Studiował w łódzkiej PWSSP pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego. Przebywał na stypendium w Paryżu w latach 1948-49, gdzie uczęszczał do Académie Moderne Fernanda Légera. Był współzałożycielem GRUPY ST-53. W latach 50. malował dynamiczne obrazy z geometrycznie uproszczonymi figurami ludzkimi i zwierzęcymi. Pod koniec lat 50. zaczęła fascynować go materia i faktura obrazu. Około roku 1970 jego "malarstwo strukturalne (biologiczne) przeobraża się w malarstwo konstruktywistyczne (geometryczne). Był uczestnikiem PLENERU KOSZALIŃSKIEGO w Osiekach (1964), BIENNALE FORM PRZESTRZENNYCH w Elblągu (1965). Został nagrodzony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1964) i nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za działalność pedagogiczną (1967). Studia artystyczne odbył w latach 1945-1951 w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych pod kierunkiem W. Strzemińskiego. Swoje umiejętności malarskie doskonalił we Francji w okresie 1948-1949 w pracowni F. Légera. Po uzyskaniu dyplomu wykładał na macierzystej uczelni. Należał do grona twórców grupy St-53. Uczestniczył w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale w 1955 oraz w II Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1957 Uprawiał techniki malarskie i rysunkowe, zajmował sie scenografią, tworzył formy przestrzenne.

Description:
Composition, 1967
oil, assemblage, relief/fiberboard, 124 x 97.5 cm; signed and dated lower right: 'L. Kunka 67 r.', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
asamblaż, olej, relief/płyta pilśniowa
Sygnatura
sygnowany i datowany p.d.: 'L. Kunka 67'
Proweniencja
Polswiss Art, 2019; kolekcja prywatna, Polska